Google ın ansiklopedisi Knol herkese açık

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
enesoe
Byte2
Byte2
Mesajlar: 87
Kayıt: 06 Tem 2008, 19:50
Konum: tourniL

Google ın ansiklopedisi Knol herkese açık

Mesaj gönderen enesoe » 24 Tem 2008, 11:25

Resim
Google geçtigimiz yılın sonlarına dogru Wikipedia gibi online bir ansiklopedi açmayı planladıgını duyurmustu. Knol adı verilen bu online ansiklopedi o zamandan beri test asamasındaydı ve servise sadece küçük bir test grubu tarafından erisilebiliyordu.

Ve merakla beklenen Knol, nihayet “Beta” etiketiyle tüm internet kullanıcılarının erisimine açıldı. Google kullanıcı ismi ve sifrenizle giris yapabileceginiz Knol Beta, temel hatlarıyla Wikipedia’yı andırsa da, aslında çok ciddi farklar içeriyor.

İlk fark, Knol’a sadece takma ad ya da anonim olarak kayıt girisi yapılamayacak olması. Wikipedia’da herkes istedigi an kayıtlara yeni girisler ekleyebiliyor ve eklenen girisler anında sayfada yerini alıyor. Ancak Knol’da giris yapan bir kullanıcı ya da kullanıcı grubu, yazdıklarının arkasında durmak zorunda.

Girislerde degisiklik nasıl yapılacak?
Yapılan açıklamaya göre eger bir kullanıcı isminin görünmesini istemiyorsa, bu durumda kredi kartı numarası ya da telefon numarası gibi bir bilgi yardımıyla girislerini onaylatabiliyor. Bu gibi bir durumda, girisin altında “Verified - Onaylandı” ibaresi beliriyor.

Eger bir kullanıcı Knol’daki girisler üzerinde degisiklik ya da ek yapmak isterse, girisin asıl sahibine öneride bulunuyor. Girisin sahibi de bu öneriyi degerlendirerek uygunsa degisikligi yapıyor ya da yapmıyor. Yani knol, bu noktada Wikipedia’nın sundugu özgürlügü sunmuyor.

Google Knol ürün müdürü Cedric Dupont ve yazılım mühendisi Michael McNally’nin resmi bloglarında söylediklerine gore, Knol’da reklamlar da olacak. Bu da, yeni online ansiklopediyi Wikipedia’dan ayıran diger bir fark.

Kaynak: CHIPCevapla