Türk 'bor' firmasından Avrupa'ya ileri teknoloji

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Türk 'bor' firmasından Avrupa'ya ileri teknoloji

Mesaj gönderen uçs » 23 Tem 2008, 17:50

Bor ve nanoteknoloji kullanarak gelistirdigi ürünlerle dikkati çeken NNT firmasının motorlarda yag ömrünü yüzde 100 uzatan, karbon emisyonunu da yüzde 15 oranında azaltan ve yakıt tasarrufu saglayan ürünleri İngiltere'de satılmaya basladı.

NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri As Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, firmalarının uzun yıllardır nano bor elmas kristallerinin olaganüstü parametrik özelliklerinden yola çıkarak degisik metal ve kimyasallarla 20'nin üzerinde nano malzemeler içeren projeyi hayata geçirdigini anlattı.

Türkiye'nin dünya bor rezervlerinin büyük çoguna sahip oldugunu anlatan Arvas, borun pek çok madene göre üstün özelliklerini kullanarak katma degeri yüksek ürünler ortaya çıkardıklarını belirtti. Arvas, savunma, tıp, elektronik, agır sanayi, uzay ve havacılık, tekstil, petrol endüstrisi ve otomotiv gibi pek çok sektörde kullanılan bur ürünleriyle Türkiye'nin de nanoteknoloji çagını yakalamasının önünü açtıklarını ifade etti.

-YABANCI ORTAK YOK, TAMAMEN YERLİ-

Arvas, üniversiteden akademisyen destekleriyle uzun süren AR-GE çalısmaları sonucunda Türkiye'de bu yılın baslarında piyasaya sundukları ''Borpower'' ürünlerinin de dünyada ''büyük ilgi uyandırdıgını'' dile getirdi.

İçerigindeki 452 katrilyon adet bor nano kristal elması özelligi ile ''Borpower''ın benzerinin dünyada yapılamadıgını anlatan Arvas, bor ve nanoteknoloji tabanlı bu ürünlerin İngiltere'de de geçtigimiz günlerde satısına baslandıgını bildirdi.

Bir Türk firmasının, hiçbir yabancı ortak kullanmadan, Türkiye'nin en önemli madeni boru katma degerli ürün olarak Avrupa'da pazarlamaya baslamasının önemine deginen Arvas, sunları kaydetti:

''simdiye kadar tersi olurdu. Baska ülkelerde AR-GE sonucu gelistirilmis ürünler Türkiye'de bu yolla satılırdı. simdi ise bir Türk firmasının ürettigi ileri teknoloji ürünü Avrupa'da satılmaya baslandı. Böylece, bor, dıs pazarlarda da ülke ekonomisine katkı saglayacak nitelige kavustu. Ürünlerimiz simdilik İngiltere'de distribütörlük yoluyla satılacak.''

Arvas, nanoteknoloji ve bor temelli yürüttükleri AR-GE çalısmalarının hızla ilerledigini belirterek, Türkiye'nin gelecegin teknolojisi olacak nanoteknoloji çagını bu gelismelerle yakalamaya basladıgını ifade etti.

-AVRUPA 3 ÜRÜNÜ KULLANACAK-

Arvas'ın verdigi bilgiye göre, İngiltere'de satısına baslanan 3 çesit ''Borpower'' ürünü bulunuyor.

İlk ürün, tüm 4 zamanlı araçlarda kullanılabilen bir nano bor kristal katı yaglayıcı. Ürün, yüzde 15'e kadar egzoz temizligi, yüzde 20'ye kadar yakıt tasarrufu sagladıgı gibi, sürtünmeyi yüzde 80 oranında azaltıp, yag ömrünü de yüzde yüz oranında uzatıyor.

İkinci ürün ise fabrikalardaki büyük makinelerde yıpranma ve asınmaları yüzde 40-70 arasında degisen oranlarda azaltıyor.

Üçüncü ürün de gemi makinelerinin tükettigi yag oranını yüzde 70 oranında, atıkları da yüzde 40 oranında azaltırken, bu makinelerin kullanım süresini de uzatıyor.

Kaynak: zaman.com.trCevapla