Donanım Terimleri Sözlüğü

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1234
Kayıt: 06 Nis 2006, 16:30
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Donanım Terimleri Sözlüğü

Mesaj gönderen editci » 12 Tem 2008, 14:40

Donanım Terimleri Sözlügü

ADSL
Asymmteric Digital Subscriber Line: Asitmetrik Sayısal Abone Hattı.

DSL teknolojisinin bir çesidir. Upstream ve downstream hızları farklı, yani asimetrik olan DSL teknolojisidir. Sürekli Internet baglantısı sunar. Yani 7/24 Internet'e baglanabilirsiniz. Telefon hattının ses için kullanılan frekans aralıgını kullanmadıgından, klasik çevirmeli baglantı gibi telefon hattınız mesgule düsmez.

ADSL teknolojisinde Downstream hızı, yani karsı taraftan bilgi alma hızı, upstream, yani karsı tarafa bilgi gönderme hızından büyüktür. Ulasılabilecek maksimum Downstream hızı ise, telefon hattının santrale olan uzaklıgı ile dogrudan ilgilidir. En fazla uzaklık olakra 5.5 KM kabul edilirken, 4,5 KM uzaklıga kadar 1.5 Mbps hızı elde edilebiliyor. Daha yüksek hızlara, örnegin 7-8 Mbps hızına ulasmak için ise santralin en fazla 1-1,5 KM kadar uzagında olunması öngörülüyor. Upstream hızı ise 840 Kbps hızına kadar ulasılabilir.

ADSL teknolojisinde, kullanıcı tarafında ADSL modem olması yeterli iken, baglı olan santralde, gelen sinyalleri tanımlayabilecek ve gerekli sinyalleri gönderebilecek DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer) cihazı bulunmalıdır. Böylece baglantı tamamlanabilmektedir.

AGP
Accelerated Graphics Port. 1996 yılında INTEL tarafından tanımlanan ve spesifikasyonları ile, 3D grafik operasyonlarına hitap eden bir donanım veriyolu. AGP veriyolu üzerinden, ana islemci (CPU), sistem bellegi (RAM) ve grafik kartı, birbirleriyle haberlesirler. Buna ek olarak, yogun doku kaplama operasyonları (Execute Mode) için sistem belleginden "kapasite ödünç alma" gibi bazı özellikleri vardır.

ATA
Advanced Tecnology Attachment. Kisisel bilgisayarların hard diskleri için kullanılan bir baglantı standardıdır. IDE teriminin ANSI standartlarına göre resmi ismidir.

Farklı versiyonlar farklı saat hızlarına karsılık gelir. ATA/33/66/100/133. Örnegin ATA/33 standardı, saniyede maksimum 33 MB veri aktarımına olanak tanır. ATA/133 ise 133 MB/sn. Bunlar teorik degerlerdir. Günümüzde, ATA/133 standardındaki bir IDE disk, ATA/133 standardını destekleyen bir IDE portunda pratik olarak 133 MB/sn'lik veri aktarım hızını yakalayamaz.

BIOS
Basic Input Output System = Temel Giris/Çıkıs Sistemi

PC'nizin çalısması için gereken temel isletim sistemi olarak özetlenebilir. Sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılmıs bir yazılım olan BIOS, anakartınızın özelliklerini yönetebilmeniz/ kullanabilmeniz, diger donanımlar arasında bir bag kurması için görev yapar.

Örnegin anakartın üzerinde gelen onboard ses kartı BIOS'tan kapatıldıgında(Disable edildiginde) ses kartı isletim sistemi tarafından algılanamaz ve dolayısıyle kullanılamaz.

BİT
Bilgisayarlar ikilik sayı sistemine (0=yanlıs ,1=dogru) dayalı olarak çalısır. Bilgisayarların yaptıgı islem 0,1 sayılarını islemektir(islemci ile), bu anlamsiz 0 ve 1 sayıların milyonlarcası bir araya geldiginde veya islendiginde bize anlam ifade eder. Örnegin, hardiskimizdeki veriler sadece 0 ve 1'lerden olusur. İste bu tek bir hafıza girisine (0 veya 1) bit denir. 8 bit bir araya gelerek 1 byte'ı olusturur.

BYTE
8 bit'in bir araya gelmesiyle olusan veri toplulugudur. Örnegin, 01000110 ifadesi 1 Byte'tır. Byte'ın diger veri boyut birimlerine dönüsümü ise söyledir:

1024 Byte = 1 KiloByte [KB]
1024 KB = 1 MegaByte [MB]
1024 MB = 1 GigaByte [GB]
1024 GB = 1 TeraByte [TB]
1024 TB = 1 PetaByte [PB]

CACHE
Verilerin geçici olarak depolandıgı yerlerdir. Örnegin, bir web sitesini ziyaret ettiginizde web sitesine ait bilgiler tarayıcınızın cache denilen alt kategorisine(geçici internet dosyaları,temporary internet files) kaydedilir. Aynı web sitesine yakın bir tarihte tekrar girdiginizde o web sitesiyle ilgili bir çok materyal "server" dan indirilmek yerine cache den temin edilir.Bu olay hem zaman kazanmak hemde aglar üzerindeki Internet trafigini azaltmak amacıyla yapılır.

Donanımsal anlamda "cache", tampon bellek olarak adlandırılır. Cache'lerin esas görevi, önemli olan verileri daha hızlı islemler için bilgileri saklayarak tetikte bekletmesidir.

CD-R
Compact Disc Recordable :Kaydedilebilir CD

Bir kere yazılan ve yazıldıktan sonra bir daha silenemeyen CD çesididir. 650, 700, 800 ve hatta 900 MB'lık çesitleri bulunabilmektedir. 900 MB olan versiyonları Türkiye'de bulunamadıgı gibi, sadece bazı CD -RW sürücüler tarafından tam kapasie ile yazılabilir.

CD-ROM
Compact Disc Read Only Memory :CD Okuyucu

CD üzerine kaydedilmis bilgileri okuyabilen (bilgileri silemez veya yeniden yazamaz) optik aygıta denir.

CD-RW
Compact Disc Rewritable :Tekrar tekrar silinip yazilabilen CD.

CD-Writer
Compact Disc Writer :CD yazıcı

CD-R veya CD-RW üzerine bilgi kaydedebilen aygıttır. Bu cihazlar, bilgileri laser yardımı ile CD-R / CD-RW'lara "yakarlar". Bir bos CD'ye veri yazdıktan sonra, altına baktıgınızda bilgi kaydedilen alan ile bilgi kaydedilmeyen alan arasında fark oldugunu; bu farkın yakma isleminden dolayı olustugunu farkedebilirsiniz.

CD-R
Compact Disc Recordable :Kaydedilebilir CD

Bir kere yazılan ve yazıldıktan sonra bir daha silenemeyen CD çesididir. 650, 700, 800 ve hatta 900 MB'lık çesitleri bulunabilmektedir. 900 MB olan versiyonları Türkiye'de bulunamadıgı gibi, sadece bazı CD -RW sürücüler tarafından tam kapasie ile yazılabilir.

CD-ROM
Compact Disc Read Only Memory :CD Okuyucu

CD üzerine kaydedilmis bilgileri okuyabilen (bilgileri silemez veya yeniden yazamaz) optik aygıta denir.

CD-RW
Compact Disc Rewritable :Tekrar tekrar silinip yazilabilen CD.

CD-Writer
Compact Disc Writer :CD yazıcı

CD-R veya CD-RW üzerine bilgi kaydedebilen aygıttır. Bu cihazlar, bilgileri laser yardımı ile CD-R / CD-RW'lara "yakarlar". Bir bos CD'ye veri yazdıktan sonra, altına baktıgınızda bilgi kaydedilen alan ile bilgi kaydedilmeyen alan arasında fark oldugunu; bu farkın yakma isleminden dolayı olustugunu farkedebilirsiniz.

Chipset

Chipset = Yonga Seti.

Anakart üzerindeki temel ve bütünlesik arabirimleri yöneten ve bunlar arasındaki veri akısını saglayan bir çesit islemcidir.

Bilgisayarlarda kullanılan chipset çesidi, kullanılacak bellek ve islemci cesidini de belirler. Günümüzde Intel, VIA, AMD, SiS, ALi, ServerWorks gibi belli baslı üreticilerin chipsetleri bulunmaktadır ve kisisel bilgisayarlarda yogun olarak Intel, VIA ve SiS chipsetleri kullanılmaktadır.

CAD Computer Aided Design: Bilgisayar Destekli Tasarım CAD yazılımları mimarlar, mühendisler ve tasarımcılar tarafından kesin bir çizim yapmak için kullanılmaktadır.

Cache: Verilerin geçici olarak depolandıgı yerlerdir. Örnegin, bir web sitesini ziyaret ettiginizde web sitesine ait bilgiler tarayıcınızın cache denilen alt kategorisine(geçici internet dosyaları,temporary)

CD-R Compact Disc Recordable: Kaydedilebilir CD Bir kere yazılan ve yazıldıktan sonra bir daha silenemeyen CD çesididir. 650, 700, 800 ve hatta 900 MB'lık çesitleri bulunabilmektedir.

CD-ROM Compact Disc Read Only Memory: CD Okuyucu CD üzerine kaydedilmis bilgileri okuyabilen (bilgileri silemez veya yeniden yazamaz) optik aygıta denir.

CD-RW Compact Disc Rewritable: Tekrar tekrar silinip yazilabilen CD, CD-R; CD-ROM; CD-Writer

CD-Writer Compact Disc Writer: CD yazıcı CD-R veya CD-RW üzerine bilgi kaydedebilen aygıttır. Bu cihazlar, bilgileri laser yardımı ile CD-R / CD-RW'lara "yakarlar".

Centrino: Centrino Intel'in su bilesenleri bünyesinde bulunduran dizüstü modellere verdigi ticari bir ürün "markasıdır

CFM: Cubic Feet per Minute Hava akımının hızını belirten ölçüm birimidir. CFM ölçümü, genellikle fanlar için kullanılır ve bu deger ne kadar fazla ise fanın aktaracagı hava miktarı o kadar fazladır.

CISC: Complex Instruction Set Computer İslemci tarihinde, yıllar geçtikçe iki islemci ailesi piyasaya hakim olmaya basladı: Intel Pentium ve Motorola PowerPC. Bu iki islemci aynı zamanda uzun yıllar boyun… Bkz.: RISC

Clock Speed Clock Speed: Saat Hızı Bir devrenin veya chipin saniyedeki hızının hertz (Hz) cinsinden degeridir.

CMOS Complementary ****l-Oxide Semiconductor : Tamamlayıcı ****l oksit yarı iletken. Günümüzde birçok bilgisayar microchipinin yapiminda kullanilan "transistör"lerdeki yarı iletken teknolojisidir.

CNR: Communication and Networking Riser Üretim maliyetlerini düsürmek amacıyla Intel tarafından gelistirilen ve ATX Anakartlarda bulunan genisleme portudur.Bu porta ses,ag,modem ve ethernet kartları takı… 0.4 KB

Çözünürlük: Çözünürlügün görüntü kalitesini belirleyen en önemli faktör oldugunu söyleyebiliriz. Çözünürlük, ekrandaki görüntünün kaç pikselden olusacagını belirler ve yatay ve dikey piksel cinsinden belirtilir

CPS Cycles Per Second: Bir saniyede atılan tur sayısı.

CPU Central Processing Unit: Merkezi islem Birimi. Mantıksal hesaplamalar yapmasını saglayan devreler içeren ve böylece bilgisayar programlarının talimatlarını yerine getiren merkezi islem birimidir.

DAC Digital-to-Analog Converter: Dijital -> Analog çeviricisi. Dijital sinyalleri analog sinyallere çeviren bir çiptir.

DDR SDRAM Double Data Rated Synchronous Dynamic Random Access Memory, Çift veri akıs oranina sahip eszamanlı, aktif ve rasgele geçise sahip bellek. Bu bellek çesidi SDR-SDRAM lerden farklı olarak bir saat vur… 1.0 KB

Defragmentation Hard diskten bilgilerin okunma hızını artırmak amacıyla , bilgisayarın hard diskinde bulunan parçalanmıs veya düzensizce yerlestirilmis dosyaları biraraya getirme (birlestirme) islemidir. … Bkz.: Hard Disk 0.2 KB

DIMM Dual In-Line Memory Module SDRAM ve DDR SDRAM bellek modüllerinin takıldıgı takıldıgı ince uzun yuvalara verilen isimdir. RAM'in cinsine ve anakartın markasına göre sayı ve pin yapısı farklılıklar … Bkz.: SDRAM 0.3 KB

Dip Switch Dual In-Line Package Switch. Türkçe'de devre anahtarı olarak adlandırılabilir. Devre kartlarının üzerinde bulunan , bilesenlerin bazı özelliklerini veya islevlerini açmayı(enable) veya kapatmayı(dis… 0.4 KB

Direct 3D Windows isletim sistemleri için geçerli olan bu uygulama arabirimi (API), Microsoft DirectX paketinin bir parçasıdır. Direct3D`nin donanımdan bagımsız yazılım gelistirilmesine izin veren kısmi HAL`dır… 1.5 KB

DMA Direct Memory Access irekt olarak bellege erisim. IDE aygıtlarının islemci üzerinden bilgi akısı yapmasını önleyerek direkt olarak RAM'e geçisini saglayan ve böylece islemci üzerindeki yükü hafifl… Bkz.: IDE 0.3 KB

DMZ Demilitarized Zone: Tampon Bölge. DMZ, örnegin genis bir ag olan Internet ile güvenli yerel ag arasında bulunan bilgisayar veya ufak bir agdır. DMZ; HTTP, FTP, SMTP ve DNS sunucuları gibi Internet'… 0.4 KB

Docking Station :Özellikle dizüstü bilgisayarlara harici aygıt baglamak için kullanilan port çoklayıcıdır.Örnegin,usb portuna takılan bir docking stationın üzerinde 2xps2,4xusb,seri port ve lpt port bulunur.Sadece bir… 0.4 KB

DRAM Dynamic Random Access Memory :Aktif ve rastgele bellek geçisi Elektronik yonga setinde (chip) bilgileri depo etmek için ince kapasitörler kullanan bir çesit RAM (bellek) türüdür.Verileri saklayabilm… Bkz.: RAM 0.4 KB

Driver Sürücü İsletim sisteminin bilgisayara baglı olan aygıtları tam anlamıyla ve efektif olarak yönetebilmesini veya kullanabilmesini saglayan dosyalardır. Bu dosyalar ait oldukları aygıt hakkındak… Esanlam: Sürücü 0.3 KB

DSL Digital Subscriber Line: Sayısal Abone Hattı. DSL, genis bant Internet hizmetini, klasik telefon hattını kullanarak saglayan bir teknolojidir. xDSL ise ADSL, SDSL, HDSL, VDSL gibi DSL teknolojilerin… Bkz.: ADSL 0.9 KB

DSP Digital Signal Processing: Dijital Sinyal İsleme Analog bilgilerin dijital forma islenmesine verilen isim. DSP, aynı zamanda veri sıkıstırma teknigini de kullanır. ? Digital Signal Processor… 0.6 KB

DVD Digital Versatile Disc(Çok Amaçlı Dijital Disk) veya Digital Video Disc(Dijital Video Disk) CD'lerin kapasite bakımından artırılmıs çesididir. CD'lerden en az 6 kat daha fazla bilgi barındırabilir.(D… Bkz.: DVD-R; DVD-ROM; DVD-RW; DVD-WRITER; DVD-RAM 0.5 KB

DVD-R Digital Versatile Disc veya Digital Video Disc Recordable Kaydedilebilir dvd çesididir.Üzerine yazılan bilgiler silenemez veya tekrar yazilamaz.Tek yazmalıktır. … Bkz.: DVD; DVD-RW; DVD-ROM; DVD-WRITER; DVD-RAM 0.3 KB

DVD-RAM Digital Versatile Disc veya Digital Video Disc Random Access Memory :Ratgele geçise sahip Dvd Ram ler gibi ratgele geçise sahip Dvd çesididir.Yani defalarca yazilabilir veya silinebilir(yaklasık 100 … Bkz.: DVD; DVD-R; DVD-RW; DVD-WRITER; DVD-ROM; RAM 0.8 KB

DVD-ROM DVD Read Only Memory DVD üzerindeki bilgileri sadece okuyabilen (üzerine yazamayan ve silemeyen) aygıttır. Görünüm ve ebat olarak CD-ROM larla aynıdır ancak lazer yapısı farklıdır. Bir DVD-ROM aynı z… Bkz.: DVD; DVD-R; DVD-RW; DVD-WRITER; DVD-RAM 0.4 KB

DVD-RW Digital Versatile Disc veya Digital Video Disc Rewritable:Tekrar tekrar yazılabilir DVD Üzerine defalarca bilgi kaydedilebilen yada silinebilen DVD çesididir. … Bkz.: DVD; DVD-R; DVD-ROM; DVD-RAM; DVD-WRITER; DVD-RAM

DVD-WRITER Digital Versatile Disc veya Digital Video Disc WriterVD Yazıcı Dvd-r ve Dvd-rw Disklere veri kaydedebilir,yeniden yazabilir veya silebilir. Bkz.: DVD; DVD-R; DVD-RW; DVD-ROM; DVD-RAM

DVI Digital Video Interface : Dijital Video Arabirimi DVI, analog ve dijital monitörlerin tek bir konnektör vasıtasıyla kullanılabilmesi için gelistirilmis bir spesifikasyondur. 3 farklı çesidi vardır

ECC Error Control Correction: ECC, veri aktarımı sırasında bellekteki hataları algılayıp düzeltmek için kullanılan bir hata tanıma/düzeltme devresidir. Bir bellek bitinde Alfa ve Beta tanecikleri iyon… Bkz.: RAM 1.1 KB

ECP Extended Capability Port :Özellikleri gelistirilmis port. Daha hızlı veri transferi için paralel portun gelistirilmis bir çesididir. Eskiden bu port'u kullanan tarayıcı ve yazıcılar artık USB baglan… Bkz.: USB 0.3 KB

EDO RAM Extended Data Output :Genisletilmis veri çıkısı Basit DRAM lardan daha hizli olan bir cesit RAM dir.Bu RAM cesidi yerini eszamanli DRAM a bırakmıstır. … Bkz.: Sram; Ram; Dram; Rdram; Sdr sdram; Ddr sdram 0.4 KB

EEPROM Electrically Erasable Programmable ROM: - Elektriksel olarak silinebilen ROM. Anakartlar BIOS'un kullandıgı ROM tipi EEPROM'dur. EPROM'a benzer olarak EEPROM'da silinebilir ve yazılabilir. Silme isi e… Bkz.: ROM 0.3 KB

EISA Extended Industry Standard Architecture :Genisletilmis endüstriyel mimari standardı. Bilgisayarlarda kullanılan 32-bit mimari standardıdır.

EMS Expanded Memory System :Genisletilmis bellek sistemi. Eski bilgisayarların isletim sistemlerine 640 KB den daha fazla RAM kullandırmasını saglayan bir sistemdir.Yıllardır kullanılmamaktadır. … Bkz.: RAM; KB 0.3 KB

EPP Enhanced Paralel Port :Gelistirilmis paralel port. Paralel portun gelistirilmis bir seklidir. Paralel port normalde tek yollu bilgi transferi yapabilirken, EPP iki yollu bilgi transferi saglar. … Bkz.: Paralel Port 0.3 KB

EPROM Erasable Programmable ROM : Silinebilir ve programlanabilir ROM. ROM üzerinde kullanılan bilginin, silinip tekrar yazılması gerektigi durumlarda EPROM kulanılabilir. Bu çesit ROM'lar ultraviyole ıs… Bkz.: ROM; EEPROM 0.4 KB

FAT File Allocation Table: Dosya ayırma tablosu. Amacı, bir diskte olan dosyalara ait bilgilerin kayıtlı oldugu alanları belirtmektir. Bir baska deyisle, FAT bir diskin haritası gibidir. FAT 16, 16 bi… Bkz.: NTFS 0.6 KB

FireWire IEEE 1394 : - Sony iLink Genellikle dijital video veya bilgi paylasımı için kullanılan ve Apple tarafından gelistirilen seri bir bilgisayar portudur. su anda kullanılan Firewire hızı 400 MB/s ile sınırlıdır.

Firmware : Bilgisayar aygıtlarının içindeki bir silikon çipte kayıtlı olan "aygıt kontrol programına" verilen isimdir.Aygıtın islevlerini kontrol eder. Bir diger degisle, aygıtların BIOS'udur.

Flash Memory : Güç kesintisinde dahi içerdigi bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir bellek çesididir. CompactFlash, Secure Digital, Memory Stick gibi çesitleri vardır. Flash Memory'lerin ku… 0.8 KB

FPU Floating Point Unit: Kayar Nokta Ünitesi Kayar nokta islemlerini hesaplaması için tasarlanan özel bir çip. 80486’dan sonraki tüm islemciler entegere FPU’ya sahipler. Kayar nokta islemleri aynı zam… 0.4 KB

Fragment Sabit: diske bilgilerin dagınık ve birbirini takip etmeyen bir sekilde kaydedilmesidir.Hard Diskin kafasının daha fazla hareket etmesine neden olacagından bilgi transfer hızının düsmesine neden olur.Bu… Bkz.: Defragmentation 0.3 KB

FSB Front Side Bus: Ön veriyolu. İslemci ile bellek arasındaki veriyoluna verilen isimdir. FSB hızı, islemciden islemciye farklılık göstermektedir. Günümüzdeki Penitum4 islemcileri QPB (Quad Pumped Bus … Bkz.: Backside Bus; DDR 0.6 KB

GigaByte : Teorik olarak 1,073,741,824 byte veri demektir. Daha anlasılır bir sekilde özetlemek gerekirse: 1024 Byte = 1 KiloByte [KB] 1024 KB = 1 MegaByte [MB] 1024 MB = 1 GigaByte [GB] Bkz.: Byte

GigaHertz : GHz Saniyede 1 milyar saat dönüs hızına karsılık gelen hız birimidir.1 milyar Hz.

Gigabit :
Teorik olarak 1,073,741,824 bit demektir.Bir agın bant genisliginden söz edilirken genellikle 1 milyar bit yerine Gbps (giga bits per second) denir. Bkz.: Bit

GPU Graphics Processing Unit :Grafik İsleme Birimi. Güncel kartlar için grafik islemcisi, görüntü hesaplamalarını yapmak için ekran kartının üzerine oturtulmus bir "islemcidir". Son zamanlarda grafik is… 0.7 KB

Hard Disk : Sabit Disk veya Disk Sürücü. Hard Disk, bilgisayar sistemlerinde bilgileri kalıcı olarak daha sonra erisim için depolayan ve bilgilerin elektromanyetik olarak kaydedildigi bir alandır. Nerede kullanı… Esanlam: Sabit Disk 0.7 KB

HCF Host Controlled Family. Connexant'ın, eski adıyla Rockwell, ürettigi "Yarı Software" modem yongası. Normal sartlarda modem üzerinde 2 yonga bulunur: - DSP (Digital Signal Processor = Dijital Siny… Bkz.: HSF 0.7 KB

HDD 1) Hard Disk Drive :Hard Disk Sürücü Kisisel bilgisayarlarda Hard Diskin konumlandirma,okuma ve yazma islemlerini kontrol eden mekanizmadır. Bkz. Hard Disk 2) High Density Disk :Yüksek yogunluga sa… Bkz.: Hard Disk 0.9 KB

Heat Sink Isı emici veya ısı dagıtıcısı. Bilgisayarda bulunan silikon yapıdaki çiplerin ürettigi ısıyı daha hızlı bir sekilde dagıtmak için çiplerin üzerine yerlestirilen degisken sekil ve ebatlardaki ****l par… Esanlam: Isı Emici 0.3 KB

HSF Connexant'ın, eski adıyla Rockwell, ürettigi "Software" modem yongası. Normal sartlarda modem üzerinde 2 yonga bulunur: - DSP (Digital Signal Processor = Dijital Sinyal İsleme) - Controller (Denetç… Bkz.: HCF; HSP 1.0 KB

Hub : Bir bilgisayar agında, cihazların ortak kullanım için birbirine baglanılmasında kullanılan cihaz. Hub'lar genellikle, LAN'daki sistemlerin ve cihazların birbirine baglanılmasında kullanılır. Hub'a b… Bkz.: Switch 1.5 KB

Hyper Threading : Hyper Threading teknolojisini, bir fiziksel islemcide 2 mantıksal islemci olarak tanımlamak mümkündür. Intel'in sunucu sistemlerinde kullandıgı ve daha sonra Pentium 4 islemcilerle masaüstü sistemlere… Bkz.: CPU 0.5 KB

Hz Hertz :Frekans Saniyede atılan tur sayısıdır.Eski ismi "Cps" dir.

IC Integrated Circuit: Entegre Devre Entegre devreler, çok sayıda transitör, ufak direnç ve kapasitörü yapısında tasıyan çiplerdir. Entegre devreler, yarı iletken maddelerden yapılmaktadır. Örnegin, is… 1.1 KB

IDE Integrated Drive Electronics IDE, anakart ile bilgisayar veri depolama aygıtları arasında kullanılan veri yoludur. IDE arabirimi, 16-bit veri yoluna sahiptir fakat günümzdeki anakartlar IDE gelistir… Bkz.: ATA 0.4 KB

IEEE Institute of Electrical and Electronics Engineers :Elektrik elektronik mühendisleri enstitüsü. Dünya çapında IT teknolojileri ile ilgili arastırma,çalısma ve buluslar yapan bir kurum. Örnegin,Apple i… 0.4 KB

I/O Input / Output : Bilgisayardan bilgi alan veya bilgisayara bilgi veren butun bilesen ve aygıtlarin genel ismidir.

IRQ Interrupt Request: Kesme İstegi Bilgisayar sistemlerinde bulunan aygıtların, islemciye bilgi göndermeleri için bir adresi kullanmaları gerekir. Bu adres degerine IRQ ismi verilir. Farklı aygıt ve… 0.6 KB

ISA Industry Standard Architecture : 16-bit standardını destekleyen ve bilgisayarlara ilave aygıt takılmasını saglayan eski teknoloji ürünü porttur. Günümüzde üretilen anakartlarda artık ISA mevcut degil… Bkz.: PCI 0.3 KB

JUMPER : Bir bilgisayar aygıtını veya bilesenini ayarlamak için bazı devreleri açmaya veya kapatmaya yarayan plastic kaplı küçük bir ****l parçadır.İlgili aygıtın üzerinde bulunur.

KB 1) :Kilobit Teorik olarak 1,024 bit hafıza veya veriye karsılık gelir.Pratikte 1000 bit olarak kullanılır.Bir agın band genisliginden bahsederken genellikle Kbps (kilobits per second) terimi kullanılır.… Bkz.: Bit; Byte 0.4 KB

LAN Local Area Network: Yerel Ag Yerel ag olarak tanımlanan Local Area Network, aynı yapı içindeki sınırlı bir alanda bir birine baglanmıs bilgisayarlardan olusur. Örnegin, Internet kafeler, yerel agın … 1.6 KB

LCD Liquid Crystal Display: Sıvı Kristal Görüntü. LCD, monitörler için kullanılan ve ince yapıdaki bir teknolojidir. LCD teknolojisi, standart CRT teknolojisindeki monitörlerden çok daha ince monitör g… 3.5 KB

Mainboard : Anakart Bir bilgisayardaki bütün bilesen ve aygıtların baglandıgı devre kartına verilen isimdir. Anakartın üzerinde kullanılan yonga seti, kullanılabilecek CPU ve RAM çesidini belirler.

MB 1): Megabit Teorik olarak 1,048,576 bit ve pratik olarak 1,000,000 bit hafızaya veya veriye karsılık gelir.Bir agın band genisliginden bahsederken genellikle Mbps(megabits per second)terimi kullanılır… Bkz.: Byte; Bit; Mainboard 0.5 KB

MDA (Hercules) Monochrome Display Adapter, 1981 yılındaki ilk IBM PC'deki ekran kartıdır. Ekranda yerleri önceden belirlenmis olan 256 özel karakteri gösterebilyordu sadece. 80 kolona 25 satırlık bir ekra… Bkz.: VGA 0.5 KB

Memory Address : Özel uygulamalar veya aygıtlar için ayrılmıs hafıza bloklarına denir.Faklı bir amaç için paylasılırsa çakısmalar meydana gelebilir. Bkz.: RAM

MHz Megahertz : 1,000,000 hertz demektir. Bkz.: HZ

Micron Mikron. Mikron bir ölçü birimidir. 1 mikron, 1 metrenin milyonda biridir. Aynı zamanda mikro-metre olarak da isimlendirilir. İslemcilerde kullanılan mikron terimi, transistörler arasındaki uzaklıgı… Esanlam: mikron 0.7 KB

MOSFET ****l-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor: Çalısma Etkili ****l Oksit Yarıiletken Kanallarda akım ve elektron tasıyan özel transistör çesididir. Aygıtın nasıl baglandıgını belirten kanal gen… 0.6 KB

Motherboard : Anakart Bkz.: Mainboard

MTBF MTBF (Mean Time Between Failures):
, donanım ürünlerinin ne kadar süre güvenilir çalısabilecegini belirten terimdir. Bu degerler saat cinsinden belirtilir ve genelde bu degerler oldukça yüksektir. Örne… 0.5 KB

NAS Network Attached Storage: Aga Baglı Veri Depolama Sistemi NAS sistemler, LAN veya WAN üzerindeki tüm sistemler için ortak bilgi depolama ortamı sunar. Standart ag teknolojilerini kullanır. Esas olar… 1.8 KB

NIC Network Interface Card :Ag için arayüz kartı. Agdaki diger bilgisayarlarla veri alıs verisi yapabilmeyi saglayan bütünlesik karta denir.

North Bridge Kuzey Köprüsü Anakart üzerinde bulunan, bellek ve AGP ve Güney Köprüsünü islemciye baglayan yongadır. Kuzey köprüsünün marka ve modeli anakartın modelini ve hangi islemci/ram ikilisi i… Bkz.: Mainboard 0.3 KB

NTFS New Technology File System : Windows NT için gelistirilen 32-bit dosya sistemidir. FAT32'ye ek olarak su ek özelliklere sahiptir: - Maksimum 2 Terabyte'a kadar olan diskleri kullanabilme. - Cluster … Bkz.: FAT 0.9 KB

OpenGL Open Graphics Library. 3D yazılım arabirimi (3D API). 1992`de Unix tabanlı X terminaller için genel bir CAD ve 3B API`si olarak Silicon Graphics`in IrisGL kütüphanesinden türettigi OpenGL, önceleri s… Bkz.: Direct 3D 1.5 KB

Overclock Overclock, bir parçayı, gerçek hızından daha yüksek hızda çalıstırma islemidir İslemci, ekran kartları ve bellek gibi parçalar, gerçek hızında daha yüksek hızlarda bir takım islemlerle çalıstırılabili… 0.7 KB

Partition Sabit sürücünün ayrılmıs her bir bölümüne verilen isimdir.İstege göre farklı sayıda ,kapasitede ve formatta olabilir. Sabit sürücü ve partition ile ilgili daha detaylı bilgi için sitemizdeki makaleler… Bkz.: HDD 0.3 KB

PC Card PC Card (PCMCIA card)
, kredi kartı büyüklügünde olan ve genellikle notebook ve laptoplarda kullanılan bellek veya I/O aygıtlarına verilen isimdir. En yaygın kullanılan PC Card'lar, iletisim için kulla… 1.2 KB

PCI Personal Computer : Interconnect Bilgisayarlara ilave aygıt veya bilesen takılmasını saglayan, 32-bit olan ve 64-bite kadar destekli arabirimdir.Cevapla