Cep telefonu bilgilerini yedeklemenin 5 yöntemi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Cep telefonu bilgilerini yedeklemenin 5 yöntemi

Mesaj gönderen uçs » 06 Tem 2008, 18:47

2007'de 21 bin çalıntı ve kayıp cep telefonu ihbarı yapıldı. 2008'in ilk 5 ayında kayıp ve çalıntı ihbarı 13 bini buldu. Kayıp korkusu cep telefonundaki bilgileri yedekleme konusunu gündeme getirdi..

Cep telefonu çaldıranların oranları kayıt sistemine geçildikten sonra düsse bile yine de binlerce kisi bu sorundan etkileniyor. Telekomünikasyon Kurumu'nun (TK) verilerine göre 2007 yılında 21 bin 972 cep telefonu çalındı ya da kayboldu. 2008'in ilk 5 ayında yapılan çalıntı ve kayıp ihbarlarının sayısı ise 13 bin 166. Dizüstü bilgisayarda oldugu gibi cep telefonlarındaki bilgiler bazen içindeki cihazdan daha önemli olabiliyor.

IMEI NUMARASINI KAYBETMEYİN
İste bu nedenle, kaybedilen veya çalınan cep telefonunun kullanılmasını engellemek için mutlaka IMEI numarasını (cep telefonu seri numarasını) kaydetmek ve satın alınan telefonun faturasını saklamak gerekiyor. TK yetkilileri, cep telefonu satın alırken cihazın IMEI numarasınının mutlaka kontrol edilmesi gerektigine isaret ediyor. Yetkililer, mobil cihaz kayıt sisteminden kontrol için internette http://imei.tk.gov.tr/ adresinden sorgulama yapılabildigini belirtiyor.

KAYITLAR TELEFONDAN DEĞERLİ
Bu durumda, eski cep telefonunuzdaki mesajları, telefon kayıtlarını yenisine nasıl aktaracaksınız? Cep telefonu ve dizüstü bilgisayarınızdaki bilgiler kimi zaman cihazın kendisinden daha degerli olabiliyor. Türkiye'de cep telefonu yenileme süresi ortalama 18 ay. Telefonunu yenilemek isteyenlerin karsılastıgı en önemli sorunlardan biri de eski telefondaki bilgileri yenisine aktarmak. Bunun için eger telefonun markaları aynı ise genelde aktarmada sorun çıkmıyor. Sigortalanan cep telefonu ve dizüstü bilgisayarlarda çalınma ve kayıplar tazmin edilebiliyor. Bunun için satın alma sırasında servisi aktive etmek gerekiyor. Buna ek olarak, dizüstü bilgisayardan sonra cep telefonlarında da parmak izi okuyucusu ile bilgilere erisim engellenebiliyor. Bunun dısında cep telefonu ve dizüstü bilgisayarlara giris sifresi konabiliyor.
Cep telefonu bilgilerini yedeklemenin 5 yöntemi

1 - Bilgisayara aktarın!
Telefonundaki bilgileri yedeklemek için en kolay yol, cep telefonu bilgilerini bilgisayara aktarmak. Bilgisayara aktarmadan önce cep telefonu kutusundan çıkan CD'den PC Suite (PC Yazılımı) yazılımını bilgisayara kurmak sart. Eger yazılım CD'sini bulamazsanız, internetten indirmeniz mümkün. Daha sonra yine kutudan çıkan USB kablosu veya kablosuz bluetooth'u etkinlestirerek, iki cihazdaki bilgiler birbirine aktarılabiliyor. Nokia, Sony Ericsson, Samsung veya Motorola telefonlarda benzer bir sekilde, takvim, kisiler, notlar ve mesajlar bilgisayara "esitle" veya "sekronize et" komutu ile yedeklenebiliyor.

2- İnternette saklayın!
Cep telefonunuz kaybolmadan ya da çalınmadan kayıtları yedeklemek mümkün. Turkcell Telefon Rehberim, cep telefonu rehberinizde yer alan kayıtları ayrı bir yerde de saklamanızı saglayan bir servis. Bunun dısında MSN ve Gmail gibi elektronik posta servisleri de benzer yedekleme islemini daha kapsamlı bir sekilde yapabiliyor. İnternette saklamak hem daha güvenli hem de daha kullanıslı.

3- Yazılım olmadan yedekleyin
Cep telefonunuzdaki bilgileri yedeklerken yazılım yükleme, kablo arama veya kablosuz baglantı gibi islemleri yapmak zaman alabilir. İhtiyacınız olan sey sadece telefonunuzdaki kisilerin bilgilerini yedeklemekse, Backup Pal adı verilen cihaz isinizi rahatlıkla görebilir. Yapmanız gereken kullanılan baglantı uçlarının cihazla uyumlu olup olmadıgını sorgulamak. Sonra aktarmak için Backup tusuna basmak gerekiyor.

4- SIM kartınızı kopyalayın!
Cep telefonunuzdaki bilgileri SIM kart aracılıgıyla kopyalayabilirsiniz. SIM kartı cihaza yerlestirip kopyaladıktan sonra cihazın ısıgı sönüyor. Sonra bilgisayarınıza USB sürücüden bilgiler yükleniyor. Cep telefonunuz çalınır veya kaybolursa aynı cihaz üzerinden yeni SIM karta bilgiler yükleniyor.

5- Telefon degistirirken kullanın
Cep telefonlarında mönü içinde yer alan "Araçlar" bölümünde "Senkronizasyon" (eslestirme) yazan uygulamayı etkin hale getirin. Ancak bu uygulamayı çalıstırmak için öncelikle Bluetooth uygulamasını etkinlestirmek gerekiyor. Ancak, bazen aynı markaların farklı modelleri bile birbiriyle senkronize edilemiyor. İslem ancak bilgisayar üzerinden yapılabiliyor.

(Sabah)Cevapla