DNA kimlik bilgileri barkodlandı!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

DNA kimlik bilgileri barkodlandı!

Mesaj gönderen uçs » 08 Tem 2008, 19:15

İzmir'de iki lise ögrencisi, kisilerin DNA bilgilerinden yararlanılarak kimliklerinin tespiti ve ayırt edilmesi amacıyla gelistirdikleri ''Genetik Parmak İzi: Mikrosatellit Marker Analizi ile Ulusal Veri Bankası Olusturulması'' projesiyle kisilere ait DNA bilgilerini sifreledi.

sifrelenen bilgileri barkodlara dönüstüren ögrenciler, bu barkodları anahtarlıklarda tasınır hale getirdi.

İzmir Atatürk Lisesi 11. sınıf ögrencileri Ahmet Can Ataman ve Ozan Çabuk, ögretmenleri Benal Hepsögütlü ve Nilüfer Ülcay'ın danısmanlıgında hazırladıkları proje hakkında AA muhabirine yaptıkları açıklamada projenin kisilerin kimlik tespiti ve birbirlerinden ayırt edilmesinde DNA'ların kullanılmasını amaçladıgını kaydettiler.

Ögrencilerden Ataman, islemler için kisilerden kan veya tükürük örnekleri alındıgını belirterek, sunları anlattı:

''Çalısmamız için 12 kisiden tükürük örnekleri aldık. Bu örneklerden DNA'yı izole ettikten sonra, çalısmalarımızı kolaylastırmak amacıyla DNA'da bazı bölgeleri çogalttık. Yaptıgımız analiz çalısmasıyla tanımlanan bu bölgelerin bilgisayarda rakamlarla sifrelenmesini sagladık. Bu islem sonucunda her kisiye ait 32 haneli genetik sifre olustu. Bu sifreyi de barkodlama programıyla barkodlara çevirdik ve her kisinin barkodunu belirledik. Kisilerin barkodu, okuyucuyla tarandıgında kisinin hazırladıgımız veri tabanına girilmis adı, soyadı, anne ve babasının adı, adresi, kan grubu, daha önce geçirdigi hastalıkları, alerjileri, medeni hali, sabıka kaydı, egitim durumu pek çok farklı bilgisi, genetik özellikleri bilgisayar ekranında görülebilir hale geldi.''

Ataman, kisiye ait belirlenen barkodun tasınabilmesi için numaranın anahtarlık haline getirildigini, istenildigi takdirde tasınması kolay olabilecek sekilde bir kimlik kartı halinde de kullanılabilecegini ifade etti.

Ozan Çabuk ise barkodlanan genetik bilgilerin farklı amaçlar için kullanılabilecegini, kimlik tespiti gerektiren durumlara hız kazandırılacagını söyledi.

-KAYIP ÇOCUKLARIN AİLESİNE ULAsMADA KOLAYLIK-

Çabuk, olusturulacak veri tabanıyla yöntemin deprem, sel gibi afetlerin ardından hayatını kaybedenlerin ya da bilincini yitirenlerin kimliginin belirlenmesinde kullanılabilecegini, suçluların tespitinde de faydalı olacagını bildirdi. Hastaneye getirilen acil bir hastanın daha önceden geçirdigi hastalıklarının, uygulanan tedavilerin bu yöntemle kısa sürede ögrenilerek tedaviye hız kazandırılabilecegini söyleyen Çabuk, anne ve babanın belirlenmesinde de bu yöntemin kullanılabilecegini ifade etti.

Çalısmalar için seçilen 12 kisi arasında ögretmenleri, ögretmenlerinin esi ve kızının da bulundugunu kaydeden Çabuk, sunları anlattı:

''Kayıp çocukların hangi anne babaya ait oldukları çocuktan alınan örnekler ile olası anne ve babadan alınan örnekler karsılastırılarak tespit edilebilir. Çocukların DNA'sındaki belli bölgelerinden elde edilen 2 numara vardır. Çocuklar, bu numaraların birisini anneden digerini ise babadan alır.''

-''GENETİK YAPISIYLA OYNANMIs BİTKİ VE HAYVANLAR-

Sistemin kullanılabilir hale getirilmesini istediklerini ifade eden Çabuk, Türkiye'ye genetik yapılarıyla oynanmıs bitki ve hayvanların gönderildigi iddiaların bulundugunu belirterek, söyle konustu:

''Türkiye'ye genetik yapılarıyla oynanmıs mısır ya da çesitli bitkilerin hatta hayvanların gönderildigini söyleyenler var. Biz projeyi biraz daha gelistirip bitki ve hayvanların da genetik bilgilerinden barkod olusturmak istiyoruz. Bu yolla genetik yapısıyla oynanmıs bitki ve hayvanları belirlemek istiyoruz. Gümrüklere konulacak barkod örnekleriyle yurt dısından gelenlerin genetik yapısı kıyaslanabilir.''

Ögrenciler, genetik bilgilerin sifrelenerek barkod haline getirilmesi isleminin yaklasık 2.5 saat sürdügünü ve 150-200 YTL'ye mal oldugunu belirterek, maliyetin düsürülebilecegini ifade ettiler.

-UZMAN GÖRÜsÜ-

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı ögretim görevlisi Dr. Esra Ataman Arıkan, DNA'nın sifrelenmesinin tıpta kemik iligi naklinde, iligin uyusup uyusmadıgı veya anne karnındaki bebekten alınan doku örneginin bebege mi, anneye mi ait oldugu gibi sorulara yanıt bulunmasında kullanıldıgını ifade ederek, su bilgileri verdi:

''Projede ögrencilerin getirdigi yenilik, sifrelenen DNA'nın barkod haline getirilmesidir. Kisilerin kendilerine özgü sifreleri barkodlanmıs ve anahtarlık gibi tasınabilir hale getirilmis. Türkiye çapında olusturulacak veri tabanı, barkod sisteminin kullanımının önünü açar, farklı alanlarda faydalanılmasını saglar. Ancak projenin gerektirdigi kisilerin DNA sifrelerinin depolanmasının etik olup olmadıgı tartısılır.''

(aa)Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28957
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 08 Tem 2008, 19:47

ilgincmis :)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla