Sadece dişisi olan bir türün erkeği bulundu

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Sadece dişisi olan bir türün erkeği bulundu

Mesaj gönderen uçs » 30 Tem 2008, 18:04

Resim
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Okan Külköylüoglu, ''Ostracoda'ların yalnızca disilerinin oldugu bilinen bir türünün erkegini bulduk'' dedi.

Külköylüoglu, AA muhabirine yaptıgı açıklamada, Ostracoda'ların dünyada bilinen 60 bin türü oldugunu ifade etti.

Okan Külköylüoglu, su bilgileri verdi:

"Biz su içinde yasayan mikroskobik, boyları 0,3 ile 1 milimetre arasında degisen omurgasız hayvanlar üzerinde çalısıyoruz. Bu canlılara Ostracoda diyoruz. Bu canlılar su içinde besin zincirinde önemli bir parçadır. Özellikle yavru balıklar ilk zamanlarda yüzde 70'e yakın bu canlılarla beslenirler. Ostracoda türleri içerisinde sadece tatlı suda yasayanlar üzerinde çalısıyoruz.

Bu canlı midye gibi ancak gözü, ayakları ve yüzebilme özelligi var. Bu canlılar öldükleri zaman kabukları topraga çöküyor. Kabuk kalsiyum karbonat yapılı oldugu için 400-500 yıl kadar orada kalabiliyor. Bu sularda yasayan canlıların yasadıkları ortamın özelliklerini yine bu canlılardan anlayabiliyoruz.

Bir gölet kurudugunda topragın içerisinde kalan Ostracoda fosillerini bulabiliyoruz. Bu fosillerle o alanda daha önceden bulunan suyun ve çevrenin özelliklerini görebiliyoruz.

Dolayısıyla o göletin ne zaman ve nasıl olustugunu ögrenebiliyoruz. Bulunan fosillerden o bölgede ne kadar oksijen miktarı oldugunu dahi görebiliriz. Ostracoda'ların ortam ayırıcı bir özelligi var" diye konustu.

Bolu'da yaptıkları 10 yıllık çalısmalar sonucunda, yaklasık 40-50 Ostracoda türü oldugunu belirlediklerini, bölgeyi tamamen inceleme imkanı bulamadıklarını söyleyen Külköylüoglu, arastırmalar sırasında dünyada sadece disilerinin oldugu bilinen bir türün erkegini, bunun dısında Türkiye'de hiç bilinmeyen birkaç tane farklı Ostracoda bulduklarını da ifade etti.

"Çubuk Gölü incelemeye alındı"

TUBİTAK destekli olarak Çubuk Gölü'nde çalısma baslattıklarını söyleyen Külköylüoglu, sunları kaydetti:

"Çubuk Gölü'nde 30 ay sürecek bir çalısma yapacagız. Ön çalısmalarımız tamamlandı. Yaklasık 30 önçalısma gerçeklestirdik. Burada sadece Ostracoda'ları degil, diger canlı türlerini de inceleyecegiz. Bu proje TÜBİTAK tarafından takdirle karsılanan bir proje oldu. Bu projede dünyada daha önce denenmemis dört farklı arastırma sekli bulunuyor.

Öncelikle tarlalara atılan böcek öldürücülerin ve kanalizasyon sisteminin göle etkisini inceleyecegiz, radyoaktiviteye bakacagız.

Özellikle radyoaktivite çok önemli. Türkiye'de daha önce yapılmayan bir çalısma olacak. Ostracoda fosillerinin incelenmesinin ardından da gölün ne zaman olustugu, nasıl olustugu ve ne kadar ömrünün kaldıgını belirleyebilecegiz. Bu sayede gölü nasıl koruyabilecegimizi ögrenmis olacagız."Cevapla