324 Mac Pro gücünde süper bilgisayar

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

324 Mac Pro gücünde süper bilgisayar

Mesaj gönderen uçs » 27 Tem 2008, 16:46

Yeni bir sistem üzerine kurulan süper bilgisayar, 324 Mac Pro gücünde olacak.

Virgina Tech'in Center for High-End Computing System (CHECS) adı verilen özel merkezi, System X olarak bilinen ve 1.100 G5 tabanlı bilgisayarın gücünü birlestiren bir süper hesaplama sistemini 2003 yılında kurmustu. System X, kuruldugu zamanlarda dünyanın bilinen en hızlı üçüncü süper bilgisayarıydı.

Ancak CHECS, bugünlerde yeni bir sistem üzerinde çalısmaya basladı. 324 Mac Pro gücünde olacak olan sistemin hesaplama kapasitesi, 12 teraflop (bilgisayarın hızıyla ilgili bir ölçü birimi) yerine 29 teraflop kapasiteye ulasacak.

Kurulan yeni sistemin System X'in yerini almayacagını ifade eden CHECS'in yöneticisi Dr. Srinidhi Varadarajan, bu sistemle ilgili sunları dile getirdi: "Mühendislik ve bilgisayar bilimi arastırmaları için gelistirilen üretim makinesi olan System X'ten farklı olarak, yeni sistemin arı bir bilgisayar bilimi arastırma sistemi olması planlanıyor."

Yeni sistem, iki ana bölgede kullanılacak: Etkinligi otomatik olarak maksimum seviyeye ulastırmak için performansı ayarlayabilen power-aware yazılım sistemleri ve paylasılmıs bellek sistemlerinde.

Neden Mac Pro?

System X, 1.100 adet dual-2.3GHz, 64 bit G5 islemciyi biraraya getiriyordu; yani toplamda 2.200 çekirdek söz konusuydu. Yeni sistem ise 324 dual-quad 2.8GHz Xeon islemciden olusuyor; toplamda 2.532 çekirdek... Bunun yanında InfiniBand agı ile baglanan yeni sistem, System X'deki gibi 20 Gbps yerine toplam 80 Gbps bant genisligi sunuyor. (Yani System X'e göre %300'lük bir artıs söz konusu)

Varadarajan ve takımının Mac Pro'ları seçmesinde ise birkaç neden öne çıkıyor. Bu konuda Varadarajan'ın yorumu söyle: "System X'in bir hibrid likit-hava sogutma sistemi bulunuyor."

Bu sayede sıcak spotlar olmaksızın daha iyi sogutma saglanabiliyor. Bunun yanında, Mac Pro'ların, güç/performans arastırması için dahili birçok güç ve sıcaklık sensörleri mevcut ve ayrıca maliyeti düsünüldügünde Mac Pro'lar diger sistemleri açık ara geride bırakmayı basarıyor.

Son olarak, yeni sistemin, özellikle akademik sistemlerin arasında güçlü bir rakip oldugunu ispatlaması gerekiyor.Cevapla