Üç bankaya sahte site vurgunu

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Üç bankaya sahte site vurgunu

Mesaj gönderen uçs » 29 Tem 2008, 02:40

Türkiye'nin en büyük 3 bankasının sahte sitelerini hazırlayan vurguncular internette 'yemleme' adı verilen yöntemle müsterilerin sifre ve hesap numaralarını çaldı.

Geçen hafta Türkiye'nin en büyük 3 bankasının sahte sitelerini hazırlayan vurguncular internette 'yemleme' adı verilen yöntemle müsterilerin sifre ve hesap numaralarını çaldı..

Her alanda günlük yasamı kolaylastıran internet, kötü amaçlı ellerde tehlikeli bir silah haline dönebiliyor. Özellikle internetteki vurgun girisimlerinin hedefinde banka ve kredi kuruluslarının müsterileri bulunuyor. Vurguncular, son olarak geçen hafta Türkiye'nin 3 büyük bankasının, sahte internet sitelerini olusturdu. İnternette, 'balık avlama' olarak adlandırılan 'phishing' faaliyetini yürüten vurguncuların agına düsen müsterilerden, banka hesap numaraları ve sifreleri alındı. İngilizce "Password" (sifre) ve "Fishing" (Balık avlamak) olarak adlandırılan 'phishing' (yemleme) faaliyetini yürüten vurguncular, geçen hafta Türkiye'nin önde gelen 3 büyük bankasına saldırı düzenlendi. Vurguncular, söz konusu bankaların internet sitelerinin, birebir kopyalarını olusturdu. Sahte internet sitesi tuzagına düsen müsterilerden, internette yapacakları islemin türüne göre banka sifreleri, pin ve hesap numaraları isteniyor. Son derece gizli kalması gereken bilgilere ulasıldıktan sonra ilgili müsteri, bir link aracılıgıyla bankanın gerçek internet sitesine yönlendiriliyor.

ERİsİM ENGELLENDİ

Telekomünikasyon Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren ve internet suçlarıyla mücadele yürüten İnternet Güvenligi Baskanlıgı ve ilgili bankalar 'phishing' saldırısından hemen haberdar oldu. Alarma geçen İnternet Güvenligi Baskanlıgı, sahte sitelere erisimi engelledi. Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri ise banka adı vermedi.

E-Postadan bankaya erisim yapmayın

* Banka ya da kredi kurulusları adına gelen elektronik postalar üzerinden bankanıza erisim yapmayın.

* İnternette, bankacılık islemi yaparken bankanızın adını dogru yazdıgınızı özellikle kontrol edin.

* Bankalar, e-mail atarak sifre degistirmenizi istemez. Bu tuzaga düsmeyin.

Güvenlik toplantısı yapılacak

Yetkililer, internet yoluyla islenen suçların takibinin önemine dikkat çekerek, 'zombi', kisisel hakaret siteleri ve diger internet suçlarıyla etkin mücadele için en kısa sürede yasal düzenleme yapılacagını vurguladı. Telekomünikasyon Kurumu Baskanı Tayfun Acarer, SABAH'a yaptıgı açıklamada, zombi ve kisisel hakaret siteleri konularında sektör temsilcileriyle agustos ayında bir toplantı yapılacagını söyledi.
Resim

Kaynak: SabahCevapla