Anitkabir müzesi

Cumhuriyet ve Atatürk ile ilgili bilgi paylasim forumudur
Cevapla
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 677
Kayıt: 13 Şub 2007, 08:56
Konum: Arizona/Finiks

Anitkabir müzesi

Mesaj gönderen yazgüneşi » 23 Tem 2008, 17:10

Anıtkabir
ANITKABİR'İN BÖLÜMLERİ

İSTİKLAL KULESİ
Aslanlı Yolun baslangıcında giriste sagda bulunan kulenin içinde Anıtkabir'in maketi ve Anıtkabir'i tanıtıcı ısıklı panolar bulunmaktadır.
HÜRRİYET KULESİ
Aslanlı Yolun baslangıcında giriste solda bulunan kulenin içinde anıtkabir insaatında kullanılan tas örnekleri sergilenmektedir. Ayrıcı bu kulede, Atatürk'ün ebediyete intikalinden sonra ortaya çıkan ona yarasır bir anıt mezar yapılması düsüncesinden baslayarak Anıtkabire nakledilmesine kadar geçen süreyi kronolojik olarak anlatan, fotograf ve belgelerden olusan bir sergi bulunmaktadır.

MÜDAFAA-İ HUKUK KULESİ
Bu kule 3 agustos 1982 yılından itibaren sergi salonu olarak tanzim edilmistir. Yıl içinde Atatürk ve Milli Mücadele konulu peryodik sergiler düzenlenmektedir.

CUMHURİYET KULESİ
Sanat Galerisinin girisi olan bu kulenin ortasında Atatürk'ün ilkeleri ve bu konudaki özlü sözlerini ihtiva eden ısıklı pano bulunmaktadır. Ayrıca, Anıtkabir'deki kabartmaların bir bölümünün tanıtıldıgı ısıklı tanıtım panosu da bu bölümle yer almaktadır.

İNKILAP KULESİ
Bu kule, baslangıç da Atatürk'ün özel kitaplıgının sergilendigi bölüm olarak düzenlenmisti 1983 yılında Kitaplık sanat galerisine tasınmıs olup, Bu kule Atatürk'ün giysilerinin sergilendigi bölüm haline getirilmistir. Bu kulede aynı zamanda Prof. Dr. YILMAZ BÜYÜKERsEN tarafından yapılarak29 Ekim 1993'te Anıtkabire hediye edilen Atatürk'ün gerçek boyutlarındaki bal mumundan heykeli de bulunmaktadır.

MİSAK-I MİLLİ KULESİ
Kulenin ortasında Anıtkabir'de icra edilen törenlere katılan heyetlerin özel defteri imzalamaları için imza kürsüsü yer almaktadır. Ayrıca, Müzenin girisi olan bu kuledeki aktüalite panoları da, Anıtkabir'de yapılan törenlere ait fotograflar sergilenmektedir.

23 NİSAN KULESİ
Kulede, Türkiye İs Bankası'nın Atatürk'e armagan edilen"Cadillac" marka özel otomobil sergilenmektedir. Atatürk bu otomobili 1936-1938 yılları arasında kullanmıstır.

BARIs KULESİ
Kulede, Atatürk'ün "Lincoln" marka makam ve tören otomobilleri sergilenmektedir. Atatürk bu otomobilleri 1935-1938 yılları arasında kullanmıstır.

ZAFER KULESİ
Kulede, Atatürk'ün naasını 19 Kasım 1938 de Dolmabahçe Sarayı'ndan Sarayburnu'na tasıyan, üzerinde bayraga sarılı orijinal tabutun bulundugu top arabası sergilenmektedir.

MEHMETÇİK KULESİ
Kulede, yerli ve yabancı ziyaretçilere danısma hizmeti verilmekte olup, ayrıca Anıtkabir ve milli Mücadele konulu kitaplar ile hatıra esyalar satılmaktadır.

ASLANLI YOL
Anıtkabir'e giris yerinden baslayarak, ortadaki Tören Meydanı'na kadar uzanan yol "Aslanlı yol" olarak adlandırılır. Bu yol, ziyaretçileri Atatürk'ün yüce huzuruna hazırlamak için yapılmıstır.

Yola 26 basamaklı merdiven ile çıkılır. Yolun uzunlugu 262.20 m., genisligi 12.80 metredir. Yolun iki yanı güller ve ardıçlarla süslüdür. Yol, traverten ile döselidir. Yolun iki yanında ikiserli gruplar halinde 12'si sag yandan 12'si sol yandan olmak üzere 24 Aslan heykeli vardır. Bu heykeller, Anadolu'da büyük devlet kurmus olan Hititlerin sanat tarzında yapılmıstır.

TÖREN MEYDANI
Aslanlı Yol'un sonunda, Anıtkabir yan binalarının ve kolonların çevreledigi bir alana çıkılır. 129X84.25 m. boyutlarında olan, dört tarafından üçer basamak merdivenle inilen 15.000 kisi kapasiteli bu alan " Tören meydanı" olarak adlandırılır. Bu alanın zemini küp sekilde siyah,kırmızı, sarı ve beyaz renkte traverten taslarla dösenerek 373 adet halı kompozisyonu olusturulmustur. Tören Meydanına, bayrak diregi bulundugu kısımdan da merdivenle çıkılabilir.

BAYRAK DİREĞİ
Anıtkabir'in Çankaya yönündeki merdivenlerinin ortasında, tek parçala yüksek bir direk üzerinde Türk Bayragı dalgalanır. Bu bayrak diregini, Amerika'da yerlesmis iolan Nazmi Cemal adında bir Türk vatandası göndermistir. Bayrak Diregi çelikten tek parça olarak imal edilmistir. 4938 kilogram agırlıgında ve 33.528metredir. 4 metresi kaidenin altında olup, görünen kısmı 29.528 metredir.

MOZOLE
Anıtkabir'in en önemli bölümü Mozale'dir Tören Meydanı'ndan 42 basamaklı merdivenle çıkılan Mozole, iki katlı ve döktörtgen planı bir yapıdır. Bu bölüm anıtın yapılısında agırlık merkezi olmustur. Çünkü Atatürk'ün kabri ve sembolik lahit bu bölümde bulunmaktadır. Bu nedenle, Anıtkabir'i meydana getiren mimarlar, yardımcı binalar dizisi içinde Mozole'nin diger kısımlardan çok daha görkemli olmasına büyük önem vermislerdir.

Zemin katın dıs duvarları kesik piramit biçiminde, masif bir kitle halindedir. Bundan ötürü yapının alt kesiminin genel görünüsü bir kale bedeni gibidir. üzerinde de küçük pencereler bulunan dıs duvarlar betondur. Duvarların dıs yüzleri travertten ile kaplanmıstır. Atatürk'ün aziz naası, bu katta dogrudan dogruya topraga kazılmıs bir mezarda bulunmaktadır. Mozole'nin birinci katı olan seref ve Holü'ndeki sembolik lahit tasının tam altında bulunan mezar odası; Selçuklu ve Osmanlı motifli mozaiklerle süslenmistir. Zemin ve duvarlar, siyah, beyaz, kırmızı mermerlerle kaplanmıstır. Mezar odasının da kıble yönünde kırmızı mermer sanduka yer almaktadır. Mermer sandukanın çevresine, bütün illerden ve Kıbrıs'tan gönderilen toprakların konuldugu pirinç vazolar bulunmaktadır.

MEZAR ODASI
Atatürk'ün naasının topraga verildigi mezar odası.

ANITKABİR ATATÜRK MÜZESİ
Anıtkabir proje yarısması sartlarından birisi de, projelerde uygun bir yerin "Atatürk Müzesi" olarak belirtilmis olması idi. Halen müze olarak kullanılan yer, bu sarta uygun olarak proje mimarları tarafından belirlenmistir.

Anıtkabir'in yapımının tamamlanmasını takiben Atatürk Müzesi'nin dolusturulması çalısmalarına baslanmıstır. Atatürk'e ait esyalarla, kendisine hediye edilmis esyalar, müzenin açılıs tarihine kadar bunları muhafaza eden; Cumhurbaskanlıgı Köskü, Ziraat Bankası Merkez Müdürlügü; Ankara Milli Emlak Müdürlügü ile Atatürk'ün manevi kızları Profesör A.Afetinan, Sabiha Gökçen ve Rukiye Erkin'den devralınmıstır. Anıtkabir Atatürk Müzesi 21 Haziran 1960 tarihinde de ziyarete açılmıstır.

Anıtkabir'in Misak-ı Milli ve İnkılap Kuleleri arasında kalan, dikdörtgen plana sahip Müze 3 ana bölümden olusmaktadır.

Giris bölümü olan Misak-ı milli Kuleleri arasında kalen, dikdörtgen plana sahip Müze 3 ana bölümden olusmaktadır.

Misak-ı Milli kulesinin iç kapısından girilen Müze bölümünde, Atatürk'ün bizzat kullandıgı esyalar ile kendisine armagan edilen esyalar teshir edilmektedir. Müzeden girilen İnkılap kulesindeki giysi bölümünde Atatürk'ün kullandıgı giysiler teshir edilmektedir. Bu bölümde ayrıca, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. YILMAZ BÜYÜKERsEN'in yaptıgı Atatürk'ün gerçek boyutlarında balmumundan heykeli bulunmaktadır.

SANAT GALERİSİ
Müdafaa-i Hukuk ve Cumhuriyet Kuleleri arasında yer alan bu bölüm, baslangıçta Anıtkabir'i ziyarete gelen yerli ve yabancı devlet büyüklerinin dinlenmesi amacı ile "Kabul Salonu" olarak düsünülmüs ve kullanılmıstır. 1977 yılında, çesitli dallardaki sanatçıların Atatürk ve Milli Mücadele konusundaki eserlerini sergilemelerine imkan saglamak maksadı ile bu bölüm Sanat Galerisi olarak yeniden düzenlenmistir. Sanat Galerisi duvarlarında, Ressam Rahmi Rehlivanlı tarafından yapılan Atatürk ve O'nu ziyaret etmis olan yabancı devlet adamlarını birlikte gösteren baglı boya tablolar bulunmaktadır.

Müze bölümünde sergilenen Atatürk'ün Özel Kitaplıgı 1983 yılında Sanat Galerisine nakledilmistir. Atatürk'ün özel Kitaplıgında;Türk ve İslam tarihi dil, edebiyat,sosyal bilinler, bilim ve teknik konularında, Türkçe, Osmanlıca, Fransızca, İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Slavca dillerinden toplan 3144 adet eser bulunmaktadır. Atatürk kitaplarda önemli gördügü kısımları kendine özgü isaretler kullanarak, renkli kalemlerle çizilmis ve sayfa kenarlarına notlar almıstır. Sanat Galerisi'nde Atatürk ve Milli Mücadele konulu belgesel filmler Sinevizyon vasıtası ile gün boyunca ziyaretçilere gösterilmektedir.

ANITKABİR KOMUTANLIK KARARGAHI
23 Nisan ve Barıs kuleleri arasında kalan bölüm anıtkabir Komutanlıgı Karargahına tahsis edilmistir. Anıtkabir hizmetleri , 15 Eylül 1981 tarihli 2524 Sayılı Kanuna göre Genelkurmay Baskanlıgı tarafından yürütülmektedir. ; Anıtkabir Komutanlıgı 750.000 m2 lik arazisi ile birlikte Anıt blokunun bakımı, korunması, emniyeti, törenlerin icrası ve idari islerin yürütülmesi ile görevlidir. Anıtkabir Komutanlıgına baglı olarak; Hizmet Kıta Komutanlıgı ve Muhafız Bölük Komutanlıgı ile Müze, Kitaplık ve Kültürel Faaliyetler müdürlügü bulunmaktadır.

MÜZE KİTAPLIK VE KÜLTÜREL FALİYETLER MÜDÜRLÜĞÜ
Mehmetçik ve Zafer Kuleleri arasında yer alan bölüm önceleri Muhafız Bölügü binası olarak kullanılmıstır. Anıtkabir Komutanlıgının teskilinden sonra insa edilen yeni bölük binasının 13 Eylül 1984'te tamamlanmasından sonra bosaltılmıs ve 25 Nisan 1985'te Müze, Kitaplık ve Kültürel Faaliyetler, Müdürlügü idari kısmı olarak kullanılmaya baslanmıstır. Atatürk ve Türk Devrimi kütüphanesi de bu bölümde bulunmaktadır. Kütüphanede, Atatürk ve milli Mücadele, konusunda çalısma yapacak arastırmacılara hizmet verilmektedir. Ayrıca kütüphanede fotokopi cihazı ile arastırmacılara yardımcı olunmaktadır. Kütüphane bilgileri bütünüyle bilgisayara kayıtlıdır.

BARIs PARKI
Anıtkabir insaatı devam ederken, toprak kaymasına önlemek ve çevresinde yesil bir kusak olusturmak amacıyla agaçlandırma çalısmaları yapılmıstır. Bu çalısmalar sırasında Anıtkabir'i çevreleyen alanda, Atatürk'ün Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" özdeyisinden ilham alınarak, çesitli yabancı ülkelerden ve Türkiye'nin bazı bölgelerinden getirilen fidanlarla "Uluslararası Barıs Parkı" olusturulması düsünülmüstür. Böylece Ulu önder Atatürk'ün ebedi istirahatgahı yasamı boyunca dünyada ve yurtta saglamak için büyük mücadeleler verdigi barısı temsil eden bir park ile çevrelenmis olacaktı.

Yaklasık 750.000 m2 lik bir yerlesme alanına sahip Anıtkabir'in çevresine iliskin peyzaj planlamasına 1946 yılında baslanmıstır. Prof. Paul Bonatz'ın önderliginde Prof. Emin onat ve Prof Sadri Aran'ın görüsleri ve fikir alısverisi sonunda sanat ve bilim açısından etüd ve analizlere dayalı olarak çevre düzenlemesine iliskin uygulama projeleri Prof. Sadri Aran tarafından hazırlanmıstır.

İSMET İNÖNÜ'NÜN KABRİ
Kurtulus Savası'nın Batı cephesi komutanı, Atatürk'ün en yakın silah arkadası İkinci Cumhurbaskanı İsmet İnönü 25 Aralık 1973 günü vefat etmistir.

Hükümet 26 Aralık 1973'de Anıtkabir'de yaptıgı inceleme sonucunda İsmet İnönü'nün burada defnedilmesini kararlastırmıstır. Bu konuda, Bakanlar Kurulu 27 Aralık 1973 gün ve 7/7669 sayılı bir kararname çıkarmıstır. (Belge:69) Kararname ile, zafer ve Barıs Kuleleri arasında 25 açıklıklı kolanatın orta boslugu 13 ve 14 üncü kolonlar arası defnedilecek yer olarak belirlenmistir.

İsmet İnönü'nün naası, 28 Aralık 1973'te Anıtkabir'e devlet töreni ile defnedilmistir. Anıtkabir batı revakının 13 ve 14 üncü kolonlar arasında bulunan sembolik lahitin altındaki bölümde bir mezar odası hazırlanarak naas burada topraga verilmistir.

Tören Meydanı katında batı revakında bulunan sembolik lahit, demir komiyer, çerçeve üzerine mermer plakalar vidalanmak suretiyle çok kısa sürede imal edilmistir. Ekim 1981 de Bayındırlık Bakanlıgınca lahidin mermer kaplaması yesil Bilecik mermeri ile degistirilerek yenilenmistir.

6 Kasım 1981 gün ve 2549 sayılı Devlet Mezarlıgı hakkındaki kanunda Türk Milletinin bir armaganı olarak yalnız büyük kurtarıcısı için tesis edilen Anıtkabir'de Atatürk'ün en yakın silah ve çalısma arkadası İsmet İnönü'nün kabrinin muhafaza edilecegi, Anıtkabir alanı içine baska hiçbir kimsenin defnedilemeyecegi belirtilmistir. ( Belge: 70)

ATATÜRK VE TÜRK DEVRİMİ KÜTÜPHANESİ
Anıtkabir'de Atatürk ve milli Mücadele konusunda arastırma yapacak olanlara yardımcı olmak amacı ile 22 Ocak 1991 tarihinde Atatürk ve Türk Devrim Kütüphanesi adı altında ihtisas kütüphanesi hizmete açılmıstır. Kütüphanede Atatürk ve milli Mücadele konusunda Türkçe yabancı dilde yazılmıs çesitli eserler bulunmaktadır. Kütüphaneden, yukarıda belirtilen konularda arastırma yapmak isteyen herkes istifade edebilmektedir. Arastırmacıların, daha bilinçli arastırma yapabilmelerine imkan saglamak için " Kütüphane Katalogu" hazırlanarak 1993 yılı içinde ilgili kurum ve kuruluslara dagıtımı yapılmıstır.

1993 yılı sonu itibariyle kütüphanede 4875 Adet Türkçe, 475 Adet yabancı dilde olmak üzere toplam 5350 adet kitap bulunmaktadır. Atatürk ve milli Mücadele konularında yayınlanan eserler sürekli takip edilerek kütüphaneye kazandırılmaktadır.

ATATÜRK BELGELİĞİ
Atatürk'ün yasamını hatırasını ve dünya görüsünü canlı tutmak, Atatürk ve Milli Mücadele konusunda arastırma yapanlara yardımcı olmak maksadı ile Atatürk ve Türk Devrimi Kütüphanesi'ne baglı bir ünite olarak Atatürk Belgeligi olusturmus ve arastırmacıların hizmetine açılmıstır. Belgelik; Fotograflar, gazete kupürleri ve belgeler olmak üzere üç ana bölümden olusmustur.

KONFERANS SALONU
Atatürk'ün yasamını ve dünya görüsünü anlatmak, tanıtmak, sevdirmek ve benimsetmek amacı ile planlanmıs seminer ve konferanslar düzenlenmektedir. Seminer ve konferansın tarihi, konu ve konusmacıları ilgili kuruluslarca kamuoyuna duyurmaktadır.

Konferans Salonu, 19 Mayıs 1993'de Emekli Tümgeneral Turhan Olcaytu'nun "Atatürkçülük" konulu konferansı ile açılarak hizmete girmistir.

sEREF HOLÜ
Mozele'nin birinci katı olan seref Holü'nün dört yanı köseli sütunlarla çevrelenmistir. Yapının önünde ve arkasında 14.40 m yüksekliginde, köse sütunları hariç 8'er sütun vardır. Yanlarda ise14'er sütun yer almaktadır. Kare biçimindeki sütunların gövdeleri beton olup, yüzeyleri traverten kaplıdır. seref Holü'ne bronz kapılardan girilir. Girisin tam karsısında büyük pencerenin yer aldıgı nisin içinde lahit tasının yer aldıgı bölüm ise beyaz Afyon mermeri ile kaplıdır. seref Holü'nün zemini Adana ve Hatay'dan duvarları ise Afyon ve Bilecik'ten getirilen kırmızı, siyah, yesil ve kaplan postu mermerlerle kaplanmıstır.

seref Holü'nün iki yan bölümünde dikdörtgen planı galeriler yer almaktadır. Bunların çatıları içten 9'ar adet çapraz tonozla örtülüdür. seref Holü'nün 27 kiristen olusan tavanı ile galeri tavanları mozaik ile süslenmistir. seref Holu'ün yüksekligi 17 Metre olup, yan duvarlarında altısardan 12 Adet bronz mesale bulunmaktadır. Mozele yapısının üstü düz kursun çatı ile örtülüdür.

BAsKOMUTANLIK MEYDAN SAVAsI KONULU KABARTMA
Kabartma kompozisyonunun baslangıcında en solda bir köylü kadın, bir erkek çocuk ve bir attan olusan grup vardır. Kabartmanın bu ilk grubu milletçe savasa hazırlık dönemini temsil etmektedir. Bu üçlü gruptan sonraki bölümde Atatürk bir elini uzatmıs "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri"diyerek ordularımıza hedefi göstermektedir. Öndeki melek Atanın emrini borusu ile uzak ufuklara iletmektedir. Kabartmanın bundan sonraki bölümünde, Atatürk'ün emrini yerine getiren Türk ordusunun fedakarlıklarını ve kahramanlıklarını temsil eden kisiler yer almaktadır. Kabartmada, vurulup düsen bir erin elindeki bayragı kavrayan bir yigit ile siperde birde kalkan diger elinde yalın kılıç tutun bir asker Türk Ordusunun taarruzunu sembolize etmektedir. Daha önde ise elinde Türk Bayragı ile Türk Ordusunu çagıran Zafer melegi bulunmaktadır.

SAKARYA MEYDAN SAVAsI KONULU KABARTMA
Kabartma kompozisyonunun sagında bir genç, iki at, bir kadın ve bir erkek görülmektedir. Bunlar, Sakarya Savasının ilk dönemini ifade etmektedir. Düsman saldırıları karsısında evlerini, yurtlarını bırakan bu insanlar yurt savunması için yollara düsmüstür. Sagdaki delikanlı arkaya geldigi yöne dönmüs, sol elini yukarıya kaldırmıs ve yumrugunu sıkarak, düsmanlara; "Bir gün dönecegiz ve sizden öcümüzü alacagız" demektedir.

Bu üçlü grubun önünde çamura batmıs bir araba, çabalayan atlar, tekerlegi döndürmeye çalısan bir erkek ve iki kadın görülür. Bunların yanında ortada ayakta duran bir yigit ve bu yigide kınından sıyrılmıs bir kılıç sunan diz çökmüs bir kadın vardır. Bu grup figürler, Sakarya Savası'na baslamadan önceki dönemi temsil etmektedir. Hemen bu grubun solunda, yere oturmus iki kadın ve bir çocuk görülmektedir. Bunlar, düsman istilası altında kalmıs olan Türk Ordusunu bekleyen yaslı halkımızı temsil etmektedir. Üst tarafta, bu halkın üzerinden uçarak geçen ve Baskomutan Mustafa Kemal'e çelenk sunan bir zafer melegi vardır.

Kabartma kompozisyonun sonunda yere oturmus bir kadın, onun önünde diz çökmüs bir genç ve solda bir mese agacı görülmektedir. Oturan kadın vatan anayı, diz çöken Sakarya Savası'nı kazanan Türk Ordusunu, mese agacı ise zaferi simgelemektedir. Vatan ana, Türk Ordusuna Zaferin sembolü olan mese agacını göstermektedir.

ERKEK HEYKEL GRUBU
Aslanlı yol girisinde solda, iç erkekten meydana gelen heykel grubu vardır. Yüksekçe bir kaide üzerinde ayakta duran heykeller den sagdaki rütbesiz asker, basında migferi, sırtında kalın kaputu ile dimdik durmaktadır. Askerin sagında, ortada biraz geride Türk köylüsünü temsil eden bir erkek heykeli vardır. Köylünün basında çok eskiden atalarımızın giydikleri bir yün baslık, omzunda bir keçe yamçı, sol elinde uzun bir sopa görülmektedir. Köylünün sagındaki heykel Türk aydınlarını temsil etmektedir. Genç, sol elinde bir kitap tutarak sag ayagını biraz ileriye atmıstır. Her üç heykelin yüzlerinde derin acı ile birlikte, Türk Milletinin kendisine özgü agır baslılıgı ve yüksek irade gücü çok etkili olarak, dile getirilmistir.

KADIN GRUPLARI
Aslanlı Yolun girisinde sagda, üç kadından meydana gelen heykel grubu vardır. Heykeller, yüksekçe bir kaide üzerinde ayakta durmaktadırlar. Ulusal giysiler içindeki Türk kadınlarından ikisi yere kadar uzanan kalın bir çelenk tutmaktadır. Basak demetlerinden olusan çelenk Atatürk'ün kurtardıgı bereketli yurdumuzu temsil etmektedir. Ortadaki kadın aglamakta ve yüzünü eli ile kapamaktadır. Sagdaki kadının elinde Tanrının rahmetinin toplandıgı bir kap vardır. Türk Kadınının derin acısı içinde bile gururlu, agır baslı ve azimli olusu dile getirilmistir.

ASLAN HEYKEL GRUPLARI
Aslanlı yolun baslangıcından, ortadaki Tören meydanına kadar uzanan yolun her iki tarafına ikiserli gruplar halinde 24 adet aslan heykeli konulmustur. Bu heykeller Anadolu'da büyük bir devlet kurmus Hititlerin üslubunda yapılmıstır. Atatürk'ün Türk ve Anadolu tarihinin arastırılmasına verdigi önemden dolayı Hititlerin üslubu tercih edilmistir. 40 cm. yükseklikteki kaide üzerinde oturmus durumda olan aslanlar, Kuvveti ve sükuneti simgelemektedir.


[/code]Cevapla