Sitmaya KarŞi Yenİ Bİr Tedavİ YÖntemİ KeŞfedİldİ

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Sitmaya KarŞi Yenİ Bİr Tedavİ YÖntemİ KeŞfedİldİ

Mesaj gönderen uçs » 15 Tem 2008, 01:38

Avustralyalı bilim adamları, sıtmanın alyuvarları ele geçirme sürecini ortaya çıkardıklarını ve buna karsı muhtemel bir tedavi bulduklarını bildirdi.

Arastırmada sıtmalı hücrelerin kan damarlarının çeperlerine yapısmasına izin veren süreç tespit edildi. Sıtmalı hücrelerin bu sayede dalaktan geçmedikleri ve yok olmaktan kurtuldukları anlasıldı. Hücreler bunu basarabilmek için sekiz protein kullanıyor.

BBC'nin haberine göre, bu proteinlerden herhangi birinin ilaç ya da asıyla ortadan kaldırılması durumunda hastalıklı hücrelerin sıtmaya yol açması engellenebilir. Melbourne merkezli bilim adamları, arastırmaları sonucunda edindikleri bulguların sıtmayla mücadelede bir dönüm noktası olacagına inanıyor.

Sıtma önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık, ancak dogru ve anında tedavi söz konusu olmadıgı durumlarda ölümle sonuçlanabiliyor. Sıtma dünya genelinde her yıl bir milyondan fazla kisinin ölümüne yol açıyor. Sıtmadan en çok etkilenen kesimin Afrikalı küçük çocuklar oldugu belirtiliyor.Cevapla