avi ve mpeg?

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3

avi ve mpeg?

Mesaj gönderen Re@lite » 10 Tem 2008, 04:37

avi ve mpeg arasındaki temel farklar nelerdir
bildiklerimizi paylasalım

Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen editci » 10 Tem 2008, 12:42

AVI :
Audio Video Interleaved (Ses ve görüntü etkilesimli dosyası diye çevireyim) aslında bilgisayarımızda görüntü ve ses kayıtlarının saklanmasına yarayan bir dosya formatı. Bu formatın yaratıcısı Micro$oft oldugu için günümüzde hemen hemen bütün bilgisayarlarda bu formatla yaratılmıs dosyaları çalıstırmanız mümkün. sıkıstırmasız görüntü formatıdısır. bir dakikalık görüntü 200 MB, 1 saatlik görüntü 12 gb eder. sıkıstırma olmadıgı için görüntü kaybı da yoktur.

MPEG:
avi nin tersine sıkıstırılmıs görüntü formatıdır. gendi arasında dallara ayrılır. MPEG-1 (VCD), MPEG-2, MPEG-4 (divx formatı olan avi).
bunların ayrı ayrı boyutları var. mesela vcd formatı olan mpg-1 : bir cd ye 79 dk sıgdıgına göre bu boyut 700 mb eder. görüntü kalitesi kendi arasında en düsük olanlardandır.
mpeg-2 (DVD) formatı. ortalama 6000 ile 9000 bin bitlik görüntü kalitesi sergiler. bunları kodlayan yada sıkıstıran programların da önemi vardır. örnegin nero ile procoder arasında sıkıstırmakliatesi vardır. (nero düsük kaliteyle sıkıstıır.
mpeg-4 divx formatı oldugundan bir film boyutu ne olursa olsun ortalama 700 mb ye kadar sıkıstırılaiblir kalite düser.

suan aklıma gelenler bunlar. aklıma geldiginde eklerim.

Kullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen Re@lite » 10 Tem 2008, 15:34

ben burakdalkırın paylastıgı
daylight ingilizce setini indirdim
fakat dosyaların büyük kısmı avi sonlara dogru ise bazılarında mpeg yazıyor klasörde
aviler rahatlıkla media playerdan açılıp izlenebilirken
mpeglerde aynı seyi yapamıyorum
media player açılmıyor izleyemiyorum
bu yüzden sordum