Falcılar internete tezgah kurdu !

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Falcılar internete tezgah kurdu !

Mesaj gönderen uçs » 27 Tem 2008, 01:44

Falcılar, medyumlar kontör karsılıgında internette basında çalısıyor!

Teknolojiyi kullanan ‘sanal falcılar’, internet üzerinde görüntülü sohbet etmeye yarayan webcam sayesinde kahve, el ve su falına bakarak bunun karsılıgında 10 euro, 50 YTL hatta cep telefonu kontörü istiyor

Falcılık ve büyücülük neredeyse insanlık tarihi kadar eski. Hemen herkes gelecegiyle ilgili ipuçları almanın pesinde. Birçogumuz ‘Fala inanma falsız da kalma’ sözünün arkasına sıgınarak, eglencesine baktırdıgımızı söylesek de faldan, büyüden medet umanların sayısı hiç de az degil. Durum böyle olunca bu isi ekmek kapısı olarak görenlerin istahı kabarıyor.

Eskiden televizyonlarda sık sık gizli kamerayla sarlatan falcıları evlerinde desifre eden haberlere rastlardık. simdi ise haberciler açısından böyle bir çabaya girmeye bile gerek yok. Çünkü kendilerine verdikleri isimle ‘medyum hoca efendi’ler artık kendileri kamerayla çalısıyor. Kamera deyince aklınıza öyle stüdyo çekimleri, programlar filan gelmesin. Söz konusu icat son derece basit bir teknoloji ürünü. Falcı olup paraya para dememek için gereken yatırım bir bilgisayar, internet baglantısı ve internet üzerinden görüntülü sohbet etmeye yarayan bir webcam’den ibaret.

SÖYLEYECEKLERİM GARANTİLİDİR

İnternetteki arama motorlarından birine ‘medyum’ ya da ‘fal’ yazdıgınızda karsınıza yüzlerce internet sitesi çıkıyor. İçlerinde televizyonlardan tanıdıgımız isimler de var ancak o kadar çoklar ki neredeyse her isimden bir ‘sanal hoca’ya rastlamak mümkün. Hemen hepsi alanında uzman oldugunun altını çizmek için olsa gerek amatörce hazırlanmıs sitelerini yazılarla doldurmus. Ancak ortak baslıklar da yok degil. Sanal medyumlar büyü bozduklarını, kısmet açtıklarını, ayrılanları birlestirdiklerini, yıldızname çıkarıp gelecegi bildiklerini, hastalara sifa dagıttıklarını, çocugu olmayanları muradına erdirdiklerini, is ve kariyer için fırsatlar yarattıklarını iddia ediyorlar. Üstelik bir kısmı bu iddialarının garantili oldugunu da söylüyor.

TILSIMLI KRAVAT SATIYORLAR

İnternette fal bakmanın baktıran açısından da bir kosulu var. Hocaların size fal bakması için mutlaka bir webcam’e sahip olmanız gerekiyor. Medyumlar bunun sebebinin fal baktıkları kisinin yüzünden de gelecegini okuma yetenekleri oldugunu söylüyorlar. Falcılar el ve kahve falına da yine aynı yöntemle baktıklarını iddia ediyorlar. Örnegin elinizi kameraya dogru tutuyorsunuz ve bakan kisi size geleceginizi elinize bakarak söylüyor. Kahve falı için de aynı sey söz konusu. Ancak bakmadan önce kahveyi nasıl içeceginizden, fincanı nasıl kapatacagınıza kadar birtakım kurallar oldugunu unutmayın.

Medyumların bu isi bir kazanç kapısına dönüstürmesinin en çarpıcı örneklerinden biri de sitelerinde sattıkları ürünler. Örnegin bir medyum sitesinde sattıgı tılsımlı kravat, gömlek ve yüzüklerle isteklerinizin gerçeklesecegini iddia ediyor.

DİYANET İsLERİ BAsKANLIĞI: İslamiyet’te falın yeri yok

En iyi vefk (rakamsal hesaba göre hazırlanan dua) ve havas (Kur’an ve sünnet üzeri yapılan manevi bir tedavi sekli) ilmini yaptıklarını iddia eden medyumların internet sitelerinde Kuran’dan ayetler ve hadis-i seriflere de sık sık yer verdigi görülüyor. Ancak İslam alimleri falcılık, büyücülük, cincilik ve kehanetin İslamiyet’te kesin olarak yasaklandıgını belirtiyor. Diyanet İsleri Baskanlıgı’nın bu baslık altındaki görüsleri söyle:

‘Kur’an’da ve hadislerde kehanet yasaklanmıs, bazı adlandırma ve esyadan, hayvanların hareketlerinden ugursuz anlamlar çıkarma yahut çakıl tası, nohut, bakla gibi nesnelerle veya bazı yöntemlerle falcılık da bu kapsamda görülerek yasaklanmıstır. İslam dini Allah’tan baska varlıkların gelecegi bilecegi ve insanın kaderini etkileyebilecegi inancını içeren, neticede tevhit esasını zedeleyen her türlü batıl inanıs ve yönelise karsı sert bir tavır almıs, bunun için de falcılıgı ve kehaneti yasaklamıstır. Gelecekten haber verme iddiası, falcılık ve cincilik türü faaliyetlerin içinde en agırı büyücülüktür. İslam dini büyü yapma ve yaptırmayı büyük günahlardan saymıs ve ona siddetle karsı çıkmıstır.’

‘Titresim gönderip ısrarcı davranma!’

Medyumların büyük çogunlugu görüntülü ve sesli konusma imkanı saglayan chat programı MSN’i kullanıyor. Ancak onlarla konusmanın birtakım kuralları var. Hocanın MSN adresini kendinizinkine ekledikten sonra hocanın sizinle ilgilenmesini bekleyeceksiniz. Bunun için herhangi bir süre sınırı yok. Eger bu arada sabırsızlık edip MSN programının titresim gönderme gibi uygulamalarını kullanırsanız, falınıza bakılmayacagı konusunda uyarılıyorsunuz. İste bir medyumun MSN falı için sitesine koydugu su kurallar dikkat çekiyor: ‘Sırada olup da sürekli titresim gönderirseniz, web cam açmazsanız, çok ısrarcı davranır sitem ederseniz (ki bu bedava bir hizmettir buna hiç hakkınız yok), terbiye sınırlarını asarsanız (ki bu kisilerin IP numaraları tespit edilip savcılıga veriliyor. simdiye dek 18 kisi hakkında dava açılmıstır) toplu açık oturuma alırsanız engelleneceksiniz.’

‘Bankaya gidemiyorsan kontör gönder’

Medyum sitelerinde ‘ücretsiz fal bakımı’ bölümü bulunuyor. Ancak tabii ki size söylenenler genel geçer yüzeysel sözlerden olusuyor. Daha fazlasını ögrenmek için ise yapmanız gereken, aldıgınız hizmetin bedelini ödemek. 10 euro’ya da 50 YTL’ye de fal bakan var. Hatta medyumlardan biri 50 YTL karsılıgı suya bakarak gelecegi bildigini iddia etti. Eger bankaya gidip havale edemeyecek durumdaysanız, onun için de medyumların bir çözümleri var: ‘Cep telefonuma 250 kontör gönder.’Cevapla