Katlanabilir Televizyon

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Katlanabilir Televizyon

Mesaj gönderen uçs » 11 Tem 2008, 18:34

Organik Isık Yayıcı Ekran (OLED) teknolojisiyle üretilen, katlanabilir özellikteki plastik televizyonların 2014 yılında 32.5 milyar dolarlık bir sektöre dönüsecegi bildirildi.

Yaklasık 1 santimetre kalınlıgında olan ve istenilen her yere yapıstırılabilme özelligi tasıyan ileri teknoloji ürünü OLED televizyonlar, aynı özelliklerdeki dizüstü bilgisayarlara da ilham kaynagı olacak.

Bilim dergisi Physics World'un haberine göre, 11 inç XEL-1 OLED TV'nin yapımcısı Sony'nin orta ve büyük boyutta OLED panel üretimine Nisan 2009'dan baslayarak 205 milyon dolar harcama yapacagı belirtildi. LG ve Samsung'da da bu alanda yatırımları oldugu aktarıldı.

OLED, Organik Led diye tanımlanan ve elektirik verildiginde Resim ısık yayan organik parçalardan olusan bir ekran çesidi. OLED ekranlar LCD ve Plazma televizyonlar gibi arkadan aydınlatmaya ihtiyaç duymadıkları için daha az enerji harcıyor.Bu türdeki ekranlar iki seffaf ve esnek olabilecek tabakanın arasına yerlestirilmis organik ve elektrik verildiginde parlayan bilesenlerden olusuyor. Bu da OLED ekranların renk aralıgını çok yüksek hale getiriyor.
ResimCevapla