Asprox virüsü Batıyı hedef aldı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
enesoe
Byte2
Byte2
Mesajlar: 87
Kayıt: 06 Tem 2008, 19:50
Konum: tourniL

Asprox virüsü Batıyı hedef aldı

Mesaj gönderen enesoe » 25 Tem 2008, 12:14

Resim
Bilgisayara bulasarak sessiz sedasız tüm içerigi ele geçiren Asprox virüsü resmi web sitelerini hedef aldı.

Dogu Avrupa kaynaklı oldugundan süphelenilen Asprox isimli virüs, bilgisayara kayıtlı verilerden çok daha fazlası için bir tehdit olusturuyor. Hackerlar tarafından herhangi bir internet sitesine yerlestirilebilen virüs, böyle sitelerde gezinmekle bulasıyor. Asprox simdiye kadar aralarında belediye meclisi gibi devlet siteleri ve yemek tarifi veren kisisel siteler de olan binlerce İngiliz sitesine, Sony Playstation’la San Fransisco sehirlerinin resmi web siteleri de dahil olmak üzere bir o kadar da Amerika kaynaklı siteye bulasmıs durumda.

Bulasır bulasmaz sistemi çökerten ve böylece en azından varlıklarından haberdar olunabilen eski nesil virüslerin yanında, Asprox çok daha tehlikeli.

Bilgisayara yerlestiginde sessiz sedasız oturan virüs, hacker’ın bu bilgisayardaki bilimum kisisel bilgi ve sifreyi araklamasını, sirket ve devlet sitelerine saldırmasını, hatta virüsü baska bilgisayarlara bulastırmasını saglıyor.

Virüsün bilgisayarına bulastıgı İngiliz kullanıcılardan pek çogunun banka ve kredi kartı hesaplarından bu suretle para çalınmıs.

Anti-virüs programları son güncellemeleri almamıs olan bütün bilgisayarlara bulasabilen Asprox, zaten anti-virüs programlarının yarısı tarafından da bulunamıyor.

Ancak tespit edildiginde program tarafından “SQL malware” (kötü niyetli SQL yazılımı) olarak tanımlanıyor.

Kaynak: CNNTürk & Yahoyt.comCevapla