Dünyanın en süper yeşillerini IBM üretti

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Dünyanın en süper yeşillerini IBM üretti

Mesaj gönderen uçs » 29 Tem 2008, 02:25

Süper bilgisayarları enerji verimliliklerine göre degerlendiren Green500.org listesi yayımlandı. Listede ilk 10 IBM'in.

IBM’in süper bilgisayarı BladeCenter QS22, Green500.org sitesine göre, “Enerji Verimliligi En Yüksek Süper Bilgisayar” seçildi. Listede ilk 10’a giren bilgisayarların tümünün, ilk 100 bilgisayarın ise 76’sının IBM’e ait oldugu açıklandı. IBM’in, Amerika’daki Ulusal Los Alamos Laboratuvarı’nda yer alan dünyanın en hızlı bilgisayarı Roadrunner ise listeye 3. sıradan girdi.

Performans ve islem gücü bakımından pazar lideri olan IBM süper bilgisayarları, çevre dostu özellikleriyle de birinci sırada yer alıyor. IBM’in Süper Bilgisayarlardan Sorumlu Baskan Yardımcısı Dave Turek, “Yılda 6 milyar dolarlık Ar-Ge yatırımımızdan aldıgımız güçle, enerji verimliligi saglayan inovatif çözümler gelistiriyoruz. Modern süper bilgisayarlar için enerji verimliligi performans kadar önemli bir ölçüt. Süper bilgisayarların kullanımı arttıkça, bu ölçüte verilen önem de artıyor. Geçtigimiz aylarda açıklanan ve süper bilgisayarların hızını ölçen Top 500 listesinde de, IBM’in pek çok ürünü ilk 10 ve ilk 100’de yer aldı. Bu durum, hem performans hem de çevre kriterlerindeki liderligimizi kanıtlıyor. sirketimizin baslattıgı Big Green projesi kapsamında, Cool Blue teknolojisiyle de veri merkezlerinin masrafının ve enerji tüketiminin azaltılması için projeler gelistirmeye devam ediyoruz.” dedi.

IBM, enerji verimliligini artıran teknoloji çözümlerinin yanı sıra; sürdürülebilir tedarik zincirleri, günes enerjisi teknolojisi, karbon salınımı yönetimi, gelismis su yönetimi, akıllı elektrik dagıtım sebekesi ve akıllı ulasım sistemleri gibi alanlara da yogunlasıyor.Cevapla