Kandaki şekere cep telefonundan takip

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Kandaki şekere cep telefonundan takip

Mesaj gönderen uçs » 06 Tem 2008, 02:41

Georgetown Üniversitesi’nden bir grup bilimadamı, seker hastalarının kullandıgı parmak delerek kandaki seker ölçümünü yapan sisteme alternatif olarak, deriyi delmeden, gözenekleri kullanarak ölçüm yapabilecek bir teknik gelistirdi.


Bilim adamlarının yeni gelistirdigi bant seklindeki biosensör ile seker hastalarının parmaklarını her gün delmelerine son verilecek. Yeni biosensör, gözenekler vasıtasıyla derinin altındaki dokularda bulunan glikoz yüklü sıvı ile ölçüm yapıyor.

Klasik ölçüm sisteminde, bir igneyle derinin delinerek kanın dısarı çıkarılmasının ardından içindeki glikoz degerinin okunması söz konusuyken, yeni teknikte biosensör sıvının kendiliginden deri üstüne çıkması için küçük gözenekleri kullanıyor. Biosensör, bunu yapabilmek için bir ısı tabakası kullanarak gözenekleri genisletiyor ya da ölü deri tabakasını kaldırıyor. Isı tabakası islem için sadece 30 milisaniye için 130 santigrat dereceye çıkıyor. Ancak "çok küçük bir alanda" bunu yaptıgı için, hasta ısıyı fark etmiyor ve acı hissetmiyor. Gözenekten sıvının çıkmasının ardından, biosensör, küçük elektrotları ile glikoz miktarını okuyor. Bilgi, kablosuz olarak cep telefonuna, ya da PDA (Kisisel Dijital Yardımcı) cihazına gönderilebiliyor.

Çalısmaya, savas ortamında askerlerinin fizyolojik durumunu ögrenmek isteyen ABD ordusu ilgi gösterdi ve fon ayırdı. Buna göre savas alanına gönderilecek biosensör takılı birlikler, merkezden takip edilebilecek ve gerek görüldügünde tıbbi destek alabilmeleri için savas alanından çekilebilecek.

Kaynak : Anadolu AjansıKullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28958
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 06 Tem 2008, 02:47

oldukca ilginc , umarim daha da gelistirirler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
artung
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 285
Kayıt: 15 May 2006, 19:18
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen artung » 06 Ağu 2008, 19:39

teknolojiinsan saglıgına hizmet ettigi ölçüde güzel ama insan saglıgını tehdit ediyorsa istemezük.

GSTurk
Byte1
Byte1
Mesajlar: 30
Kayıt: 26 Oca 2008, 20:33

Mesaj gönderen GSTurk » 21 Eyl 2008, 16:06

çok sık çıkıyor böyle haberler ama sonrası gelmiyor. seker hastalıgıyla ilgili ne haberler çıktı ama öyle kaldı. sanıyorum buda haber olarak kalacak. keske netlesmeden çıkmasa böyle haberler bosu bosuna seviniyor insanlar.

Cevapla