Asus'un Aylık Kazancı Gigabyte'ın Beş Katı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1089
Kayıt: 08 Eki 2007, 15:57
cinsiyet: Erkek

Asus'un Aylık Kazancı Gigabyte'ın Beş Katı

Mesaj gönderen dnzbzkn »

Digitimes'da yazan bir habere göre 2008'in haziran ayı itibariyle Asus'un aylık kazancı 634 milyon USD'ye ulasırken Gigabyte'ınki 127 milyon USD olarak gerçeklesti. Rakamları birbirne böldügünüz zaman Asus'un gelirlerinin Gigabyte'ın kazancından tam 5 kat daha büyük oldugu ortaya çıkıyor. Bununla beraber Asus'un gelirleri geçen ay %6 oranında artarken (yıl bazında %40 artıs), Gigabyte'ınki %20 kadar büyümüs (yıl bazında %15 düsüs).

Dünya ekonomisinde yasanan büyük durgunluk özellikle son üç ayda her iki firmayı da olumsuz etkiledi. Bu yılın ikinci çeyreginde gelirlerinde ciddi düsüsler görüyoruz. Öte yandan Asus'un ürün gamı dizüstü bilgisayarlar ve Eee serisi sistemler nedeniyle Gigabyte'dan daha genis. Gigabyte tasınabilir sistemler segmentinde görece çok yeni bir firma.

Asus durgun ekonomi sebebiyle yılın ikinci çeyreginde sadece 1.1-1.2 milyon adet dizüstü gönderebilmis (1 milyon adet Eee PC hariç). Aynı zamanda ekran kartı gönderimleri (shipment) 1.58 milyon ve anakart gönderimleri ise 5.1 milyon olarak gerçeklesmis. Öte yandan Gigabyte yalnız haziran ayında 1.5 milyon anakart ve 242,000 adet ekran kartı yollamıs. Firmalar yaz aylarının sonunda %15 ila %30'luk artıslar bekliyorlar.
Cevapla