BÜyÜlÜ iŞiĞin sirri

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

BÜyÜlÜ iŞiĞin sirri

Mesaj gönderen uçs » 25 Tem 2008, 18:01

Resim
Büyüleyici doga olayları arasında gösterilen Kuzey ve Güney Isıkları'nı neyin tetikledigi ortaya çıktı.

Büyüleyici doga olayları...

Yeryüzündeki en "büyüleyici" doga olayları arasındaki Kuzey ve Güney Isıkları'nı neyin tetikledigi tespit edildi.

NASA uzmanları, kuzeydeki "aurora borealis" ve güneydeki "aurora australis" olarak adlandırılan ve kutuplara yakın bölgelerde, gökyüzündeki dansıyla görsel bir sölene dönüsen bu ısıklara, Dünya'dan yaklasık 128.000 kilometre uzaktaki manyetik patlamaların neden oldugunu tespit etti.

5 küçük uydudan olusan ve THEMIS adı verilen "uydu filosundan" ve yer üstündeki gözlemevlerinden gelen verileri inceleyen bilim adamları, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin üçte biri uzaklıkta meydana gelen manyetik enerji patlamalarının, kuzey ve güneyde ani ısımalara neden oldugunu saptadı.

Science dergisinde yayınlanan arastırmanın, solar rüzgarlarla gelen yüksek oranlarda yüklü elektronların dünya atmosferindeki elementlerle etkilesime girmesi sonucu olusan bu ısıkları neyin tetikledigi konusundaki uzun yıllardır süren tartısmaya açıklık getirdigi belirtiliyor.

Arastırmayı yöneten California Üniversitesi'nden Vasilis Angelopoulos, "Sürecin ilk olarak Dünya'dan çok uzakta basladıgını ve daha sonra Dünya'ya dogru yayıldıgını gösterdik" dedi.

Arastırmada elde edilen bulguların, daha az sıklıkla olusan ve uydulara, yörüngedeki astronotlara, enerji ve iletisim hatlarına zarar verebilen güçlü jeomanyetik fırtınaların anlasılması için yararlı olacagı belirtiliyor.Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1197
Kayıt: 08 Nis 2007, 17:41
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen N2O » 25 Tem 2008, 23:21

by aurora lar harika görünüyor... vista'da arayüzünde bunadan esinlendi..
Arzulanandan ziyade arzu etmeye aşığız...

Cevapla