Symbian ve Android birleşiyor mu?

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
enesoe
Byte2
Byte2

Symbian ve Android birleşiyor mu?

Mesaj gönderen enesoe » 25 Tem 2008, 12:18

Resim
Nokia’nın sahibi oldugu Symbian ve Google’ın gelistirdigi Android platformlarının 3 ila 6 ay içerisinde birlestirilecegi dedikoduları yayılıyor.

Kısa bir süre önce Nokia tarafından satın alınan Symbian isletim sistemiyle Google tarafından bir süredir gelistirilen Android isletim sistemlerinin 3 ila 6 aylık bir süre içerisinde birlestirilecegi ve ortak hareket edecekleri konusuluyor. Google ve Nokia’nın benzer açık kaynak stratejilerini takip etmesi de bu olasılıgı kuvvetlendiren olaylardan birisi.

Nokia ve diger Symbian kullanıcıları, akıllı telefonlardaki isletim sistemleri üzerine pazarda herhangi bir markayla yarısmak niyetinde degiller. Ancak Google’ın Android ile bu alandaki isletim sistemlerine de el atması sektörde bazı degisikliklere yol açabilecek bir hamle olarak görülüyordu. Nitekim sunulacak olan uygulamaların çesitliligi ve getirilecek farklı teknolojilerin rekabeti olusturmaya aday olacagı da düsünülebilir.

Teknoloji uzmanları ve piyasa analistleri bu birlesmenin 3 ila 6 ay arasında gerçeklesecegini öngörüyor. Aynı sponsorların her iki girisimci için de devreye girdigi ve tek bir isletim sistemi olusturulması yönünde istekleri bulundugu yine konusulanlar arasında.

Symbian’ın haklarının tamamının satın alınmasının ardından Nokia yeni bir açık kaynak tabanlı isletim sistemi hazırlayacagını ve bunun 2009′un ilk yarısında piyasaya sunulacagını bildirmisti. Google ise Android ile Open Handset Alliance adı altında yine benzer sekilde açık kaynak tabanlı bir sistem gelistiriyordu. Uzmanlara göre iki sirketin de birbirine sıcak bakması için haklı nedenleri var. Mevcut potansiyellerin kullanımı da bu konuda ilk sıralarda yer alıyor.

Kullanıcılar açısından bakıldıgında ise birlesme yine faydalı olacak gibi görünüyor. Nitekim birden fazla “önem sahibi” isletim sisteminin yerine tek bir platform olusturularak bunun üzerinde çalısacak uygulamalar ve yazılımların gelistirilmesi bölünmeyi de engelleyecek. Dolayısıyla eger gerçeklesirse Symbian ve Android’in birlesmesi herkesin kazanmasına yol açan faydalı bir girisim olacak gibi görünüyor.

Kaynak: CNET Türkiye

Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen N2O » 25 Tem 2008, 12:37

Symbian Nokia'nın degil!!! Neden herkes öyle biliyor ki? :D
Arzulanandan ziyade arzu etmeye aşığız...