Microsoft'u Yanlış Anlamışız.

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
RealKiss
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 407
Kayıt: 15 Oca 2008, 18:01
cinsiyet: Erkek
Konum: Uşak
İletişim:

Microsoft'u Yanlış Anlamışız.

Mesaj gönderen RealKiss » 14 Tem 2008, 14:10

Microsoftun Vista için yazdıgı makale
Windows Vista henüz beta asamasında oldugu dönemlerde XP ile kıyaslanarak sevdirilmeye çalısılmıstı. Microsoft, kendi isletim sistemi olan Windows XP'yi kötüleyerek ve kötüledigi o özelliklerin Vista'da daha iyi oldugunu söyleyerek XP kullanıcılarını Vista'ya terfi ettirmek istiyordu. Bu yöntem ise yaramayınca, daha makul bir yol seçildi; Vista'yı XP'nin halefi olarak degil, kendi basına Vista olarak tanıtmak.
Yayınlanan makalenin giris cümlesi su sekilde:

"Hiç kimse yeni bir isletim sisteminin, özellikle farklı bir masaüstü altyapısı olan Vista gibi bir isletim sisteminin benimsenmesinin kolay olmasını beklemez. Bu makalede, Windows Vista'nın sıkça yanlıs anlasılan 5 özelligine, onların gerçekte ne olduguna ve bu özellikleri nasıl kullanmamız gerektigine deginecegiz."
Devam eden cümlede Microsoft, "belki de bu bes özelligi tahmin ettiniz bile, ama biz tahminlere göre degil, yazılım uzmanlarından (IT Pro) gelen geribeslemelere göre konusuyoruz" diyerek durumun vehametini gözler önüne seriyor.

"Bizi Yanlıs Anladınız" Denilen 5 Özellik
1- Kullanıcı Hesap Yönetimi (UAC - User Account Kontrol)
2- İmaj yönetimi (Image management)
3- Görüntü Sürücü Modeli (Display Driver Model)
4- Arama Ne kadar ilginç degil mi?
5- 64 bit teknolojisi

Microsoft, bu bes özelligin, Vista'nın benimsenme sürecini yavaslattıgını ifade ederek, aslında hepsinin nevi özelliklerine münhasır faydalarının oldugunu eklemeyi de unutmadı.

Kullanıcı Hesap Yönetimi (User Account Control - UAC)

Micorosft, kullanıcıların "bilgisayarı yavaslatıyor" gerekçesiyle sistem kurulumunun hemen ardından UAC özelligini kapatmalarına çok içerlemis olacak ki, "eger gerçekten kötü puan alan bir özellik varsa, o da UAC dir" diyerek dert yandıgı makalede, bu özelligin tek basına bir özellik olmayıp, aksine önemli bir teknolojik özellik seti oldugunu vurguladı. Bu özelligin en önemli fonksiyonu, kullanıcıların bilgisayarı standart yetkilerle kullanabilmesini saglamak. Bu sayede, yönetici hesaplarının sadece yazılım gelistiriciler tarafından kullanılması amaçlanıyor.

Peki Neden?

"Peki neden" diye soruldugunda, alacagınız cevap kuskusuz "güvenlik için" olacaktır. Hepinizin bildigi gibi, Microsoft uzun yıllardır isletim sistemlerindeki ciddi güvenlik açıklarıyla bogusuyor. Bu açıkların en önemli özelligi ise, bilgisayara sızan kötü niyetli kisilerin, tüm yönetici yetkilerine sahip olabilmesi dolayısıyla, bilgisayarın uzaktan yönetilebilmesini mümkün kılması. Microsoft, UAC ile, yetkilendirme sistemini bütünüyle degistirmis ve aslında tam olarak Linux sistemlerini kendisine bu konuda örnel almıs. Zira Linux'te hiç bir zaman root yani yönetici hesabıyla oturum açılmaması gerektigi vurgulanır. Hatta gerekli oldugu zaman bile root hesabıyla oturum açılmadan, sadece komutlarla islem yapılması gerektigi savunulur.

"UAC Yoksa Kendinizi Güvende Hissetmeyin!"

Microsoft, kullanıcıları biraz da korkutmak için olsa gerek, "UAC kapalıyken kendinizi güvende hissetmeyin" dedi. Makalenin devamında söyle deniliyor:

"Yazılım gelistirenler hala yönetici hesaplarını baz alarak program yazıyorlar. Oysa Vista, bir programın tüm kayıt defterini (registry) yönetmesine, dosya sistemine, kernel katmanlarına müdahale etmesine izin vermek yerine, programın veri yazabilecegi yerleri kısıtlıyor. Bunu da standart yetkilendirme yaparak saglıyor. Bu sekilde amaçladıgımız seyin, yazılmların standart yetkilerle çalısabilmesini saglamak oldugunu söyleyebiliriz.

UAC kapalı iken, sisteminizde çalısan tüm programlara yönetici yetkileri vermis olursunuz. Bu sayede, kötü niyetli programlar sisteminizi kolayca ele geçirebilirler. Ancak standart yetkilendirmede, son kullanıcının sisteme müdahale etmesi söyle dursun, degisiklik yapabilecegi ayarlar dahi kısıtlanmıstır."

İmaj yönetimi (Image management)

Hemen açıklayalım, imaj yönetiminden maksat, isletim sistemini otomatik kurmak üzere hazırlanan dagıtım dosyalarının yönetimidir. İmaj yönetiminin yanlıs bilinen özelligi, her degisiklik yapıldıgında yeni bir imaj kaydedilmeye çalısılması. Oysa Vista ile gelen yeni altyapıda, farklı dil seçenekleri, sürücüler, güncellestirmeler, genellikle tüm imajı yeniden almadan kolayca entegre edilebiliyor. Ayrıca USB, DVD ve ag üzerinden kurulumları kolaylastırdıgı savunulan bu özellik, multicasting denilen dagıtım sekli sayesinde, agda transfer edilmesi gereken veri miktarını önemli ölçüde azaltıyor.

Görüntü Sürücü Modeli (Display Driver Model)
Vista'nın, geçmisteki Windows sistemlerine göre en önemli farklarından birisi kuskusuz görüntüdeki tasarım farkı. Ancak Micorosft bunun sadece bir tasarım degil, aynı zamanda bir teknoloji farkı da oldugunu iddia ediyor. Bu teknolojiyle Aero gibi tasarım harikalarının daha kararlı çalısabildigi söyleniyor.

Bu modelin gözden kaçmayan en önemli özelliklerinden bir tanesi, ekran kartınızın sürücüsünde ölümcül bir hata meydana geldiginde, sistemi yeniden baslatmadan, sadece ekran kartı sürücüsünün yeniden baslatılmasının saglanabilmesi. Makalede, bu modelin grafik islem maliyetleri azalttıgı da iddia ediliyor.

Görüntü sürücüsü modelinden tam verim alabilmek için, modeli destekleyen ve kendine has bir bellegi olan ekran kartları gerekiyor. Ancak anakartlara entegre olan ekran kartlarında Aero'dan yararlanılamasa da aynı performansın beklenebilecegi söyleniyor.

Arama (Search)

Windows Vista'nın performanslı arama motoru, XP'deki gibi bir program olarak çalıstırılmaktansa, sisteme entegre olan bir servis olarak yer alıyor. Yani Windows XP'de arama yapmak için arama programını açmamız gerekiyordu, oysa Vista'da arama servisi sürekli çalısıyor.

Sürekli çalısmaktaki temel amaç, dosya dizinleri çıkarılarak sistemin performansını etkilemeden çok daha hızlı aramalar yapabilmek. Çogunuz farkına varacaktır, Windows XP'de de sonradan etkinlestirilebilen bir dizinleme hizmeti var, ancak Vista'daki dizinlemenin sistem performansını düsürmedigi iddia ediliyor. Vista'daki dizinleme, kullanıcı oturum açmamısken bile yapılabiliyor.

Windows XP'de sonradan etkinlestirilebilen dizinleme hizmeti tüm sabit diski sürekli olarak tarayıp dizinleri güncellerken, Vista bir defa tam dizin olusturduktan sonra, sadece degisiklikleri dizine aktararak, yani bir daha sabit diski taramaya gerek olmadan kolayca dosya arayabiliyor. Bu sekilde sistem performansından maksimum verim alınabilirken, Vista'da ayrıca bir dizinleme programının çalıstırılması tavsiye edilmiyor.

64 Bit Teknolojisi

Microsoft'a göre, 64 bit hesaplama yöntemi tam olarak gelecegin yöneldigi yer. 64 bitlik hesaplamanın 32 bite göre en büyük farkının ise, bellek erisiminde oldugu söyleniyor. Windows Vista'nın 32 bitlik sürümlerinde 4 GB bellek (RAM) kısıtlaması var ve kullanıcılar ile programlar, 3.5 GB'tan fazla bellek adresleyemiyorlar. Ancak 64 bit Vista sürümlerinde 128 GB'a kadar adresleme yapılabiliyor.

Peki 32 Bit mi Yoksa 64 Bit mi Kullanmalıyız?
Bu soru, "64 bit nedir, yenir mi" sorusuyla birlikte uzun zamandır teknoloji forumlarını mesgul ediyor. Microsoft'un görüsü, önümüzdeki bir kaç yıl için müsterilerin çok büyük kısmına 32 bitlik sistemlerin yeterli olacagı yönünde. Yüksek performansa yönelik dizayn edilmis is istasyonları (high end workstation) içinse 64 bitlik teknoloji tercih edilmeli. Bunlara örnek olarak karmasık mühendislik uygulamaları, ses isleme ya da ek bellege ihtiyaç duyan grafik uygulamalarını gösterebiliriz. Örnegin 3DS Studio, Maya ve Cakewalk gibi önemli yazılımların hali hazırda 64 bitlik sürümleri mevcut. Elbette henüz 64 bit yazılımların 32 bit olanlara göre çok az oldugu da belirtilmis.

Bugün 64 bit teknolojisi her ne kadar islemcilerde standart olarak gelmeye baslamıs da olsa göz önünde bulnudurmanız gereken seyler var.

1- 64 bit ile 32 bit arasındaki uyum, 32 bit ile 16 bit arasındaki uyumdan daha iyi olsa da, 64 bitlik sistemler 16 bitlik uygulamaları ve Windows 3.1 altyapısını desteklemez. Ayrıca bazı eski 32 bit uygulamalar 16 bit kurulum yardımcıları kullandıklarından Vista'nın 64 bitlik sürümlerine kurulamayacaklardır.

2- Kuskusuz 64 bit kullanmaktan çekinenlerin en önemli sebeplerinden bir tanesi 64 bit sürücü bulunamasında yasanan sıkıntı. Microsoft'un belirttigine göre, Vista logolu tüm donanımların hem 32 bit hem de 64 bit sürücü destegi vermesi zorunlu, dolayısıyla aynı iddiaya göre bir kaç yıl içinde genis bir 64 bit sürücü yelpazesi olusacak. Tabi "bir kaç yıl" kaç kisiye göre "kısa" bir süre orasını kestirmek zor.

3- Bazı 32 bit yazılımlar isletim sistemine sanal sürücü kurarlar, bu yazılımların kendileri 64 bit sistemde çalısabilse de, kurmaya çalıstıkları 32 bit sürücüler çalısmayacaktır.

4- Karmasık matematiksel islemler gerektiren yazılımlar 64 bit teknolojisine uygun olarak derlendiginde çok büyük performans artısları göstereceklerdir. Ancak 32 bit uygulamalarda performans artısı çok az olacaktır. Dolayısıyla 32 bit yazılımların (örnegin Office 2007) performansını degerlendirirken onları 64 bit sistemden sorumlu tutmamalı; 32 bit sisteme göre degerlendirmelisiniz.

Microsoft'un önerisine göre eger 64 bit sisteme geçis yapmak istiyorsanız, öncelikle uygulamalarınızı ve donanımınızı 64 bit ile deneyin ve belki de su an için 32 bitin sizin için daha iyi olduguna karar vereceksiniz.

Makalenin devamında Microsoft bazı iddialara cevap vererek ayrıntılı açıklamalarda bulunmus, onları ayrıca bir baslık altında inceleyecegiz.Cevapla