{İnternetin En Tehlikeli Web Siteleri}

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
RealKiss
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 407
Kayıt: 15 Oca 2008, 18:01
cinsiyet: Erkek
Konum: Uşak
İletişim:

{İnternetin En Tehlikeli Web Siteleri}

Mesaj gönderen RealKiss » 10 Tem 2008, 16:41

En tehlikeli domainlerin Hong Kong, en güvenilir alan adları ise Finlandiya kaynaklı... Peki Türkiye kaçıncı sırada?

Dünyanın önde gelen güvenlik firmalarından McAfee tarafından yapılan arastırmaya göre, internette "surf" yapmak isteyenler için Hong Kong'a ait ve ".hk" ile biten siteler "en tehlikeli siteler" olarak belirlendi.

Arastırmaya göre ".hk" ile biten tüm sitelerin yüzde 19,15'i "kullanıcılar için risk faktörü" tasıyor. Çin'e ait ".cn" ile biten sitelerin ise yüzde 11,76'sı kullanıcıların kisisel bilgilerine ya da bilgisayarlarına zarar verebilecek nitelikte.

Çin'i yüzde 7,72 ile Filipinler takip ediyor. Finlandiya'nın ".fi" ile biten siteleri yüzde 0,05 ile "en güvenli" alan olurken onu yüzde 0,13 oran ile ".jp" ile biten Japonya'ya ait siteler takip ediyor. Japonya'nın ardından 0,15 oranla Norveç geliyor.

Türkiye kaynaklı siteler

Arastırmaya göre Türkiye, yüzde 0,80 oranla 40'ıncı sırada yer alıyor. Bir baska anlatımla ".tr" uzantılı her bin siteden 8'i "kullanıcılar için risk" tasıyor.

Türkiye, McAfee'nin geçtigimiz yıl yayımladıgı raporda 0,54 oran ile 50'nci sırada yer alıyordu.

Rapora göre, kullanıcı ve bilgisayarlar için "zararlı" içerige sahip site sayısı yaklasık iki kat artıs gösterdi. McAfee, gelistirdigi "SiteAdvisor" teknolojisi ile 265 ülkeden çesitli uzantılara sahip yaklasık 10 milyon adet yogun trafige sahip siteyi inceliyor.

İncelemede sitelerin "adware", "spyware", "virüs", "spam", "pop-ups" (otomatik açılan sayfalar), tarayıcı hatalarını kullanma ya da diger tehlikeli olarak nitelendirilen sitelere yönlendirilmesini derecelendiriliyor.

McAfee'nin arastırmasına göre geçtigimiz yıl cep telefonu melodisi, ekran koruyucu gibi ücretsiz yazılım veren sitelerin büyük bölümünde, yazılımların içerisine gizlenmis çesitli "trojan atları" ve virüsler tespit edildi.

Kaynak: AAuçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Mesaj gönderen uçs » 10 Tem 2008, 16:55


Cevapla