TÜrkİye İlk lazer gÜdÜmlÜ fÜzesİ cİrİt'İ gÖrÜcÜye Çikariyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

TÜrkİye İlk lazer gÜdÜmlÜ fÜzesİ cİrİt'İ gÖrÜcÜye Çikariyor

Mesaj gönderen uçs » 17 Tem 2008, 02:02

Türkiye kendi gelistirdigi ve 6 km menzili olan lazer güdümlü ilk füzesi Cirit'i bu ay sonunda Ankara, sereflikoçhisar'da gerçeklestirilecek bir askeri tatbikatta denemeyi planlıyor. Today's Zaman gazetesinde bugün yer alan bir habere göre Cirit füzesi Türkiye'nin envanterinde olan Amerikan yapımı AH-1S Kobra marka saldırı helikopterinden ateslenecek ve test arzulanan neticeyi verdigi takdirde seri üretime geçilecek.

Türkiye'nin İtalyan firması AgustaWestland ile üretimini ortak gerçeklestirecegi saldırı helikopterlerine takılması planlanan füzenin gelistirilmesi için Savunma Bakanlıgı bundan birkaç sene önce Roketsan ile 28 milyon dolarlık bir anlasma imzalamıstı.

Today's Zaman'a konusan kaynagın bildirdigine göre, Roketsan'ın füzenin gelistirilmesi sürecinde yabancı bir kaynaktan yardım alıp almadıgı bilinmiyor; ancak füzenin yerel imkânlarla üretimi Ankara'nın yabancı kaynaklara bagımlılıgı azaltmak ve zayıf durumda olan savunma sanayi altyapısını kuvvetlendirmek üzere silah sistemlerinin Türkiye'de gelistirilmesi konusuna yaptıgı vurguyu artırdıgı bir zamana denk geliyor.

Bir sivil silah tedarik kurumu olan Savunma Sanayi Müstesarlıgı (SSM) Müstesarı Murad Bayar bu ayın basında savunma sanayi ürünlerine yapılan yerel katkıların, beklentilerden iki yıl önce, önümüzdeki yıl yüzde 50'ye varacagını söylemisti. Bayar daha evvelki bir tarihte savunma sanayi üretimindeki yerel paya dair bir hedef biçmis ve 2003'te yüzde 25 olan katkının 2011'de yüzde 50'ye çıkacagını belirtmisti. 8 Temmuz'da da Anadolu Ajansı'na konusan Bayar, savunma sanayine olan mevcut yerel katkının hâlihazırda yüzde 42 seviyesinde oldugunu söyledi.

Bu arada parlamentonun, üretimi 3 milyar dolara İtalyan AgustaWestland firmasına ihale edilen Türk Taarruz-Taktik / Kesif helikopteri ATAK'la ilgili olarak MHP'nin AK Parti aleyhinde öne sürdügü yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak bir komisyon kurup kurmayacagı belirsizligini koruyor. Milli Savunma Bakanlıgı, 2 Temmuz'da bu iddiaları yalanlayan bir açıklama yapmıstı.

Türkiye'nin uzun zamandır bekledigi ATAK projesi 24 Haziran'da Tusas Havacılık ve Uzay Sanayi'nin (TAİ) Ankara yakınlarındaki Akıncı tesislerinde yapılan bir törenle resmiyet kazandı. Projeye göre, ana müteahhit olan TAİ'nin tesislerinde AgustaWestland ile birlikte ilk planda 50 helikopter üretilmesi öngörülüyor. Daha sonra 41 tane daha üretilmesi de gündemde. ATAK, İtalyan A 129 saldırı helikopteri temel alınarak üretilecek ve model ismi de T 129 olacak.

Görev süresi önümüzdeki Agustos ayında dolacak olan Genel Kurmay Baskanı Org. Yasar Büyükanıt'ın emekliliginden önce test asaması bitirilmesi öngörülen Cirit, saldırı helikopterleri için gelistirildi.Cevapla