Bios kurtarma

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4701 kez

Bios kurtarma

Mesaj gönderen velociraptor »

BIOS KURTARMA .
BIOS Güncelleme yapan birisinin en cok korktugu sey, BIOS Güncelleme sirasinda bir sorun cikmasi yada elektrik kesilmesi halinde BIOs cipinin kullanilmaz hale gelmesidir. iste bu durum herkesi oldukca cok korkutan bir olay. Fakat herseyin bir cözümü oldugu gibi, bu sorunun da cözümü buluyor. iste bu yazimizda yazilimsal olarak kullanilmaz hale gelen BIOS'u nasil tekrar diriltecegimizi anlatiyoruz.

Sorun Nedir Sorun aslinda oldukca iyi biliniyor. Bu sorun peki ne zaman karsimiza cikiyorü BIOS Güncelleme sirasinda elektriklerin kesilmesi, yanlis BIOS güncelleme esnasinda yanlis dosyanin kullanilmasi, Win.Cih gibi virüslerin BIOS programcigini silmesi, gibi cesitli sebeplerden dolayi BIOS zarar görüyor ve bilgisayariniz boot edemiyor.

Sorun hangi sebeplerden dolayi olusuyor diye soracak olursaniz aslinda cevabimiz fazla uzun degil :BIOs Update sirasinda yanlis BIOS dosyasinin kullanilmasi, BIOS Güncelleme sirasinda Elektrik kesilmesi, Win.Cih gibi BIOs'a zarar veren virüslerin aktif olmasi. Bu saydiklarimizdan her anakart etkilenmiyor. öncelikle Gigabyte'in BX2000 ve sonrasi anakartlarinda, Intel'in Intel Seattle ve daha sonraki anakartlarinda, Asus'un yeni nesil anakartlarinda ve MSI gibi Dual BIOS ya da Twin BIOs teknolojisini kullanan anakartlarda bu soruna rastlamiyoruz. Gigabyte Bx2000 ve daha sonrasi anakartlarinda Dual BIOS adini verdikleri bir sistem ile bu tür sorunlarin önüne gecmeyi basardi. Bu teknolojide iki adet BIOS bulunmakta. Ana BIOS ve Yedek BIOS. ANa BIOS zarar gördügü zaman sistem yedek BIOS'dan aciliyor ve Ana BIOS tekrar eski haline döndürülüyor. iste bu teknolojiye sahip ilk anakart olan Gigabyte Bx2000 Win.Cih virüsünden agzi yanan ve bu virusten etkilenmek istemeyen kullanicilarin ilk tercihi olmustu ve satis rekorlari kirmisti. GigaByte bundan sonra bütün anakartlarinda Dual BIOS teknolojisini kullandi.

Intel marka anakartlarda ise Dual BIOS benzeri seklinde bir teknoloji yok. Bu anakart'da Boot Block adi verilen bölüm BIOS update yada Viruslerden etkilenmiyor. Bilgisayarin BOot edebilmesi icin Boot Block kismi gereklidir. Intel anakartlari pacayi böyle siyiriyor. Asus'un yeni nesil anakartlarinda sanirim benzer bir teknoloji var. Sanirim diyorum cünkü daha deneme firsatim olmadi. Haber gurubundan bir arkadas ASus P3V4X ile BIOS Güncelleme yaparken "Data Compare " hatasi verdigini ve Bilgisayarini yeniden baslattiginda bir sorunun olmadigini gözlemis. Normal sartlarda bu hatayi veren bir anakartin BIOS'unun islev yapamamasi lazim. örnegin Asus P3B-F'de zamaninda benzer bir hata ile karsilasmistim ve bilgisayar yeniden baslamamisti... MSI, Chaintech gibi ülkemizde pek aktif olmayana bazi anakart firmalari bütün anakartlarinda olmamak üzere, bazi anakartlarinda Dual BIOS benzeri Twin BIOS teknolojisini kullaniyorlar ( Telif haklarinda dolayi Twin BIOS kullaniliyor ). calisma mantiklari hemen hemen ayni.

Bu yazimizda anlatacagimiz cözümler kimler icin gecerli pekiü dikdörtgen sekildeki EEPROM'lar icin anlatacigimiz cözüm gecerli. MSI ve ABit'in bazi modellerinde kare seklinde BIOS'lar bulunuyor. Onlari cikararak bunlari yapmaniz mümkün. Ama ben denemelerimi yandaki sekilde de gördügünüz dikdörtgen sekildeki EEPROM'lar üzerinde denedigmiden dolayi, bu konu üzerinde yogunlasacagim.
Peki bu is icin neler gerekliü ilk basta belirlemeniz gerek bir kac sey var. Bunlar :
1. EEPROM'unuz 1 Mbit'lik mi yoksa 2 Mbitlik'mi yoksa 4 Mbit'lik miü
2. BIOS'unuz AMI BIOS mu yoksa AWARD BIOS muü
Bunlari belirledikten sonra gerekli bu islemi yapabilmek icin bazi arac gereclere ihtiyaciniz var. Bunlar :
1. BIOS'unuz AMI BIOS ise AMI BIOS'a sahip baska bir anakart. Eger AWARD ise, AWARD BIOS'a sahip baska saglam bir anakart.
2. BIOS'unuz 1 Mbit'lik ise, 1 Mbit'lik BIOS'a sahip baska saglam bir anakart
3. calismaz halde olan anakartiniz icin gerekli olan BIOS dosyalarini ve programini söylememe gerek yok sanirim. !!
ön Notlar!! :
1- Bu islemler sonucu gelecek herhangi hasardan Hardware Station sorumlu tutulamaz.
2- Bu islemler denenmis oldugundan anlatilmaktadir.
3- Asus anakartlarin BIOS'unu sadece ASus anakartlarda yazabiliyorsunuz. Bunun sebebi sanirim Asus'un BIOS'unu update etmek icin AWDFLASH programinin algoritmalarini kullanmamasi. Ayrica baska anakartlarin BIOS'unu ASUS anakartlar ile yazamiyorsunuz. ( Güncel anakartlarinda ) Abit BP6 anakartimin BIOS'unu update ederken elektrikler kesildi ve tahmin edeceginiz üzere anakart kullanilmaz hale geldi. ilk etapta Tellioglu Bilgisayardan ayri bir BIOS cipi istedim fakat ellerinde olmayinca is basa düstü. AWARD BIOS'a sahip baska bir anakart buldum ve islemlere basladim.

Yapacaginiz islemleri sirasiyla adim adim anlatiyorum.
1- calismaz halde olan anakartinizin BIOS'unu dikkatlice, yerinden cikartin. Bu islemi yaparken özel bir cikartici kullanmadim ama cikarmak zor oldu. Bu cikartici malzemeyi kullanirsaniz daha iyi edersiniz. Aman dikkat diyorum, BIOS cipini cikartirken ayakliklarin egilmemesine özen gösterin. Varsin egilsin, düzeltirsiniz elbette ama ya ayaklardan bir tanesi koparsaü Aman dikkat diyorum tekrar.
2- islemi üzerinde yapacaginiz olan anakarti sisteme takin, üzerinde sadece ekran karti olsun. Bilgisayari sistem disketi ile aclin ve bu disket icinde gerekli BIOS dosyalari olsun. Sisem tamamiyle acildiktan sonra, islem yapacaginiz anakartin BIOS'unu cikartin. Anakart calistigi yerde bu islemi yapiyoruz aman dikkat. BIOS cipini cikartirken, herzamankinden daha fazla özen gösterin.
3- calisan anakartin üzerindeki BIOS cipini cikardiktan sonra, kendi BIOS cipinizi takin. Yine aman dikkat diyorum, cünkü BIOS cipinizi dogru yönü ile takin. Eger yanlis bir sekilde takarsaniz, BIOS cipinizi yanacak ve anakartiniz zarar görecektir. Bu husus cok önemli.
4- Kendi BIOs'unuzu dogru bir sekilde taktiktan sonra, BIOS update yapmak icin kullandiginiz programi acin ve update islemini yapin. islem bittiginde her BIOS'u kendi anakartlari üzerine takin.
5- önceden BIOS'u calismaz olan anakartin artik calismis oldugunu göreceksiniz. Ama bu düzeltme islemni baska marka bir anakartta yapti iseniz ilginc bir sorun ile karsilasacaksiniz. Bilgisayariniz bir 386'dan bile yavas calisacaktir. Peki bunu nasil düzelteceksinizü cok basit. BIOS güncelleme islemini tekrar yapacaksiniz ve mutlu bir sekilde islerinize döneceksiniz. Evet, kurtarma islemini hep beraber yaptik. Ben bu islemler sonucu calismaz halde olan Abit BP6 anakartini calisir hale getirdim ve su anda anakartta hic bir sorun yok.
ALINTIDIR
En son velociraptor tarafından 15 Mar 2008, 14:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Teşekkür etti: 54 kez

Mesaj gönderen Ensatech »

Benimde bi AWARD BIOS v 4.51 PG dikdörtgen tipi epromlu bi anakartim var calisir durumda ama zaten eskidiginden guncelliyim demistim buyaz baktim nette 6. versiyon var ,6lari daha cok msi k serisinde gorunce yapmaktan cekindim uymayacagini dusundum ,bnm anakartìn markasida belli deil ve enfazla 533celeron destekliyo :) $aka gibi. ama bu yaz elimdede kalsa yapicam bozulsun artìk benle yasicak hali yok :D .epromda 256K yaziyodu 1Mbit bile deil sanìrìm buna uygun ust versiyon yok ,98senesinde
bios update varmiydi? :)
retrogamer
Bit
Bit

Mesaj gönderen retrogamer »

Çok bilgilendirici bir yazı olmus.Zaten artık windows arayüzü üzerinden bile bios güncellemsi yapılıyor.Çok korkulacak bisey degil fakat herhangi bir sorun olmadıkça bios güncellemesi yapmamak lazım...
SiRRounD
Bit
Bit

Mesaj gönderen SiRRounD »

retrogamer yazdı:Çok bilgilendirici bir yazı olmus.Zaten artık windows arayüzü üzerinden bile bios güncellemsi yapılıyor.Çok korkulacak bisey degil fakat herhangi bir sorun olmadıkça bios güncellemesi yapmamak lazım...
aynen arkadasım sana katılıyorum windows arayüzünden bios güncellemesi isimizi kolaylastırıyor
Kullanıcı avatarı
Sawyer
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen Sawyer »

Acaba ise yarıyor mu?
Kullanıcı avatarı
rotasmmm
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen rotasmmm »

retrogamer yazdı:Çok bilgilendirici bir yazı olmus.Zaten artık windows arayüzü üzerinden bile bios güncellemsi yapılıyor.Çok korkulacak bisey degil fakat herhangi bir sorun olmadıkça bios güncellemesi yapmamak lazım...
MSİ p35 platinum anakrtıa windows üzerinde güncelleme yaptım pc reset attı bir daha açılmadı hala kartım serviste bence hala en mantıklısı disketten yapmak
bahadır
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen bahadır »

bir keresinde bios ayarlarını kurcaladım.bilgisayar tekrardan basladıgında hiçbir görüntü ve ses gelmedi.eyvah yandık dedim.sonra dijital dersinden aklımda kalan formülü uyguladım.pc nin elektirik baglantısını kesip, makinanın anakartındaki pili çıkarttım ve biraz bekleyip geri taktım.normal baglantıları yapıp, marsa bastım.ve sonuç hiçbisi olmamıs gibi makinayı kullanmaya basladım.bence bu taktigi bir deneyin.
Kullanıcı avatarı
ejderkaan
Byte1
Byte1

Re: Bios kurtarma

Mesaj gönderen ejderkaan »

eğer bios güncellerken hata verdiğinde veya reset attığında elektrilkler kesildiğinde malesef kesinlikle pil çıkar taksan bile çalışmaz çünkü bios rom veya bin dosyası silindiğinden yada hasar gördüğünden anakart kendini başlatmaz
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

Bios da sorun var.Bir arkadaş bios güncellemesi yapmış sanırım.Anakart da pili çıkartmış.Home edition deniyorum.Kurulumda ve açılışda sorun var ne yapabilirim.Birde işlemciyi 3.0 olduğu halde 2.0 görüyor????
Kullanıcı avatarı
Laneth
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen Laneth »

esik yerler var, tamamlayalım

bios sorunlu ve siz bu sorunu format atarak çözmeye çalşıyorsunuz :arrow: yanlış mı anlamışım?
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

Evet.Home edition yerine xp cd si deneyeceğim.Cd de sorun olduğunu düşünüyorum.Biosun pili çıkarılıp takılmış.Cd kurulumu yapıyor yalnız,yalnız yarıda kesiyor ya da pc açılmıyor.Mavi ekran geliyor.

Başka ne yapabilirim?
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Laneth
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen Laneth »

Başka ne yapabilirim?
ilkin bios'un hatasız çalıştığını tespit etmek gerekir :arrow: donanımların doğru çalışması için bu şarttır
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

xp pro çözdü sorunu.Oto kurulum cd ile denedim oldu.
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
dadopurso
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen dadopurso »

Bazı anakartlarda Takıp çıkartabiliyorduk biosu,Bozulunca bios değiştiriyorlar.
Anakart alınca o sistemde bir anakart alıcan,Chipi takıp çıkarta bilicen.
bahadır
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen bahadır »

son cıkan anakartlar: ne olursa olsun son ayarlarına dönüyor(asus kitapcığı[cıkarılamayan])