Sitelere Yasak Geliyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 548
Kayıt: 28 Oca 2007, 22:24

Sitelere Yasak Geliyor

Mesaj gönderen Re@lite »

Sitelere Yasak Geliyor


Artık Akp'yi elestirmek,Kisisel haklara saldırı kalkanı ile kapatılabilecek.

Yeni çıkacak olan yasa ile kisisel haklara saldırı içeren yorumlar sitelerin kapatılmasının yolunu açacak.

Akp destegini arkasına alan Fethullahçı siteler Tsk'ya agır hakaretlerde bulunmasına ragmen tek bir müdahale de bulunulmazken,Yeni çıkacak yasa ile Akp karsıtı siteleri kapatmak çocuk oyuncagı olacak.

Kaynak:haberinyeri

Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4
Mesajlar: 3238
Kayıt: 23 Nis 2008, 15:57
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen modestus »

siteleri kapatamazlarda linklerini engellerler,youtube gibi,engelledilerya kimse giremiyor ya :D

artık benim on yasındaki komsu çocugu bile giriyor :lol:

uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Mesaj gönderen uçs »

5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İslenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'da belirtilen katalog suçlara ''kisisel hakaret'' ve ''zombi'' olmak üzere 2 yeni suç ekleniyor.

Telekomünikasyon Kurumu Baskanı Tayfun Acarer, bir grup gazeteciyle yaptıgı sohbet toplantısında, baskasının bilgisayarına izinsiz girmek olarak tanımlanan ''zombi''nin engellenmesi ve kisisel hakaret içeren sitelerin kapatılması yönünde acilen düzenleme yapılması gerektigini söyledi.

Özellikle kisisel hakaret içeren sitelere iliskin basta ''popüler'' kisilerden çok sayıda basvuru oldugunu ifade eden Acarer, söyle devam etti:

''5651 Sayılı Kanun'da belirtilen katalog suçlara (intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyusturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylastırma, saglık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhus, Sansür oynanması için yer ve imkan saglama ve Atatürk'e hakaret), 'kisisel hakaret' ve ''zombi'' olmak üzere 2 yeni suç eklenmesi üzerinde çalısmalar devam ediyor.

Kisisel hakaret içeren sitelerin kapatılması ve baskasının bilgisayarına izinsiz girmek olarak tanımlanan 'zombi'nin engellenmesini amaçlayan düzenlemenin birkaç ay içinde TBMM'ye getirilmesini hedefliyoruz.

Burada amaç, magduriyetin giderilmesi. su andaki düzenlemeye göre, kisinin, hakkında açılan ve hakaret içeren siteyi kapattırmak için mahkemeye gitmesi gerekiyor. Sitenin kapatılması için mahkeme kararı gerekiyor.

'Zombi' ise bir tür hackerlık. İnternet açıkken birisi bilgisayarınıza giriyor ve kontrol altına alıyor. Bu yolla bilgi hırsızlıgı yapılabiliyor. Zararlı içerikler, sizin bilgisayarınızda haberiniz olmadan depolanabiliyor. İyi bir kullanıcıysanız fark edebiliyorsunuz. Bunun da yasaya girmesi lazım. Usul, esas ve müeyyidelerin belirlenmesi lazım.''

-3G İHALESİ-

Üçüncü Nesil Mobil İletisim Sistemleri (3G) ihalesini yapma yetkisinin Ulastırma Bakanlıgına verilmesini degerlendiren Acarer, ''Karar verildikten sonra kimin yapıp yapmayacagının ne önemi var'' dedi.

2. nesilde frekans ile numara satıldıgını ve yetki verildigini hatırlatan Acarer, 3G'de numara satılmayacagı için ihalenin daha kolay olacagını vurguladı. Acarer, ''Kasım veya Aralıkta 3G ihale için karar verilse bile, süreç en az 5 ay. İtirazları, mahkeme sürecini de düsünürseniz, bana göre ihalenin sonuçlanması 2009 ortalarını bulur. 3G, 2009'da verilirse, 4G en iyi ihtimalle 7 sene sonra çıkar'' diye konustu.

Acarer, numara tasınabilirligi konusunda Telekomünikasyon Kurumu'nda altyapının hazırlandıgını, GSM operatörlerinin 9 Kasımda numara tasınabilirligine geçmeleri gerektigini vurguladı.


-ARA BAĞLANTI ÜCRETİ-

Son 3 yılda ara baglantı ücretlerinin düstügünü anlatan Acarer, ara baglantı ücretlerinin sıfırlanmasının ''adil'' olmayacagını söyledi.

GSM operatörlerinin imkan ve kabiliyetlerinin farklı oldugunu ifade eden Acarer, ''Dünyada ara baglantı ücretini sıfırlayan ülke yok. Bizimki çok keskin bir düsüstü, yüzde 33-35 oranında'' dedi.


-YOUTUBE-

Uzun süredir kapalı olan ''youtube'' adlı video paylasım sitesinin yetkilileri ile resmi bir görüsme yapılamadıgını da belirten Acarer, ''Sanırım youtube, strateji belirlemeye çalısıyor'' dedi.

Türkiye'de ''Atatürk'e hakaret'' gibi konulardaki hassasiyete isaret eden Acarer, ''Youtube hassasiyet göstermiyorsa, tepkiler dogaldır. Her ülkede benzer sıkıntılar var. Avrupa'da da bu konulara yönelik çalısma grupları var'' diye konustu.

Tayfun Acarer, 5651 Sayılı Kanun'da yer alan 9 katalog suçun benzeri 4-5 suça iliskin AB'de çalısmalar yürütüldügünü de belirtti.

''Ticari sır'' kavramının gözden geçirilmesi gerektigini savunan Acarer, AB ülkelerinde GSM operatörlerine ait abone ve gelir bilgilerinin açık olarak verilebildigini ancak bunun Türkiye'de imtiyaz sözlesmelerine göre mümkün olmadıgını dile getirdi. Acarer, ''Ticari sır benim de içime sinen bir olay degil'' dedi.

GSM operatörlerine 2 tür denetim gerçeklestirdiklerini kaydeden Acarer, olagan denetimlerin her yıl yapıldıgını, olagan dısı denetimlerin ihbar veya sikayet üzerine yapıldıgını bildirdi. Acarer, sikayetlerin genellikle tarifelerle ilgili oldugunu dile getirdi.

-ADSL ABONE SAYISI-

Türkiye'de yaklasık 5,5 milyon ADSL (genis bant internet) abonesi bulundugunu ve bunun 20 milyon kullanıcı anlamına geldigini kaydeden Acarer, ''Türkiye'deki ADSL abone sayısı Avrupa'daki gibi olamaz. Türkiye'deki ailelerde kisi sayısı ortalaması 3,8, Avrupa'da ise 1,7. Bu nedenle hiçbir zaman Avrupa'daki ADSL abone sayısını yakalayamayız. Örnegin, İzlanda'da ADSL abonesinin nüfusa oranı yüzde 58'' diye konustu.

(AA)

Cevapla