Türkiye'de ilk sanal miting!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 677
Kayıt: 13 Şub 2007, 08:56
Konum: Arizona/Finiks

Türkiye'de ilk sanal miting!

Mesaj gönderen yazgüneşi » 08 Tem 2008, 14:22

ResimTürkiye, sendikal alanda ilk sanal mitingle tanısıyor.
IBM Türk çalısanları, sendikaya üye olma haklarına saygı gösterilmesi talebiyle 1 Agustos’ta sanal miting yapacak.

Bilisim sektöründe çalısanların sendikalasma çabası, Türk sendikacılıgını ‘sanal miting’le tanıstıracak.

IBM Türk çalısanları, bir süre önce toplu sözlesme yetkisi olmayan ve sadece is yerinde örgütlü olan Bil-İs’ten ayrılarak Türk-İs’e baglı Tez-Koop-İs Sendikası’na üye oldu. Çalısan 400 civarında kisiden yaklasık yüzde 80’inin sendika üyesi olmasıyla Çalısma Bakanlıgı’na basvurularak yetki alındı. İsverenin, sendikanın çogunlugu saglamadıgı ve is yerinin büro hizmetleri is koluna girmedigi gerekçesiyle itirazda bulunması üzerine konu yargıya tasındı ve ilk durusma için 30 Temmuz 2008 tarihi belirlendi. Çalısanlar, IBM’in diger ülkelerdeki çalısanlarının sendikalı oldugunu belirterek, Türkiye’de buna engel olunmaya çalısılmasının kabul edilemez oldugunu ifade ediyorlar.

KİMLİKLER DE SANAL

İsverenin durusmaya kadar itirazını çekmemesi durumunda sendika üyeleri, Türk sendikacılıgında bir ilki gerçeklestirecek ve Uluslararası Sendikalar Agı’nın da (UNI Global Union) destegiyle 1 Agustos’ta sanal miting yapacak.

Bu yöntem daha önce İtalya’daki IBM çalısanları tarafından kullanılmıs ve basarıyla sonuçlanmıstı. Miting için sanal alemdeki ‘Second Life’ isimli alanda kurulan ‘Sendika Adası’nda yer kiralandı.

Mitingde, çalısanların durumunun dünyadan katılımcılarla bir anlamda ‘küresel bir grevle’ protesto edilmesi amaçlanıyor. Miting için ‘Second Life’ alanında sanal kimlikleriyle var olacak kullanıcılar bir araya gelecek ve ellerindeki pankartları ve sanal sloganlarıyla çalısanlara destek verecek.Cevapla