ElektrİĞİnİ GÜneŞten Üreten Ev 130 Bİn Ytl

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

ElektrİĞİnİ GÜneŞten Üreten Ev 130 Bİn Ytl

Mesaj gönderen uçs »

Resim
Kendi enerjisini üreten, ısıtma ve sogutmada tamamen dogal yollar kullanılan Diyarbakır’daki Günes Evi’nin 72 sponsorundan biri olan Vaillant, günes enerjisini elektrige dönüstüren günes pilleriyle projeye 15 bin Euro’luk katkı sagladı.

120 metrekarelik kullanım alanı olan ve toplam 130 bin YTL’ye malolan Diyarbakır Günes Evi, ürettigi enerjiyi elektrik sirketine satacak gelecegin evlerinin de ilk örnegi oldu.

GELECEĞİN evlerinde; ısıtma, sogutma, aydınlatma gibi tüm enerji ihtiyacı günesten karsılanacak, yerin 3 metre altında (yaklasık 15 derecede) yüzlerce metre dolastırılan su borularından alınan enerji klima gibi kullanılabilecek ve hatta günesten elde edilen elektrik enerjisinin fazlası da enerji sirketlerine satılabilecek. "Günes evi" olarak da anılan bu tip evlerin, dünyada örnekleri var. Türkiye’nin ilk günes evi ise geçtigimiz günlerde Diyarbakır’da tamamlanıp hayata geçirildi. Günes Evi, basta günes enerjisi olmak üzere, rüzgardan, topragın ısısından ve baska dogal kaynaklardan yararlanarak kendine yeten ev olarak tanımlanıyor.

Maksimum enerji

Diyarbakır’daki günes evinde Vaillant’ın günes pilleri de kullanıldı. Diyarbakır Günes Evi projesi; Diyarbakır Büyüksehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi ve Güneydogu Sanayici ve İsadamları Dernegi (GÜNSİAD) ortaklıgında, mali açıdan Avrupa Birligi tarafından, teknik açıdan ise Birlesmis Milletler Kalkınma Örgütü (UNDP) tarafından desteklendi. Vaillant Türkiye’nin binanın çatısına yerlestirdigi 24 adet 162 wh kapasiteli günes pilleriyle saatte 3.88 kw elektrik üretilebiliyor. Bu elektrik 100 wattlık bir ampulün 38 saate kadar yanmasını saglıyor. Bu enerji; aynı anda kullanılan çamasır makinesi, buzdolabı, bulasık makinesi, TV ve aydınlatma ihtiyaçlarına da cevap verebiliyor.

AB destek verdi

Proje ile; Vaillant ilk kez, halka açık bir "günes evi"nin elektrigini saglayacak. Türkiye’de günes enerjisinden yararlanmak amacıyla daha önce yapılan binalar, üniversitelerde deneysel ve bilimsel arastırma amaçlıydı. Toplam maliyeti 91.6 bin Euro olan bu projenin 78 bin 700 Euro’su Avrupa Birligi’ne katılım öncesi Mali Yardım Programı çerçevesinde yer alan "Sürdürülebilir Kalkınmanın Sektörel Politikalara Entegrasyonu Projesi" kapsamında destekleniyor. Geriye kalan maliyeti ise yerel sponsorlar karsılıyor. Vaillant’ın karsıladıgı günes pillerinin yaklasık bedeli 15 bin Euro ve toplam mailyete dahil degil.

Günes ve kuyu suyu

Vaillant Türkiye yetkilileri, enerjisini tamamen dogal kaynaklardan saglayan, kendi kendine yeten bir yapı olan Diyarbakır Günes Evi’ne katkıları için "Yörenin enlemine uygun, 40 derece egimli, güney cephede kurulu günes pilleri kurduk, bu piller elektrik üretiyor. Ayrıca, önümüzdeki günlerde artezyen kuyudan su çıkarılması için de Vaillant günes pilleri kullanılacak. Evin su ve elektrik ihtiyacı tamamen dogal yollardan karsılanacak" dediler.

Gelecekte herkes elektrik satabilecek

GÜNEs evlerinin bir özelligi de, "çift saat uygulamasına" geçilmesi halinde üretim fazlası enerjiyi devlete satabilecek olmaları. Almanya’da bu sistemle çalısan sertifikalı 3 binden fazla ev bulunuyor. Bu konutlar kendi enerjisini üretiyor, artanı ikinci saat uygulaması üzerinden devlete satıyor. Ülkemizde de gelecekte "artı enerji konutları" olacak. Diyarbakır Günes Evi’nin danısmanı Çelik Erengezgin, "çift saat uygulaması" milli politika olana kadar, TEDAs’tan enerji almayan yeni yapılanmalarda bu tür elektrik üretiminin hiçbir hukuki engeli olmadıgını belirtiyor. Oto-prodüktör olma kosuluyla, hem ürettigini hem de TEDAs’ın elektrigini kullanma olanagı var. Isıtma ve sogutma amaçlı kullanım için ise izin gerekmiyor.

Ögrenciler için egitim parkı

DİYARBAKIR Günes Evi, aynı zamanda bir egitim ve uygulama parkı. Okulların kapanmasına ragmen her gün ögrenciler grup grup günes evinde yenilenebilir enerji, günes enerjisi, enerji tasarrufu gibi konularda bilgilendiriliyor. Günes evine çevre iller ile yurt dısından da ziyaretçiler eksik olmuyor. Aslında birçok üniversitede adı "günes evi" olan yapılar var. Fakat bunlar laboratuvar ev olma özelliginden öte geçemiyor. Çelik Erengezgin, "Çatıya panel ve kolektör doldurarak günes evi yapmıs olmazsınız. Öncülügü Diyarbakır kaptı" diyor. Proje insaat firmalarının da dikkatini çekti, bu evlerden olusan siteler kurulması için teklifler gelmeye basladı.

En çok günes alan sehirde kuruldu

DİYARBAKIR’daki günes evi projesinin mimarı ve danısmanı; uzun yıllardır enerji, ekoloji ve çevre konusunda çalısan Yüksek Mimar Çelik Erengezgin, Güneydogu Anadolu’nun, yılda 3 bin 16 saatlik güneslenme süresiyle Türkiye’nin en çok günes alan bölgesi oldugunu ve projenin Diyarbakır ve Güneydogu Anadolu’da günes enerjisinin kullanımına yönelik örnek yapı olacagını söyledi. Türkiye yılda ortalama 2 bin 600 saat günes alıyor. Diyarbakır’da ise bu süre 3 bin 300 saat. Bu dogal ve sonsuz enerji kaynagını kullanan günes evi projesinin temel amacı, günes enerjisi kullanımına yönelik toplumsal bilinç olusturmak. Yer altında yüzlerce metre dolastırılan su boruları günes evi için yazın serin, kısın sıcak hava saglıyor. Bahçedeki gece aydınlatma lambaları günes enerjisiyle çalısıyor. Çatıdaki "Venturi bacası", rüzgar sayesinde ev içindeki kirli havanın tahliye edilmesini saglıyor. Evsel atıklar, çok düsük enerjiyle yüzde 95 oranında arıtılıyor.
Babandis
Bit
Bit
Mesajlar: 1
Kayıt: 13 Ara 2018, 19:29

Re: ElektrİĞİnİ GÜneŞten Üreten Ev 130 Bİn Ytl

Mesaj gönderen Babandis »

Süper :D İleride bütün evler elektriğini güneşten üretecek gibi duruyor gerçi. Hatta ne evi yav, koca şehirler inşa edilecek ihtiyaçlarını yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşturacak, mesela geçenlerde şurada rastladım, Arabistan'da Neom diye bir şehir projesi başlatılmış, şehirde yalnızca yenilenebilir enerji kaynakları kullanılacakmış. Keşke bizde de olsa böyle projeler.
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 350
Kayıt: 20 Tem 2017, 21:47

Re: ElektrİĞİnİ GÜneŞten Üreten Ev 130 Bİn Ytl

Mesaj gönderen AgaBey123 »

Güzel proje. Umarım en kısa sürede ülke genelinde yenilenebilir enerji üretimiyle alakalı ciddi ilerlemeler olur. Mesela bina ve evlerin çatı ve dış cephelerine güneş enerji panelleri konulsa güzel olabilir.
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.
Cevapla