Pioneer'dan 400 GB optik disk

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1089
Kayıt: 08 Eki 2007, 15:57
cinsiyet: Erkek
Konum: Wake up--//
İletişim:

Pioneer'dan 400 GB optik disk

Mesaj gönderen dnzbzkn » 07 Tem 2008, 18:30

Resim

Pioneer, dünyada ilk kez 16 katmanlı bir optik disk üreterek tek diskte 400 GB sıgasına eristi. Basın bültenine göre teknolojide kullanılan lensin optik özellikleri Blu-ray'le aynı, böylece BD ile arasında uyumluluk olası.

Çok katmanlı ortamlarda her katmandan gelen sinyali dogru sekilde almak zor olabiliyor; sinyal bitisik katmanlardan gelen etkilesime ve aktarım kaybına maruz kalıyor. Pioneer, bunu bitisik katmanlar arasında etkilesimi azaltan bir katman yapısı yardımıyla çözdügünü söylüyor. Bu da tabii okuyucudaki gelistirmeleri beraberinde getirmis. Okuyucudaki ısık alıcı bileseni zayıf sinyalleri yüksek bir sinyal/gürültü oranıyla alabiliyor. Sonuç, katman basına Blu-ray'le aynı 25 GB sıgasıyla toplam 400 GB kapasite.

Basın bültenine göre Blu-ray'le uyumluluk olasılıgı var demistik. Bundan kasıt simdilik çok açık gözükmüyor; firma detayları 13 Temmuz'daki Optik Bellek ve Optik Veri Depolama Uluslararası Sempozyumu'nda verecegini belirtmis -tabii önce birileri sızdırmazsa. Ancak su haliyle biraz "sanslı" bir tahmin, Blu-ray ile aralarında uyumluluktan ziyade Pioneer'ın okuyucusunun BD'leri okuyabilecegi yönünde olurdu. Varolan BD okuyucuların yeni Pioneer diskleri okuması biraz zor gözüküyor.
-(Rorschach)-

ResimCevapla