Google, Türkiye'yi listeden çıkardı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Google, Türkiye'yi listeden çıkardı

Mesaj gönderen uçs » 19 Tem 2008, 16:18

Son günlerde oldukça gergin devam eden siyaset gündemine de giren Google, Türkiye'de en çok aranan kelimeleri bir kez daha yayınlamadı.

Bir Google sirketi olan YouTube, Türkiye'de aylardır kapalı. Erisim engelleme operasyonunun arkasında ise politika var. Bu, kurumlar tarafından da açıkça belirtilen bir durum. YouTube'un kapatılmasının hemen ertesinde, siyasi parti kapatma davasındaki delil toplama yöntemlerine dahil olarak yeniden gündeme gelen Google, attıgı her adım için kılı kırk yarıyor. Ticari durumunu gözetmek için herkesle iyi geçinmek zorunda olan sirket, "İlgili veya ilgisiz günlerde ülkemize özel logolar yayınlamanın yanı sıra, otoritelerin özel isteklerini de yerine getirerek kendisini sirin mi göstermeye çalısıyor?" diye akıllarda soru isareti bırakıyor.

Son Sansür Aranan Kelimelerde

Her ay yayınlanan, ülkelere göre listelenmis en çok aranan kelimeler sayfasında diger ülkelerin tamamı yer alırken, Türkiye bu listeden çıkartılmıs durumda.

İnternet kullanıcıları, bu listeye giren kelimelerin, tartısılmaya devam eden gündemle ilgili olmasından dolayı Google'ın, bu sonuçlardan rahatsızlık duyacak otoriteler tarafından hedef alınmasından tedirgin oldugu için listeyi yayınlamadıgı görüsünü savunuyor.Cevapla