KÜresel isinma bÖbreklere de zararli

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

KÜresel isinma bÖbreklere de zararli

Mesaj gönderen uçs » 16 Tem 2008, 17:05

Küresel ısınmanın verecegi zarardan tek etkilenen canlılar kutup ayıları olmayacak. Bilim adamları küresel ısınmanın böbrek tası olusumunu kolaylastırıcı etkisiyle bu dertten muzdarip insan sayısını artıracagını belirtti. Amerikan Bilimler Akademisinin resmi yayın organı olan "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinin son sayısında yayınlanan arastırmada küresel ısınmanın 2050 yılında böbrek tası kusagı olarak adlandırıldıgı ve bu dertten muzdarip olanların sayısını 1,6 milyona çıkaracagı kaydedildi.

Amerika genelindeki arastırmayı gerçeklestirenlerden Texas Üniversitesi Dallas Tıp fakültesinden Margaret Pearle, "Her yerde hava sıcaklıgıyla böbrek tası arasında iliski görüyoruz. Kliması olan yerlerde bile daha fazla sıcaklık, daha fazla böbrek tası demek" dedi.

Sıklıkla susuzluktan olusan böbrek tası tuzların kristallesmesiyle olusuyor ve blokajıyla büyük acıya sebebiyet veriyor. ABD'de erkeklerin yüzde 12'si, kadınların ise yüzde 7'si hayatında en az bir kez bu acıyı yasıyor. Arastırmalar, ülkenin sıcak eyaletlerinde böbrek tası vakalarının soguk eyaletlere göre yüzde 50 daha fazla oldugunu ortaya koyuyor.

Uzmanlar, küresel ısınmanın 2050 yılında böbrek tası kusagı olarak adlandırdıkları bu soguk eyaletlerde böbrek tası vakalarında patlamaya sebep olacagını ve bu dertten muzdarip olanların sayısını 1,6 milyona çıkaracagı tahminini dile getiriyor.Cevapla