Sanal Psikoterapi de Başladı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Sanal Psikoterapi de Başladı

Mesaj gönderen uçs » 28 Tem 2008, 02:24

İngiltere’de uygulanan sanal psikoterapiyle hastalar, terapiste gitmeden internet üzerinden tedavi olabiliyor. Psikoterapist bir bilgisayar programı olusturuyor, hastanın verileri programa yükleniyor, psikoterapist aradan çekiliyor ve tedavi baslıyor.

İngiltere’de iki yıldır uygulanan bilgisayar programı, maddi, cografi, fiziksel veya baska nedenlerle psikoterapiste gidemeyen insanları uzaktan tedavi ediyor. Yöntem daha çok fobiler, panik bozukluk ve obsesyon gibi anksiyete bozuklukları ile depresyonda uygulanıyor. Sanal psikoterapide en çok ilgi çeken programlardan birinin ‘Fear fighter’ yani “Korkuyla savas” adlı program oldugunu belirten Prof. Dr. Mehmet Sungur, gerekli çalısmalar tamamlandıgında sanal psikoterapinin Türkiye’de de uygulanmasının mümkün olabilecegini söylüyor.

BİZE GELEMEYEN İNSANLARA NASIL YARDIMCI OLURUZ?

İnternet üzerinden psikoterapinin İngiltere’de yavas yavas yaygınlastıgını belirten Kognitif ve Davranıs Terapileri Dernegi Baskanı Prof. Mehmet Sungur ilgi gören bu programların, “Bize gelemeyen insanlara uzaktan nasıl yardımcı olabiliriz” mantıgıyla yapıldıgını söyledi. Prof. Sungur’a göre sanal psikoterapi de klasik psikoterapi yöntemleri gibi adım adım tedavi yaklasımıyla isleyen bir yöntem: “Psikoterapist bir program hazırlıyor ve sonra devreden çıkıyor. Hasta verilerini internet üzerinden bu programa gönderiyor. Program, yöntemin hangi hastalara uygulanacagına yönelik bir eleme yapıyor ve ona göre tedavi seması olusturuyor. Ondan sonra hastaya bir program açılıyor ve bu program danısmana ne yapması gerektigini anlatılıyor. Sonra da adım adım tedaviye geçiliyor.”

KORKU TEDAVİSİNDE ETKİLİ BİR YÖNTEM

Yöntemin daha çok anksiyete bozuklukları ve depresyonda kullanıldıgının altını çizen Prof. Sungur, fobilerin anksiyete bozuklukları içinde önemli bir yer tuttugunu ve sanal psikoterapinin fobilerde etkili olarak kullanıldıgını anlattı: “Yöntem korkular basta olmak üzere, obsesyon, panik bozukluk ve obsessif kompülsif gibi anksiyete bozukluklarında sıklıkla kullanılıyor. Korkular kendi içinde özgün fobiler, sosyal fobiler ve agora fobiler olmak üzere üçe ayrılır. Asansör, yılan, yükseklik ve kapalı yer gibi korkular özgün fobi, sosyal ortamlarda bulunma korkusu sosyal fobi, özellikle çıkısın zor oldugu kalabalık yerlerde duyulan korkular ise agora fobi olarak adlandırılır.”

HASTA ÖDEVLERİNİ YAPMAZSA TEDAVİ KESİLİYOR

Prof. Sungur sanal psikoterapi programlarında en çok ilgiyi de ‘korkuyla basa çıkma ya da korkuyla savas’ anlamına gelen ‘fear fighter’ adlı programın gördügünü söylüyor. “Belirttigimiz türlerde çesitli korkuları olan insanlara program ilk asamada belirli ev ödevleri veriyor, kisi bunları yerine getirirse program ikinci asamaya atlıyor, eger hasta ev ödevlerini yapmazsa bir sonraki asamaya geçemiyor. Eger hasta üzerinde yeterince etkili olamıyorsa ve hasta ev ödevlerini yapamıyorsa o zaman program danısana, ‘bu asamada senin bir terapiste gitmen lazım’ diyor ve tedaviyi kesiyor.”

TÜRKİYE BUNA HENÜZ HAZIR DEĞİL

Prof. Dr. Mehmet Sungur, psikolojik sorunları olan hastalara terapiste gitmeden internet aracılıgı ile yardım yöntemlerini ögreten bu yaklasımın ileride Türkiye’de de kullanılabilecegini söylüyor. “Bunun için önce sartların olusturulması lazım” diyen Prof. Sungur söyle devam etti: “Bu yaklasımın kullanılabilir olması için öncelikle bir pilot çalısma yapılması ve belli baslı bir programın Türkiye’ye getirilmesi gerekiyor. Ayrıca bu konuda iyi bir denetim ve iyi bir etik olması da sart. Türkiye’de su anda sanal psikoterapinin uygulanabilmesi için çalısmalar devam ediyor. Eger bu çalısmalar etkili bulunur, gerekli sartlar olusturulur ve Saglık Bakanlıgı basta olmak üzere yetkili kurumlar da bu çalısmaları onaylarsa, o zaman Türkiye’de de internet üzerinden psikoterapi yapmak mümkün olur. Ama su asamada Türkiye’de böyle bir uygulamaya gidilmesini dogru bulmuyorum çünkü henüz buna hazır degiliz.”

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 28 Tem 2008, 02:51

kaynak varmiydi abi
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

uçs
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen uçs » 28 Tem 2008, 02:55

Aldıgım yerde kaynak yok ama yazı içinde bir isim var:
Prof. Dr. Mehmet Sungur

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 28 Tem 2008, 02:57

tesekürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free