MİT ve Emniyet de Pardus'u kullanıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

MİT ve Emniyet de Pardus'u kullanıyor

Mesaj gönderen uçs » 23 Tem 2008, 17:51

Resim
Genelkurmay Baskanlıgı, Dısisleri ve Maliye Bakanlıgı'nın ardından Milli İstihbarat Teskilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlügü de Türk yazılımcılar tarafından hazırlanan Pardus'u kullanmaya basladı.

Microsoft sirketi tarafından hazırlanan Windows programında güvenlik açıkları oldugunu tespit eden Emniyet, bu programı TÜBİTAK ve ODTÜ tarafından gelistirilen Pardus yazılımıyla degistirmeye karar verdi. Pilot birim olarak seçilen Ankara Emniyeti'nde elde edilen basarının ardından polis teskilatının tamamı yüksek güvenlik saglayan sisteme geçis yaptı. Anadolu Pars'ı anlamına gelen Pardus uygulamasına, pilot olarak seçilen Ankara Emniyet Müdürlügü'nde geçildi. Tüm birimlerdeki bilgisayarlarda kurulu bulunan Microsoft uygulamaları kaldırılarak yerine Pardus yazılım programı yüklendi. Emniyet'in Pardus'u seçmesinde tamamen milli bir program olmasının yanı sıra yüksek güvenlik saglaması, ücretsiz olması ve online güncelleme imkanının bulunmasının etkili oldugu ögrenildi. Pardus, açık kod uygulaması ile ilgili kurumlara kendilerine has yazılım imkânı sunuyor. TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Arastırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından gelistirilen programın arastırma gelistirme ve kurum ihtiyaçlarına göre eklemeler, düzenlemeler yapılmasına imkân saglamasının da tercih nedenleri arasında oldugu belirtildi. 1999 yılında Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından alınan bir kararla kapalı kaynak kodlu isletim sistemlerinin milli güvenlik açısından risk olusturdugu ve bundan ötürü açık kaynak kodlu milli bir isletim sistemi gelistirilmesine karar verilmisti. Bu kararın ardından 2000'li yılların baslarında TÜBİTAK'a baglı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Arastırma Enstitüsü tarafından özel bir proje baslatılmıstı. Tamamı Türk bilisim uzmanları tarafından üretilen yerli yazılım Pardus, ilk olarak Aralık 2005'te kullanıma sunulmustu.

Almanya ve Fransa'da Microsoft kamudan uzaklastırıldı

Microsoft'un dünyadaki en yaygın yazılım sistemi Windows'un program sifrelerini açıklamaya yanasmaması ve NSA, CIA ve FBI gibi Amerikan istihbarat teskilatlarının Windows programlarını kullanarak elektronik istihbarat yapması, bazı devletleri tedbir almaya zorluyor. Almanya, Fransa ve Rusya'nın ardından Venezuela da geçtigimiz ay aldıgı bir kararla kamu kuruluslarından Microsoft ürünlerinin kullanımını yasaklamıstı. Bilisim uzmanları, Avrupa merkezli birçok finansal kurulus ve sirketin de duydugu kaygılardan ötürü Microsoft ile yollarını ayırdıgına ve daha güvenli oldugunu düsündükleri "Linux'' sistemlerine geçtigine dikkat çekiyor. Bilisim dünyasında açık kaynak sistemi "Open-Source-System'' olarak adlandırılan Linux isletim sistemi, güvenli olması, program sifreleri ve diger uygulamalarının herkese açık olması, yazılımların ücretsiz temin edilebilmesi nedeniyle giderek daha yaygın uygulama alanı buluyor.

Kaynak: zaman.com.trCevapla