Tarih Böyle Yazılır..!

Cumhuriyet ve Atatürk ile ilgili bilgi paylasim forumudur
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 548
Kayıt: 28 Oca 2007, 22:24

Tarih Böyle Yazılır..!

Mesaj gönderen Re@lite » 25 Tem 2008, 17:33

Resim

Bugün 24 Temmuz 1923.

Bir milletin küllerinden dogdugu , kendini yok etmek isteyen düsmanlarının elinden kurtuldugu , bagımsızlıgını bir tokat gibi herkese kabul ettirdigi günün 85. yıldönümü.

Resim

Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet Pasa'mız basta olmak üzere bu sanlı,serefli,haklı mücadeleyi verip bizleri bagımsız bir ülkenin özgür çocukları yapan tüm kahramanlarımıza selam olsun.


Lozan Antlasması'nın 85 . yılı Kutlu olsun!
Detaylar :

''Lozan Antlasması, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lausanne (Lozan) sehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, S.S.C.B ve Yugoslavya Özgürlük Ülkesi temsilcileri tarafından, Lozan Üniversitesi salonunda imzalanmıs barıs antlasmasıdır. Lozan Antlasması nin yazılması için düzenlenen Lozan Barıs Konferansı 8 ay sürmüs ve Türk tarafının kayıtsız sartsız bagımsızlık talebi nedeniyle çetin geçmistir. Görüsmelerde Türkiye'yi temsil eden İsmet Pasa baskanlıgındaki Lozan Barıs Konferansı üyelerinin rolü büyüktür.

I. Dünya Savası sonrasında İtilaf devletlerince Osmanlı Devleti’ne imzalatılan Sevr Antlasması neredeyse devleti haritadan silmis ve egemenligini ciddi biçimde sınırlayan hükümlere yer vermistir. Atatürk önderliginde Milli Mücadele'ye baslayan Türk ulusu savas meydanlarında büyük zaferler kazanmıs ve Lozan Antlasması ile siyasi ve hukuki alanda tescil etmistir.

Uluslararası kabul pek çok yönden önem tasımaktadır. Öncelikle, Türkiye'nin bagımsız ve esit bir devlet olarak uluslararası topluma kabul edilmesi saglanmıstır. Lozan ile Misak-ı Milli hedeflerine çok büyük ölçüde ulasılmıstır. Lozan Konferansı sırasında kapitülasyon olarak nitelenen ve ülkenin iç islerine karısma yetkisi veren ayrıcalıklar uzun süre tartısılmıstır. Sonuçta kapitülasyonların kaldırılması ve Osmanlı borçlarının ödenmesinin makul bir takvime baglanması kararlastırılmıstır. Antlasma, bu açıdan bir ekonomik bagımsızlık belgesi olma özelligine de sahiptir.

Ayrıca Lozan, yaklasık yüzyıldır devam eden Türk-Yunan çatısmasını sona erdirerek, ulasılan barısla iki ülke arasında bir denge olusturması bakımından da önem tasımaktadır.

I. Dünya Savası sonunda galip güçlerce dikte ettirilen ve agır sartlara sahip barıs antlasmaları II. Dünya Savası'na zemin hazırlarken, Lozan'da karsılıklı pazarlıkla barısın güvencesini olusturan bir düzenleme yapılmıstır. Bu nedenle, savası bitiren antlasmalar içinde halen uygulanan sadece Lozan'dır. Tabiatıyla, bunda Türkiye'nin Atatürk'ün belirledigi Yurtta Sulh, Cihanda Sulh ilkesine sadık kalması ve Lozan Antlasmasının hükümlerinin uygulanmasında da bu ilkeyi gözetmesinin rolü büyüktür.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri, Lozan Antlasmasında da yer almıstır. Buna göre, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bir bütün olusturan Türkiye'de yasayan ve Türk devletine vatandaslık bagıyla baglı olan herkes esit ve aynı haklara sahip Türk ulusunu olusturmaktadır. Antlasmada Türkiye'de yasayan Hıristiyan kökenli Rum ve Ermeniler ile Museviler azınlık olarak tanımlanmıs; mal, mülk ve ibadet hakları güvence altına alınmıstır.

Antlasma ile Türkiye ile Yunanistan arasında nüfus mübadelesi yapılmasına karar verilmis, bunun sonucunda 1924 yılında yaklasık bir milyon Hıristiyan-Rum Yunanistan'a, bes yüz bin Müslüman-Türk de Türkiye'ye göç etmistir.

Görüsülen Konular [degistir]

* Türkiye-Suriye Sınırı: Fransızlarla imzalanan Ankara Anlasması'na göre kabul edildi.
* Irak Sınırı: Musul üzerinde antlasma saglanamadıgı için, bu konuda İngiltere ve Türk Hükümeti kendi aralarında görüsüp anlasacaklardı.
* Türk-Yunan Sınırı: Mudanya Ateskes Antlasması'nda belirlenen sekliyle kabul edildi. Meriç Nehri'nin batısındaki Karaagaç istasyonu ve Bosnaköy, Yunanistan'ın Batı Anadolu'da yaptıgı tahribata karsılık, savas tazminatı olarak alındı. Ayrıca Gökçeada ile Bozcaada bizde, diger Ege Adaları Yunanistan'da kaldı. Yunanistan'ın Türk sınırına yakın adaları silahsızlandırması kararlastırıldı.
* Kapitülasyonlar: Tamamı kaldırıldı.
* Azınlıklar: Tüm azınlıklar Türk uyruklu kabul edildi ve hiçbir sekilde ayrıcalık tanınmayacagı belirtildi. Batı Trakya'daki Türklerle, İstanbul'daki Rumlar dısında, Anadolu ve Dogu Trakya'daki Rumlar ile Yunanistan'daki Türkler'in mübadele edilmeleri kararlastırıldı.
* Savas Tazminatları: İtilaf Devletleri, I.Dünya Savası nedeniyle istedikleri savas tazminatlarından vazgeçtiler.
* Osmanlı'nın Borçları: Osmanlı borçları, Osmanlı İmparatorlugu'ndan ayrılan devletler arasında paylastırıldı. Türkler'e düsen bölümün taksitlendirme ile kagıt para olarak ödenmesine karar verildi. Düyun-u Umumiye de böylece tarihe karıstı.
* Bogazlar: Bogazlar, üzerinde en çok tartısılan konudur. Sonunda geçici bir çözüm getirilmistir. Buna göre askeri olmayan gemi ve uçaklar barıs zamanında bogazlardan geçebilecekti. Bogazların her iki yakası askersizlestirilip, geçisi saglamak amacıyla uluslararası bir kurul olusturuldu ve bu düzenlemelerin Milletler Cemiyeti'nin güvencesi altında sürdürülmesine karar verildi. (Bu hüküm, Montrö Bogazlar Sözlesmesi'nde degistirilmistir.)
* Musul, Hatay, Kıbrıs, Ege Adaları ve Bogazlar sorunları, Lozan'da çözülemeyen sorunlardır.'' - wikipedia -


Antlasmanın tam metni için : http://www.ttk.org.tr/index.php?Page=Sayfa&No=249

Alıntı:Kemalist ForumKullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4
Mesajlar: 3238
Kayıt: 23 Nis 2008, 15:57
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen modestus » 25 Tem 2008, 17:39

degerli bilgiler için tesekkür ederim.

Cevapla