Msn Hırsızına Tokat gibi Ceza

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Msn Hırsızına Tokat gibi Ceza

Mesaj gönderen uçs » 11 Tem 2008, 18:36

MSN adresi çalan ve bir baskasının e-posta adresinden e-mail gönderen Ferhan Kemal Ercan'a hapis cezası çıktı!

İstanbul'da, bir kisinin ''MSN'' ve ''E-Posta'' adreslerine girip, bilisim sistemindeki verileri bozarak, bu adreslere erisimi engelledigi iddiasıyla yargılanan bir internet kafe isletmecisi, 5 ay hapse çarptırıldı. Sanıgın cezası, iyi hali nedeniyle 3 bin YTL para cezasına dönüstürüldü.

Üsküdar 6. Asliye Ceza Mahkemesindeki durusmaya tutuksuz sanık Ferhan Kemal Ercan ile sikayetçi Cansever Ceyhan katıldı. Ceyhan, durusmadaki ifadesinde Ercan'dan sikayetçi oldugunu belirterek, ''bilirkisi raporlarında suçlu oldugu anlasılan bu kisinin cezalandırılmasını istiyorum'' dedi.

Bilirkisi raporuna karsı bir diyeceginin olup olmadıgı sorulan sanık Ercan ise halka açık olan bir internet kafe islettigini ifade ederek, ''Halktan gelip bu bilgisayarları kullanan çoktur'' seklinde konustu.

Esas hakkındaki son mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Emin Cevahiroglu, sanık Ercan'ın, Ceyhan'a ait olan MSN adresine girerek bilisim sistemindeki verileri erisilemez hale getirdigini söyledi.

Savcı Cevahiroglu, yargılama sırasında alınan bilirkisi raporuna göre de sanıgın suçu islediginin sabit oldugunu belirterek, ''Bilisim sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya degistirme'' suçunu düzenleyen TCK'nın 244/2 maddesi geregince 6 ay ile 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Savunma yapan sanık Ercan, önceki savunmalarını tekrar ettigini ve suçsuz oldugunu ifade ederek, ''Ben bu sebeplerden dolayı internet kafemi kapattım'' seklinde konustu.

HÜKÜM
Kararını açıklayan mahkeme ise sanık Ferhan Kemal Ercan'ı, ''Cansever Ceyhan'a ait MSN, e-posta adresine girip, bilisim sistemindeki verilerini bozdugu, erisilemez hale getirdigi ve baska bir adrese göndererek suç isledigi'' gerekçesiyle önce TCK'nın 244/2 maddesi uyarınca 6 ay hapse çarptırdı. Ercan'ın suçunu itiraf etmesi ve durusmalardaki iyi halini göz önüne alan mahkeme daha sonra bu cezayı 5 ay hapse indirdi.

Mahkeme, sanıgın iyi hali yanı sıra geçmisi, kisiligi, sosyal ve ekonomik durumunu da dikkate alarak, verilen hapis cezasını da 3 bin YTL adli para cezasına dönüstürdü.

AVUKAT PARLAK: ''KARAR İYİ BİR EMSALDİR"
Kararı degerlendiren avukat Cesim Parlak, yaptıgı açıklamada, bilisim alanında islenen suçların, toplumda yeni oturmaya baslayan bilisim güvenligini saglamak için kanun koyucu tarafından düzenlendigini söyledi.

''Bugüne kadar, bilisim alanındaki suçlar baslıgında TCK'nın 244., 243. ve devam maddelerinin ihlali niteligindeki eylemlerin, magdurlarının bu konudaki müracaatı ve takibinin söz konusu olmadıgı için uygulama alanı bulamadıgını'' ifade eden Parlak, sunları söyledi:

''Ama bu çıkan karar, iyi bir emsal olmustur. MSN'ine ve E-mail kayıtlarına rızası dısında girilen kisiler suç duyurusunda bulunup bu isin takipçisi oldukları takdirde sonuca ulasılabilecegi ve bu isin suçlularının ceza alabilecegi ortaya konulmustur.

Bu karar, iyi bir emsaldir ve toplumdaki bireylerin, bu konuda kendilerine yönelik bir eylemin varlıgında takipçi olduklarında sonuca ulasılabilecegini göstermektedir. Mahkeme, bu konuda öncü bir karara varmıstır.''

Kaynak: internethaber.comKullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28957
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 11 Tem 2008, 18:54

ilginc bir haber
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 548
Kayıt: 28 Oca 2007, 22:24

Mesaj gönderen Re@lite » 11 Tem 2008, 19:06

bundan sonraki davalara emsal teskil edecege benziyor hukuksal açıdan...

Cevapla