Işık hızında internet geliyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28824
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Işık hızında internet geliyor

Mesaj gönderen velociraptor » 16 Tem 2008, 06:38

Resim

Türkiye VDSL2 ile daha yeni 32 Megabit Internet’le tanısıyor. Avustralyalı bilim adamları ise Internet’i 64 kat hızlandıracak 640 Gigabit’lik mucize bir teknoloji gelistirdiler.

Avustralya’nın Sydney kentinde düzenlenen Opto-Elektronik ve Haberlesme Konferansı’na interneti en az 64 kat hızlandıracak, saniyede 640 Gigabit veri transfer edecek yeni nesil iletisim yongası damgasını vurdu. Yeni yonga kulanılmaya baslandıgında internet ısık hızına ulasacak; filmler birkaç saniyede bilgisayarımıza indirilecek, oyun konsolları, video cihazları internete anında baglanacak.

Sydney Üniversitesi Optik Sistemler için Ultra Genisbant Cihazlar Merkezi (CUDOS) tarafından son dört yıldır gelistirilen teknoloji “üzerinde çizik bulunan bir parça cam” olarak adlandırdı. Sadece bir cam parçasının günümüz elektronik devrelerinin yapamadıgını yapacak olması ürünün fiyatının da oldukça uygun olmasını saglayacak.

CUDOS’un yöneticisi Profesör Ben Eggleton’ın verdigi bilgilere göre “Fotonik Anahtarlama - Photonic Switching” olarak tanımlanan yeni teknolojinin önümüzdeki 5 yıl içinde ticari ürün olarak pazara sunulması bekleniyor. Günümüzde Internet üzerindeki tüm trafik yönlendiriciler ve anahtarlayıcılar ile dagıtılıyor. Elektronik devrelerin kullanıldıgı bu cihazların ulasabildikleri en üst nokta ise saniyede 10 Gigabit veri iletebilmek. Fotonik Anahtarlama Yongası ise saniyede 640 Gigabit hıza ulasarak mevcut teknolojilerin 64 kat üzerine çıkabiliyor. Üzerinde yapılacak birkaç iyilestirme ile bu hızın 100 kata kadar çıkarılması da mümkün.

Tabii ki bu teknolojinin kullanılması için mevcut internet altyapısında olmazsa olmaz bazı iyilestirmeler de gerekiyor. Fotonik Anahtarlama teknolojisinin çalısabilmesi için fiber optik agların bulunması gerekli. Türkiye’de oldugu gibi bakır kablolardan aktarılacak olan verilerin bu anahtarlama teknolojisi ile yönlendirilmesi ve internete erisim hızının artması mümkün degil. Dünya üzerinde halen fiber optik agları neredeyse her eve ulasan Japonya ve Kore en hızlı internet erisimine sahip.Fiber optik kablolar içinde bilgiler ısık hızında dolasırken, saniyede 10 Gigabit kapasiteye sahip günümüzün en iyi yönlendiricileri kendi kapasiteleri kadar veriyi isleyebiliyor. Internet’teki yavaslıgın temeli de buradan kaynaklanıyor. Fotonik Anahtarlama teknolojisi ise bu darbogazı en az 64 kat asarak, insanların anlık olarak, hatasız bir sekilde bilgilere ulasabilmesine olanak saglayacak.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeKullanıcı avatarı
RealKiss
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 407
Kayıt: 15 Oca 2008, 18:01
cinsiyet: Erkek
Konum: Uşak
İletişim:

Mesaj gönderen RealKiss » 16 Tem 2008, 09:16

Merak Etmeyin TR'ye En Azından 5 Yıl Sonra Gelir.. Onuda Bize 640 Gigabit Olarak Vermezler.. Telekom Yapar Bisiler O 640 Gigabiti Düsürür 140 Gigabite

Cevapla