Son 7 aylık web tarayıcı kullanım grafiği

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1089
Kayıt: 08 Eki 2007, 15:57
cinsiyet: Erkek
Konum: Wake up--//
İletişim:

Son 7 aylık web tarayıcı kullanım grafiği

Mesaj gönderen dnzbzkn » 09 Tem 2008, 15:41

Internet Explorer Firefox, Opera ve Safari'nin detaylı testlerini yayınlamamız için kısa bir süre kaldı ancak o zamana sizlerle güzel bir istatistik paylasalım istiyoruz. PC Labs ziyaretçilerinin hangi tarayıcıları kullandıgını ve bunun aylara göre degisim oranını görüyorsunuz:

Resim

Not: Internet Explorer oranı içerisinde tüm IE sürümleri var (6,7, 8 ). Firefox içerisinde de aynı sekilde tüm Firefox sürümleri var.

Bu tablo, PC Labs okuyucularının kullanım oranı olup genel kullanım hakkında kesin bir fikir vermese de üzerine yorum yapmamız için yeterli veriler elimizde var.
Internet Explore'ın düsüs trendi devam ederse (Son 7 ayda her ay ortalama %2,5 düsüs olmus), 6 ay içerisinde Internet Explorer'ın pazar payını %45 gibi orana düsürebilir. Önümüzdeki dönemde Internet Explorer 8'in çıkması eger Internet Explorer 7 gibi pek ses getirmezse, bu trend bozulacaga benzemiyor.
Temmuz ayında IE7, IE6'dan daha fazla kullanılıyordu örnegin (IE7: %36,2 - IE6: %24,3 )
Firefox ve Opera'daki kullanım oranının sürekli artması, kullanıcıların bu tarayıcılardan memnun kaldıgını ortaya koyuyor. Safari'yi tabloya dahil etmedik, zira son 7 ayda hep %0,5 gibi etkisiz bir oranda kalmıs ve artıs göstermiyor.
Firefox 3'ün çıkmasının ardından Firefox'un kullanım oranı Haziran ayında %8,7 civarı artmıs. Temmuz ayının ilk haftasında ise, Haziran ayının ortalamalarının %6,3 ilerisinde. Firefox'un son 7 aydaki trendine bakacak olursak aylık ortalama %5 civarında kullanımı artmıs. Benzer trend devam ederse, 6 ay içerisinde PC Labs okuyucularının yarısından çogu Firefox kullanmıs olacak.
Opera yeni çıkan 9.5 sürümü ile kullanım oranlarıdaki yüzdelik artıs son 2 ayda sırasıyla %12 ve %7 civarında olsa da, henüz hakedildigi kadar fazla kullanılmıyor.

Firefox ve Opera'nın kullanım oranlarıdaki stabil artısın temel sebeplerinden birisi, sadece IE için tasarlanan saçma sitelerin sayısının git gide azalıyor olması. Hatta artık öyle bir noktaya geldik ki, bir dönem Internet Explorer kullanılmasını öneren bankalar, Internet Explorer'ın sorunlarından ve açıklarından ötürü müsterilerine Firefox veya Opera önermeye basladılar.

Yukarıda size sundugum grafikte gördügünüz trend, birçok site kullanıcı için de geçerli. Örnegin blog hizmeti sunan Wordpress.com'un istatistiklerine bakılırsa bizdekine benzer bir tarayıcı kullanım oranı var.

IE ailesi, Firefox ve Opera gibi standartları birebir takip etmedigi için yapılan tasarımları ve web uygulamalarını IE ailesi için uyumlu hale getirmek için gelistiriciler oldukça fazla zaman harcıyor. Hatta Microsoft'un yapmadıgını bazı gelistiriciler yapıp, IE6, IE7'nin standartlara uyumlu bir tarayıcı gibi davranması için Javascript dosyası yazmıs durumda.Cevapla