Atatürk için söylenenler

Cumhuriyet ve Atatürk ile ilgili bilgi paylasim forumudur
Cevapla
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 677
Kayıt: 13 Şub 2007, 08:56

Atatürk için söylenenler

Mesaj gönderen yazgüneşi »

AMERIKA
Atatürk bu yuzyılın büyük insanlarından birinin tarihi basarılarını, Türk halkına ilham veren liderligini, modern dünyanın ileri görüslü anlayısını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır... Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Turkiye'nin dogması yeni Turkiye'nin özgürlük ve bagımsızlıgını serefli bir sekilde ilan ve o zamandanberi koruması, Atatürk'ün Türk halkının isidir. süphesiz ki, Türkiye'de giristigi derin ve genis inkilaplar kadar bir kitlenin kendisine olan guvenini daha basarı ile gösteren bir örnek yoktur.
John F.KENNEDY
(A.B.D.Baskanı, 10 Kasım 1963)

Benim üzüntüm, bu adamla tanismak hususundaki siddetli arzumun gerçeklesmesine artık imkan kalmamıs olmasıdır.
Franklin ROOSEVELT
(A.B.D.Baskanı, 10 Kasim 1963)

Asker-devlet adamı, çagımızın en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi, Turkiye'nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hakettigi yeri almasını saglamıstır. Keza O, Türklere, bir milletin büyuklügünün temel tasını teskil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermistir.
General Mc ARTHUR

Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüsürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa'nın en kıymetli ve en ziyade dikkate deger devlet adamının kim oldugunu sordum. Bana Avrupa'nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaskanı Mustafa Kemal oldugunu soyledi.
Roozwelt (Franklen D.) 1928
Birlesik Amerika Cumhurbaskanı

Dünya sahnesinden tarihin en dikkatli,çekici adamlarından biri geçti.
Chicago Tribune

Savas sonrası döneminin en yetenekli liderlerinden biri.
New York Times

İnsanı teslim alıcı fevkalade önderlik kuvveti vardir. O, tetiktir, hazır cevaptır, dikkati çekecek kadar zekidir.
Gladys Baker(Gazeteci)


ALMANYA
O,kisisel kazanç ve ün pesinde kosan basit bir diktatör degil, gelecek kusaklar için saglam temeller atmaya ugrasan bir kahramandı.
Prof.Walter L.WRIHT Jr.

Atatürk Turkiye'yi tek düsmanı kalmaksızın bırakmıstır. Bu zamanımızın hiçbir devlet sefinin basaramadıgıdır.
Alman Volkischer Beobachter Gazetesi

Almanya, ATATÜRK'ün eserine ve mücadelesine hayrandır. Onda, tarihi eseri, özgürlügü seven bütün milletler icin bir sembol olarak kalacak kudretli bir kisilik görmektedir.
Berlin, Alman Ajansı

Istırap çeken dünyada barıs ve esenligi yeniden kurmak ve insanlıgın yalnız maddi degil, manevi gelismesini saglamak isteyenler Atatürk'ün iman verici ve yön göstericiliginden örnek ve kuvvet alsınlar.
Profesör Herbert MELZIG(Tarihci)

Kendisinin tarihi büyuklügü, eseri olan yeni Turkiye'ye bakılarak bu günden ölçülebilir. Çelik gibi azim ve gayreti, uzagı gören akıl ve hikmetle birlesmis olan bu gerçek halk önderi ve devlet adamı; Anadolu daglarının en uzak ve ıssız kösesindeki köylere bile baska bir ruh asılamıstır.
Illustrierte Dergisi

O, kendi milleti ve beseriyet alemi için besledigi muhabbetle, bir dahinin neler yarattıgına dair, cihana fevkalade heyecanlı bir sahne seyrettirmektedir.
Herbert MELZIG


FRANSA
İnsanlıgın bütün belirtileri O'nda kendini hemen gösteriyor.
Noelle Gazetesi

Eski Osmanlı imparatorlugu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti'nin kurulusu, bu cagın en sasırtıcı basarılarından birisidir. Mustafa Kemal, yüce bir eser ortaya koymustur.Atatürk'ün parlak basarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmustur.
Maurice BAUMANT(Profesör)

Çok büyük bir adamdı...bir siyasi dahiydi.
Excelsior Gazetesi

Dünyanın, çagdas, en büyük kisilerinden biri.
Le Jour-Echo de Paris

Atatürk'ün yurt kurtarıcı oldugunu, milletlerin en vefalısı olan Türkler asla unutmayacaklardır.
Noell Roger Gazetesi

Karsımdaki bu büyük adamda, kesfettigim bu büyük mechulde maharet ve karakter o kadar iyi islenmisti ki, sözlerinde hiçbir süphe aranamazdı.
Claude Farrer(Yazar)

Bu günün Türkleri, yüzyıllar önce Avrupayı titreten canlı millet durumuna erismistir. Ve bu aksam O büyük ölünün basında bekleyen Türkiye, güçlü ve dipdiri Türkiye'dir.
Pierre Dominique(Gazeteci)

Asırları asan adam !..
Fransa, Paris Basını
Akıllı ve barıscı yöntemlerle gerçeklestirdigi eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır.
Albert LEBRUN
Fransız Cumhurbaskanı

Mevcut rütbelerin hepsini kaldırdıgı bir memlekette, bu adam, bütün rütbeleri, kazanmıstır. O memlekete, bulabilecek en serefli isim O'na verilmistir.
Mercel Sauvage(Gazeteci)

Bu, insanlıga denenmis bir felsefe örnegi olarak sunulabilir. Atatürk yüz yıllara sıgabilecek isleri on yılda tamamladı.
Gerrad Tongas(Yazar)

Atatürk oldu. Barıs kubbesinin Dogu sütünu yıkıldı. Artık evrende barısı kimse garanti edemez. Nitekim Avrupalı devlet adamları; O'nun 1930'da yaptıgı uyarı ve tavsiyeleri dinlememis ve dunyayı 1939 yılında ikinci büyük savas felaketinin içine sürüklemislerdir.
SANERWIN Gazetesi

Atatürk, bir milleti, birkaç yılda asrilestirmek mucizesini göstermistir.
Paris-Le Temps

Yeni Türk Devleti ile Ankara Andlasması'nın imzalanması nedeniyle; "Bizi arkadan vurdu, dag basındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlastı" diyenlere Fransız Basbakanının Mecliste verdigi cevap: Dag basındaki haydutlar diye isimlendirdiginiz kahraman Mustafa Kemal ve O'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir andlasma imzalamaktan gurur duyuyorum. (1921)
Fransız Basbakanı BRIAND

Sırasıyla ihtilalci ve asi, sonradan muzaffer bir kumandan olan "Turklerin babası" Yeni Türkiye'yi yarattı, sultanları kovdu, kadınlara hürriyet verdi fesi kaldırdı, ülkesinde radikal bir inkilap yaptı.
Paris-Soir'den

Denilebilir ki onsuz, islam alemi yolunu bulabilmek için elli yıl daha bekleyecekti.
Berthe Georges-Gaulis

O, yüce bir daga benzer. Eteginde yasayanlar bu yüceligi fark edemezler. Bu dagın azametini kavrayabilmek için, O'na çok uzaklardan bakmak gerekir.
Claude FARRER
Fransız Edibi

Türkiye tarihi, bugün her zamandan çok Batı ve Avrupa tarihinden ayrılmaz bir haldedir. Ve Atatürk'ün bu yöndeki gayretleri sonuçsuz kalmamıstır. Memleketlerimiz arasındaki yüzyılları asan dostluk, bu gelismenin temel ogelerinden biridir.
Charles De GAULLE

Kemal Atatürk'ün karakterinin bir cephesini göstermek itibariyle bir noktayı hatırlatmak isterim. Bize savaslarından birini anlatıyordu. Birdenbire durdu: Görüyorsunuz ya, dedi: birçok zaferler kazandım. Fakat bunların en büyügünden sonra bile her aksam, savas alanlarında ölen bütün askerleri düsünerek içimde derin bir keder duyuyorum. Cesaret ve zekasından baska yüregi bu kadar yüce olan böyle bir sef'in, yurdu için mucizeler yaratmıs olmasına sasılabilir mi?...
George BENNES
Vu Gazetesi-1938

Devrin yüksek sahsiyetleri kitaplarda, konferanslarda Türkiye'nin asla degismeyecegini ve degismeden ölecegini ilan etmislerdi. Halbuki ölmeden degisti. Hem de kökünden ve bastan asagı degisti. İnançlar, gelenekler, yöntemler yıkıldı. Son döküntülerini de yabancı zırhlıları ve kapitilasyonlar gibi memleketten sürüp attılar. Türkiye, ruhunu degistirmisti. Tamamen ve tasavvur edilmesi mümkün oldugu kadar...
Raymond CARTIER
Le Nouvelliste Gazetesi


İNGİLTERE
Savas sonrasının en ileri gelen devlet adamlarından biri. Kendi basına bir klas olusturuyordu ve hemen her açıdan tekdi.
The Fortnightiy, Londra

Avrupa, savastan sonra belirmis az sayıdaki yapıcı devlet adamlarından birini kaybetti.
Spectator

Çagımızda hiçbir isim Atatürk'ün adı kadar büyük saygı yaratmamıstır.
Observer

İngiltere önce, cesur ve asıl bir düsman, sonra da sadık bir dost olarak tanıdıgı büyük adamı selamlamaktadır.
Sundey Times

O, benzeri olmayan bir devlet adamı idi.Diktatörlerin tahammül edemedigi serbest bir nizamla, demokrasilerin basaramadıgı ve basaramıyacagı isler yapmıstır. Tarihte böyle adamlar devirlerine kendi adlarını vermislerdir.
Word Price

O, Türkiye'nin önceki kusaklarından hiçbirine nasip olmayan özgürlük ve güven dolu bir hayat sagladı. Basarıları, Turkiye'nin Avrupa devleti olmasını sagladı, yakın dogunun tarihini degistirdi.
Times Gazetesi

Savas Turkiye'yi kurtaran, Savastan sonra da Türk Milletini yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü, yalnız yurdu için degil, Avrupa için de büyük kayıptır. Her sınıf halkın O'nun ardından döktükleri içten gözyasları bu büyük kahraman ve modern Türkiye'nin Ata'sına deger bir görünümden baska bir sey degildir.(1938)
Winston CHURCHILL
İngiltere Basbakanı

Atatürk, Türk Milleti'nin ruhunda Türk Bayragı gibi dalgalanan bir bastı.
Daily Telegraph

Cumhuriyet Türkiyesi'nin Devlet Baskanı Kemal Atatürk, diger önderlerde görmeye alısmadıgımız su degerli nitelikleri kisiliginde toplamıs bulunuyor: alçak gönüllülük, yeterlilik ve basarı...
The Truth Dergisi

O genç ve dahi Türk sefi'nin o esnada Çanakkalede bulunması, müttefikler bakımından talihin en acı darbelerinden biridir.
Alan Moorehead(Yazar)

Atatürk, eskimis bilimlerle bos yere kafasını yormamıs oldugundan daha taze ve cesur düsünen bir önderdir. Kendisi için, bugünkü Avrupa'nın en güçlü Devlet Adamıdır diyebilecegimiz Atatürk, hiç süphesiz devlet adamlarının en cesur ve orjinalidir.
Herbert Sideabotham(Yazar)

Herhangi bir olayı derinligiyle kavramak, çıkar yolu görüp birdenbire harekete geçmek iktidarı, O'nun essiz otoritesinin baslıca kaynaklarından biridir.(1923)
Grace Ellison (Gazeteci)


AFGANİSTAN
O büyük insan yalnız Türkiye için degil, bütün dogu milletleri için de en büyük önderdi.
Emanullah HAN
Afgan Kralı


ARNAVUTLUK
Bu Türk Milleti yastadır.Çünkü yeni Türkiye'nin yaratıcısı olan essiz sefini kaybetmistir.
Stipsi Gazetesi


AVUSTURYA
Buyuk dusuncelerin adamı...bir devlet mimarıydı.
Neue Freie Presse, Viyana

Atatürk öyle bir insandır ki, hayali degildir. İstedigini bilir, bildigini yapar, yapamayacagı birseyi de istemez.
Avusturyalı Heykelci KRIPPEL


BELÇİKA
Atatürk, yirminci asrın en büyük gerçegini yaratan adamdır.
Kopenhag-Nasyonal Tidende

Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk'tür.
Libre Belgique gazetesi


BULGARİSTAN
Hiçbir memleket, yeni Turkiye'nin Ata'sı tarafından basarılan kadar güçlü, hızlı ve kökten bir yenilik hamlesine erismemistir.
Bulgar Dness Gazetesi


CIN
Mustafa Kemal yeni Türkiye'nin kalbidir. Eski, yıpranmıs bir toplumdan yepyeni, güçlü bir millet yaratmıs, essiz kisiligiyle kendini herkese saydırmıs, enerjisiyle herkesi kendine inandırmıstır.
Ma Shao-Cheng(Yazar)


DANIMARKA
Atatürk, sahsiyet ve yetenegin dev gibi bir simgesi idi, O, yirminci yüzyılın en görkemli olayını yaratan adamdı.
National Tidence Gazetesi


FİNLANDİYA
Atatürk, olaganüstü nitelikte bir devlet adamı, savas sonrası dünya tarihinin en önemli simalarından biri idi.
Hufvud Stadbladet Gazetesi


HİNDİSTAN
Dünyanın yetistirdigi en büyük insanlardan biri.
Star of India

Atatürk, yalnız Türk Milleti'nin degil, özgürlügü ugruna savasan bütün milletlerin önderiydi. O'nun direktifleri altında siz bagımsızlıgınıza kavustunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlügümüze kavustuk.
Bayan Sucheta KRIPALANI
Hint Parlamento Heyeti Baskanı


İRAN
Atatürk gibi insanlar bir nesil için dogmadıkları gibi belli bir devre için de dogmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihinde hüküm sürecek insanlardır.
Tahran Gazetesi

Atatürk yalnız kahraman milletinin büyük bir sef'i olmakla kalmamıstır. O, aynı zamanda insanlıgın da en büyük evladı olmustur.
İran Gazetesi


İSRAiL
Dünya, çagımızın en dikkat çekici adamlarından birini kaybetti.
Palestine Post

Mustafa Kemal Atatürk, kuskusuz 20. yüzyılda dünya savasından önce yetisen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkilapcı olmustur.
Ben Gurion
İsrail Basbakanı (1963)


İSVEÇ
O, olmasaydı modern Türkiye olmazdı. O'nun sayesinde Türkler, O'nun olaganüstü eserini izleyebilecekler ve zaten dünyaca pek yüksek olan onurlarını daha fazla yükseltebileceklerdir.
Nya Dagligt Gazetesi


İSVİÇRE
Türkiye'yi yaratan, tarihimizin bu en büyük adamını basımı en derin hürmetle egerek selamlarım.
Profesör MORRF

Yalnız bir asker degil, aynı zamanda yüzyılımızın bir daha göremiyecegi bir dahi idi.
Profesör SEKRETAN


İTALYA
Hayatının sonuna kadar milleti'nin mutlak güveni ile kurdugu devletin basında muzaffer kumandanının kisiligi, esi görülmemis bir karakter örnegidir.
C.C.SFORZA

Üstün iradesi, tükenmez cesareti ve essiz sezis ile hasımlarını dize getirdi. Fazilet ve ciddiyeti, üç yılda memleketine yalnız askeri, aynı zamanda tam ve doyurucu bir siyasi zafer kazandırdı.
F.Perrone Di San Martino (Yazar)

Atatürk'ün ölümü ile Yakın Dogu'nun gelismesine birinci derecede etken olan son derece kuvvetli bir sahsiyet kaybolmustur.
Tribuna Gazetesi


JAPONYA
sasırtıcı ve çekici bir kisi. Asker olarak büyük, fakat devlet adamı olarak daha büyük.
Japon Times

Yüzyıldanberi Küçük Asya'nın çıkardıgı en büyük lider.
The Japon Cohronicle


LÜBNAN
Büyük adamlar, kusaklarının basındadır. Türk Milleti'nin basındaki büyük ve dahi Atatürk, politika ve savas alanlarında yılmayan büyük ve yurtsever bir insandı.
KERAMA
Lübnan Basbakanı, 10 Kasım 1963)

Kelimenin tam anlamıyla bir yapıcı ve yaratıcı olan Atatürk, dünya haritasinda memleketine yepyeni bir sınır çizmistir...
Loryan Gazetesi (1938)

Atatürk, dünyanın çok nadir yetistirdigi dahilerdendir. O, bütün bir tarihin seyrini degistirmistir.
Ennehar Gazetesi (1938)

Dünyanın çok nadir yetistirdigi dahilerdendir. Dünya tarihinin gidisini degistirmistir.
An Nahar


MACARİSTAN
Yüzyılımızda, "olmayacak hiçbir sey yoktur" seklindeki tarihi gerçegi ispatlayan ilk adam olmustur.
Esti Ujsag.Macar.

Dünya, bu savas ve barıs kahramanı büyük adamın ölümü ile yoksul düsmüstür.
Pester lioyd Gazetesi

Türkiye'yi bir arı kovanının ve bütün Türkleri de bal aramaya çıkmıs çalıskan arılara benzetiyorum. Nasıl arılar beylerinin etrafında toplanıp çalısırlarsa bütün Türk Milleti bu gün büyük dahi Mustafa Kemal etrafında toplanmıslardır.
Prof.M.Zaajti Franes


MISIR
Çagının, belki de tüm tarihin en olaganüstü kisilerinden biri.
Egyptian Gazete


NORVEÇ
Atatürk, tarihte, memleketinin en büyük adamlarından biri olarak kalacaktır.
Le Morgen Bladet Gazetesi


PAKİSTAN
Kemal Atatürk, yalnız bu yüzyılın en büyük adamlarından biri degildir. Biz Pakistan'da, O'nu geçmis bütün çagların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. Askeri bir deha, dogustan bir lider ve büyük bir yurtsever...
Eyüp Han
Pakistan Cumhurbaskanı

Bizim aslımız rengi uçmus bir kıvılcım iken, O'nun bakısı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir günes haline geldik.
Ikbal(Sair)


POLONYA
O'nun yaratıcı ruhunun ve atesli yurtseverliginin harekete geçmemis oldugu hiçbir alan yoktur...
Gazeta Polska


ROMANYA
Atatürk, tarihte teskilatcı bir dahi, bir milletin harikalar yaratan yoneticisi ve memleketinin kurtarıcısı olarak kalacaktır.
Independance Romaine Gazetesi(12 Kasım 1938)

Bir milleti, uçurumun kenarından sarsılmaz azmiyle kurtaran, kuvvetlendiren, yükselten yöneticiler arasında Atatürk, en birincisidir.
Timpul Gazetesi(12 Kasım 1938)


RUSYA
söhreti bütün cihana yayılmıs olan tecrübeli baskanın yönetimi herkesin sevgi ve saygısını çeken büyük Türk Milleti'nin milli bagımsızlıgını devamlı bir basarı ile kuvvetlendirmis ve yeni milli yapısını yaratmıstır.
Sovyet Basbakanı Kalinin


SURİYE
Vatanını muhakkak bir parçalanmaktan kurtararak devlet gemisini güvenilir bir limana götürdükten sonra milletinden bir taht istemedi. O, kelimesinin bütün anlamıyla bir insan, essiz bir dahi, kahraman bir asker ve siyaset adamı idi...
Elifba Gazetesi

Atatürk'ün basardıgı isler mucize ve harika kabilindedir. Birkaç yıl içinde memleketinde yaptıgı inkilaplar, birkaç yüzyılda gerçeklestirilmeyecek islerdir.
El Tekaddum Gazetesi


YOGOSLAVYA
Atatürk'ün dehası, tarihte Türk Milleti'nin tasıdıgı ruhun faziletine en yüksek örneklerinden birini teskil edecektir.
Branko Aczemovic (Elçi)

Tarih, silinmez harflerle bu devlet adamının ismini hakedecektir. Atatürk bir halk adamıdır. Kırılmaz azmi, keskin zekası ve kudreti kendisini yendigi alın yazısının önüne getirmis, böylece yeni Türkiye'nin yaratıcısı olmustur.
Politika Gazetesi


YUNANİSTAN
Türkiye, dost ve düsmanlarının hayran oldugu bir deha adama, malik bulunmak bahtiyarlıgına erismistir.
Katimerini
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 45327
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3455 kez
Teşekkür edildi: 3090 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

lütfen büyük harf ile baslik acmamaya özen gösterelim , tesekür ederim
Cevapla