Kaderin sırrı çözüldü

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28958
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Kaderin sırrı çözüldü

Mesaj gönderen velociraptor » 25 Tem 2008, 19:39

Resim

Kader gerçekten var mı? Yapmayı düsündügümüz seyleri beyin zaten önceden biliyor mu? Bilimadamlarının son yaptıgı arastırma belki de çıgır açacak nitelikte. Yapmayı düsündügümüz seyleri beynimiz zaten daha önceden biliyor mu? Kader kavramı bilimin açıklayabilecegi bir olgu mu? Kader gerçekten var mı? Yapmayı düsündügümüz seyleri beyin zaten önceden biliyor mu? Bilimadamlarının son yaptıgı arastırma belki de çıgır açacak nitelikte. Yapmayı düsündügümüz seyleri beynimiz zaten daha önceden biliyor mu? Kader kavramı bilimin açıklayabilecegi bir olgu mu? Bilimadamları deneklerin beynini MRI teknigiyle taramaya basladı. Sonra da deneklere bir dügmeye basmaları istendi. Ancak dügmeye hangi elleriyle basacakları bilinmiyordu. Sonra da karar asamasında beyin fonksiyonları incelendi. Deneklerin daha karar vermeden 7 saniye önce beynin dügmeye sag elle mi yoksa sol elle mi basacagına karar verdigi ortaya çıktı. Bu da özgür irade tartısmasını birkez daha gündeme getirdi. Arastırmayı yürüten Prof.John Dylan Haynes, bu deneyin sadece sag mı sol mu gibi basit kararlar yapılırken gerçeklestigini daha büyük kararlar için ellerinde henüz bir veri olmadıgını açıkladı bitirdi.
Kaynak: Vatan
http://haber.mynet.com/sayfali/yasam/Ka ... 41389328/0
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeKullanıcı avatarı
_usnac_
Byte2
Byte2
Mesajlar: 74
Kayıt: 09 Haz 2008, 21:21
cinsiyet: Bayan
Konum: SoulwaTer

Mesaj gönderen _usnac_ » 25 Tem 2008, 19:51

hep merak etmisimdir kader gercekten var mı diye bu arastırmanın devamını heyecanla bekliycem

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28958
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 29 Tem 2008, 05:52

Kaderde bu varmıs inanısı dogru çıktı

Bir atom parçacıgının nerede ve ne hızda hareket edecegini 43 saniye önceden tespit eden bir model gelistiren Hollandalı fizikçi Hooft, semavi dinlerin savundugu kaderin varlıgını bilimsel olarak da ispatladı

Restoranda yemeginizi bitirdikten sonra genelde bir garson yanınıza gelir ve "Tatlı veya çay alır mısınız?" diye sorar. Bir süre düsündükten sonra kararınızı verirsiniz. Diyelim ki böyle bir durumda çay içmeyi seçtiniz. Bunu özgür iradenizle mi yaptınız ya da zaten kaderinizde o çayı içeceginiz yazıyor muydu?
İste bu ve benzeri sorular, modern insanın varolusundan bu yana gündeme geliyor. Din adamları, siyaset bilimciler ve davranıs uzmanları; yüzyıllardır "insanın davranıslarını kader mi yoksa, özgür iradenin mi belirledigini" tartısıyor. Semavi dinler elbette kader kavramının varlıgına isaret edip evrendeki tüm varlıkların kontrolünün Tanrı'ya ait oldugunu vurguluyor. Bilim dünyası ise somut olarak ispatlanamadıgı için kadere süpheyle yaklasıyor.

Karsıtlarının teorisini çürüttü
Örnegin 1926'da kuantum fizikçisi Werner Heisenberg belirsizlik ilkesini ortaya atarak, "Evrendeki bir atomun yerini ve hareketliligini aynı anda bilmek imkansızdır" dedi. Bu özetle su anlama geliyordu; "Eger aynı anda bir atomun konumu ve hareketleri ölçülemiyorsa, bu atomun gelecekte nerede olacagı ve nasıl hareket edecegi bilinemez." Yani Heisenberg'e göre atomlardan olusan kainattaki nesnelerin hareketleri önceden belli degilse, o zaman kader kavramı da bilimsel verilerle açıklanamaz. Ancak Nobel ödüllü Ge-rard Hooft'un geçtigimiz günlerde sonuçlandırdıgı 10 yıllık arastırma, kader kavramına karsı çıkan bilim adamlarının dayanak gösterdigi teoriyi çürüttü.

Bilim dünyası yankılandı
New Scientist dergisine kapak olan arastırma kapsamında Hooft, "Bir parçacıgın nerede ve ne hızla hareket ettigini" aynı anda tespit etme olanagı saglayan bir model gelistirdi. Hooft, bir atomun 43 saniye sonra nasıl hareket edecegini önceden bilme kapasitesine ulastı.

Çikolatayı yiyeceginiz önceden belli
Arastırma bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı. New Scientist tarafından dünyanın en iyi matematikçileri arasında gösterilen John Conway ile Simon Koc-hen, arastırmayı "özgür irade" kavramının ölümü olarak yorumladı. Princeton Üniversite-si'nde görev yapan Conway söyle konustu: "Eger Hooft gibi bir insan atomun konumu ve hareketini aynı anda tespit edebiliyorsa, üstün bir zekaya sahip olan bir varlık evrendeki tüm parçacıkların etkilesimini takip edebilir. Bir baska deyisle özgür irademizle yaptıgımız seçimlerin belirsizliginin ardında belirleyici bir düzen vardır."

Kochen konuyu daha basit terimlerle anlatarak, "Önünüze bir dilim çikolatalı, bir dilim çilekli kek getirildigini düsünün. Çikolatalı keki yemeye basladıgınızda, bunun kendi seçiminiz oldugunu düsünüyorsunuz. Oysa ki çikolatalıyı yiyeceginiz zaten belliydi. Biz özgür oldugumuz düsünüyoruz. Eger Hooft'un modeli hatalı degilse özgürlügümüz sınırlı bir ilüzyondan ibaret olabilir" dedi.

Princeton Üniversitesi'nin felsefe uzmanı Hans Halvorson ise "Ne olursa olsun, kader ve özgür iradeyi sadece fizikle açıklamaya kalkmak dogru olmayabilir. Özgür irade konusunda fizigin de cevap veremeyecegi sorular var" diyerek konunun zamana bırakılması gerektigine isaret etti.

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay ... egoryid=30
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
RealKiss
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 407
Kayıt: 15 Oca 2008, 18:01
cinsiyet: Erkek
Konum: Uşak
İletişim:

Mesaj gönderen RealKiss » 29 Tem 2008, 09:30

Tesekürler Böyle Konular İnsanlara Hep Esrarengiz Gelir

Cevapla