vga bios uçtu

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

vga bios uçtu

Mesaj gönderen modestus » 15 Tem 2008, 21:45

bilgisayarımı açtıgımda baktım ekran çözünürlügü düsük,renk kalitesi 4bit olmus,ekran kartı yerindenmi çıktı diye baktıgımda ates gibi olmus fanı çalısmıyor,temizledim taktım çalıstı,seytan dürttü,biosunu güncelliyebilirmiyim dedim,sitesinden indirdim,winflashla yedek alıp,yenisini yükledim,kapatıp açtım,berbat bir görüntü,anakartın üzerindekiyle idare ediyorum,yedegi geri yüklüyim dedim yapamadım,acaba dosda bunu yapabilecek birisi bana yol gösterebilirmi. :(
atasözü:çalısıyorsa kurcalama :D

Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen modestus » 20 Tem 2008, 22:12

arkadaslar ati radeon ekran kartımın biosu güncellemek isterken,hatalı versiyon yüzünden kullanılamaz hale gelmisdi,buraya yazdım fakat konu biraz kritik oldugundan cevapda gelmedi,bu konularda hayli uzman bir forumdan yardım alarak ekran kartı biosunun yedegini geri yükledim,ve kartı kurtardım.
malzemeler:
1:pci ekran kartı,win95 zamanlarından kalma,1,2mblıklardan.
kesinlikle anakartın üzerindeki onboard ekran kartı isimizi görmüyor.

2:win98 veya winme açılıs disketi.

3:e.kartı yedek biosunun ve ati flash programının kayıtlı oldugu 2.disket

-arızalı ati ekran kartını takıyoruz(pci-e veya agp,farketmez)

-alttaki pci slotlardan birine pci ekran kartını takıyoruz,monitor data kablosunuda buna takıyoruz,bilgisayarımızı açılıs disketiyle açıyoruz.
-açılıs disketini çıkarıp içinde,ati flash programı ve bios yedegi(yadauygun yeni bir versiyon)olan disketi takıyoruz.
-diskete kopyaladıgımız flash programında bulunan bat programının ismini yazıp enterliyoruz,hepsi bu kadar.

bat dosyası olmayabiliyor,o zaman bat dosyasını kendimiz yapıyoruz:

txt dosyasına bunları yazıp,uzandısını bat olarak degistiriyoruz,adınıda atibios(baska isimde olur) yapıyoruz.
atibios.bat dosyamızı olusturduk.

atiflash -f -p 0 bios xxxxxxx.bin -newbios

(xxxxxxx=versiyon dosyası)
En son modestus tarafından 21 Tem 2008, 10:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir » 20 Tem 2008, 22:58

bilgiler için tesekkürler ben bu soruyu nasıl gözümden kaçırmıssım anlamadım. sanırım dikkat etmemisim sorununuzun çözüldügüne ve bu çözümü bizle paylastıgına sevindim
ne olduğu nasıl olduğu önemli değildir,nedenlerin bir anlamı yoktur. sonuçlar önemlidir. sonuca gitmek önemlidir.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 21 Tem 2008, 01:49

feedback icin tesekürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free