Sır teknoloji Türk'lerin elinde

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Sır teknoloji Türk'lerin elinde

Mesaj gönderen uçs » 25 Tem 2008, 18:05

Resim
Aselsan ve Bilkent Üniversitesi’nin “İslemsel EHF Uydu Aktarıcısı ve Test Ortamı Gelistirilmesi Projesi” ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, yüksek frekanslarda ve güvenli uydu haberlesmesi ihtiyacı karsılanacak. Dünyada sadece Amerika Birlesik Devletleri’nin uydularında islemsel EHF (Extremly High Frequency) kullanılıyor.

Aselsan’dan yapılan açıklamaya göre, İslemsel EHF Uydu Aktarıcısının, TSK’nın ihtiyacı kapsamında haberlesme uydularında kullanılması hedefleniyor. Aselsan, proje kapsamında islemsel uydu aktarıcısı ile anteninin tasarımını ve üretiminin yanı sıra fonksiyonel testlerinin gerçeklestirilmesi için gerekli bir test ortamı gelistirecek ve üretecek.

Ayrıca üretimi tamamlanan birimlerin uydu platformlarında kullanımı için gerekli tüm kalifikasyon testlerinin gerçeklestirilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan test altyapısı da proje kapsamında olusturulacak. Proje, Türkiye’nin ileride ihtiyaç duyacagı haberlesme uydularında yer alacak diger tüm aktarıcıların da milli olarak üretilmesi için çok önemli bir bilgi birikimi ve altyapı saglayacak.

Dünyada sadece Amerika Birlesik Devletleri’nin uydularında islemsel EHF (Extremly High Frequency) kullanılıyor ve konu ile ilgili bilgi alısverisinde ciddi sınırlamalar bulunuyor. TÜBİTAK destekli olarak ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi tarafından gerçeklestirilecek proje ile teknoloji transferi ile kazanılması mümkün olmayan bir alanda özgün çözümler üretilecek.

Savunma Sanayii Müstesarlıgı (SSM) ile ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi arasında 4 Haziran 2008 tarihinde imzalanan “İslemsel EHF Uydu Aktarıcısı ve Test Ortamı Gelistirilmesi Projesi” dün düzenlenen tören ile hayata geçirildi.Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4
Mesajlar: 3238
Kayıt: 23 Nis 2008, 15:57
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen modestus » 26 Tem 2008, 00:03

çok iyi,projedeki mühendisler uçaga doldurulup,yere çaktırılmadan projeyi bitirebilmisler.

Cevapla