Google aptallaştırır mı?

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Google aptallaştırır mı?

Mesaj gönderen uçs » 20 Tem 2008, 02:24

Resim
Günümüzün büyük bir bölümü bilgisayar basında, intternette sörf yaparken geçiyor. İnternete arastırma yapmak, yeni bilgiler ögrenmek için de giren var baska amaçlarla da...

Google basta olmak üzere pek çok arama motoru istediginiz bilgiyi tabii ki dogru ya da yanlıs bir tıkla ayagınıza getiriyor. Zahmetsizce anında önümüze gelen bilgi hayatımızı kolastırıyor; ancak uzmanlara göre bazı saglık sorunlarına da yol açabiliyor. Amerikalı gazeteci Clive Thompson’un dedigi gibi bu durum ‘düsünceye büyük bir iyilik’ ama her iyiligin de bir bedeli var.

ARTIK UZUN YAZILARI OKUMUYORUZ

Zaman gazetesinin gündeme getirdigi ve geçtigimiz hafta Amerika’da yayımlanan Atlantic haber dergisi iste bu iyiligin bedelini ‘Google bizi aptal mı yapıyor.’ baslıgı ile kapagına tasıdı. Nicholas Carr’ın kaleme aldıgı yazıya göre Google, insanları düsünce tembelligine itiyor. Bunu kendi hayatından örnekler vererek anlatan Carr, “Uzun yazıları okurken zihnimi toparlayamıyorum. 2-3 sayfadan sonra konsantrasyonumu yitiriyorum. Beynim laf dinlemez bir sekilde agırdan almaya baslıyor.” diyerek açıklıyor.

İnternet yazarı Bruce Friedman ise “Uzunca bir makaleyi okuma yetenegimi tamamen kaybettim, webde birçok kaynaktan aynı anda birçok kısa pasajı tarıyorum. Artık Savas ve Barıs gibi kalın kitapları okuyamıyorum.” diyerek adeta Carr’ı destekliyor.

İsİMİZ GÜCÜMÜZ SÖRF YAPMAK

University College London’daki akademisyenlerin yaptıgı bir arastırma ise internetin ‘bilme’ye olan etkisi üzerine somut bir resim sunuyor. Arastırmaya göre popüler arastırma sitelerini ziyaret edenlerin çogu bu siteleri bir tarama aktivitesi olarak kullanıyor. Bir kaynaktan digerine zıplıyor ve hiçbir makalenin 2-3 sayfasından fazlasını okumuyor. Bu sekilde de okumanın yeni bir sekli ortaya çıkıyor: Online okuma. Bunda kisiler sadece baslıkları, içerikleri gösteren sayfaları ve özetleri hızlı bir sekilde tarıyorlar.

'TÜRKİYE'DE OKUMA ALIsKANLIĞI ZATEN YOK'

Dünyanın yeni yeni tartısmaya açtıgı google ve arama motorları, bu dergide anlatıldıgı gibi insanı gerçekten düsünce tembeli yapar mı? Ya da okuma, arastırma ve gelistirme alıskanlıklarını degistirir mi? Konuyu bizim uzmanlarımızla görüstügümüzde ortaya biraz farklı bir yaklasım çıkıyor. Çünkü uzmanlara göre bizim ülkemizde hâlâ bilgi erisimi kısıtlı ve okuma alıskanlıgı zayıf denilebilecek bir noktada. Hal böyle iken arama motorları düsünce tembelliginden çok çalıskanlıga götürebilecek bir tablo çıkarıyor karsımıza.

Google, google scholar (akademik çalısmalara erisilebiliyor) ve Wikipedia (online ansiklopedi) gibi arama motorlarıyla kütüphanelerde bile bulunamayan bilgiler bir tıkla anında karsınıza çıkıyor. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri Klinik sefi Doç. Dr. Kemal Sayar’a göre burada mesele google degil, onu kullanma biçimimiz. sayet google’ı kullanmayı bilirsek aradıgımız bilgiyle ilgili asıl kaynaklara ve referanslara kolaylıkla ulasabiliriz...

Kullanıcı avatarı
MEGASEHİR
Byte2
Byte2
İletişim:

Mesaj gönderen MEGASEHİR » 20 Tem 2008, 18:30

abi google olmasa halimiz harap düsünsene adres bandı yerine biz google ı kullanıyoz belki cok ülke bunu yapmıyodur bile
titre ve kendine dön

Kullanıcı avatarı
Unde®minE
Kilobyte1
Kilobyte1

Re: Google aptallaştırır mı?

Mesaj gönderen Unde®minE » 21 Tem 2008, 01:31

uçs yazdı:“Uzun yazıları okurken zihnimi toparlayamıyorum. 2-3 sayfadan sonra konsantrasyonumu yitiriyorum. Beynim laf dinlemez bir sekilde agırdan almaya baslıyor.”
“Uzunca bir makaleyi okuma yetenegimi tamamen kaybettim.Artık Savas ve Barıs gibi kalın kitapları okuyamıyorum.”
kesinlikle katılıyorum...forumlarda birisi uzun yazılı paylasım yapsa öyle göz gezdirip hee güzelmis tesekkür diyip geçistiriyoruz ! ... peki anlayamadıgım bunun suçlusu neden google ? yani istedigimizi karsımıza çıkarıyor diye uuzun makaleleri okuyamıyor muyuz?? bu olay google'ı kullanan ya da kullanmayan herkesin basına gelmis ve gelmeye devam edsyor sahsen kendim tanık oldum...

Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

Re: Google aptallaştırır mı?

Mesaj gönderen Bekir 65 » 21 Tem 2008, 13:08

UnDe®MiNe yazdı:“Uzun yazıları okurken zihnimi toparlayamıyorum. 2-3 sayfadan sonra konsantrasyonumu yitiriyorum. Beynim laf dinlemez bir sekilde agırdan almaya baslıyor.”
“Uzunca bir makaleyi okuma yetenegimi tamamen kaybettim.Artık Savas ve Barıs gibi kalın kitapları okuyamıyorum.”
Bendede öyle vallah...

Kullanıcı avatarı
enesoe
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen enesoe » 21 Tem 2008, 13:23

evet çok haklısınız... utanarak söylüyorum sahsen ben baslarda ne kadar çok bilgi bulursam o kadar iyi derdim çesitli kaynaklardan arastırıdım bir konuyu. ancak google gibi sitelerden yararlanmaya basladıgımdan beri kopyala-yapıstır dan baska hiç bir sey yapmıorum. kimi zaman arastırmamı yapıp sunarken bilginin konu ile pek bir alakası olmadıgını anlıyorum. bunun sebebide 2. satırdan sonra sıkılıp tüm konuyu okumadan almam :? :(

Kullanıcı avatarı
_usnac_
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen _usnac_ » 22 Tem 2008, 23:15

google aptallastırır mı bilmem ama bir cok kisinin yaptıgı birsey bu bende dahil baktım gidisat güzel devamıda güzeldir diyip kopyalıyorum cok önemli olmadıkca tabi