Atatürk 'ü Atatürk yapan fikirler

Cumhuriyet ve Atatürk ile ilgili bilgi paylasim forumudur
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen yazgüneşi » 04 Tem 2008, 17:57

"Ne kadar zengin ve rahat olursa olsun bagımsızlıgı yoksa milletin, medenî insanlık karsısında usak olmak tan ötesine layık deyildir.."

"Özgürlük ve bagımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve atalarımın en degerli mirası olan bagımsızlık askı ile dolu bir adamım. Çocuklugumdan bugüne kadar ailevî, özel ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenlerce bu askım malumdur. Bence bir millete serefin, haysiyetin , namusun ve insanlıgın vücut bulabilmesi ve kalıcı olabilmesi için mutlaka o milletin özgürlük ve bagımsızlıgına sahip olması gerekir. Ben sahsen bu saydıgım vasıflara, çok önem veririm. Ve bu niteliklerin kendimde mevcut oldugunu iddia edebilmek için milletimin de aynı niteligi tasımasını esas sart bilirim. Ben yasabilmek için mutlaka bagımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bagımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlıgı teskil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düsmanıyım."

"Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karsısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirligi üzerine kurulmus kurumlar her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar. "

"Egemenlik kayıtsız ve sartsız milletindir. "

"Bilelim ki milli benligini bilmeyen milletler baska milletlere yem olurlar. "

"Milli mücadelelere sahsî hırs degil, milli ideal, milli onur sebep olmustur."

"Türk çocugu ecdadını tanıdıkça daha büyük isler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. "

"Milli his ile dil arasındaki bag çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelismesinde baslıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil suurla islensin. Ülkesini, yüksek bagımsızlıgını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyundurugundan kurtarmalıdır. "

"Her fert istedigini düsünmek, istedigine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtigi bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz. "

"Türk Milleti yetenegi ve kararlılıgıyla medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektedir. "

"Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar. "

"Büyük dinimiz çalısmayanın insanlıkla hiç ilgisi olmadıgını bildiriyor. Bazı kimseler çagdas olmayı kâfir olmak sayıyorlar. Asıl küfür onların bu zannıdır. Bu yanlıs tefsiri yapanların maksadı, dogru yoldakilerin kâfirlere esir olmasını istemek degil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın, hoca olmak sarıkla degil, zihinledir. "

"Arkadaslar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti seyhler, dervisler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En dogru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır. "

"Medeniyetin emir ve talep ettigini yapmak insan olmak için yeterlidir. "

"Milletimiz her güçlük ve zorluk karsısında, durmadan ilerlemekte ve yükselmektedir. Büyük Türk Milletinin bu yoldaki hızını, her vasıtayla arttırmaya çalısmak, hepimizin en kutlu vazifesidir. "

"İnsan toplulugu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlügü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı topraga zincirlerle baglı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin? "

"Yüksek Türk! Senin için yüksekligin hududu yoktur. İste parola budur. "

"Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yasayacaktır. "

"Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençligi gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. "

"Biz cahil dedigimiz zaman, mektepte okumamıs olanları kastetmiyoruz. Kastettigimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumus olanlardan en büyük cahiller çıktıgı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir. "

"pozitif bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, fikir terbiyesinde oldugu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmıs ve yükselmis olan erdemli, kudretli bir nesil yetistirmek ana siyasetimizin açık gayesidir. "

"Dünyanın her tarafından ögretmenler insan toplulugunun en fedakâr ve saygıdeger unsurlarıdır. "

"Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemigidir. "

"Ancak kendilerinden sonrakileri düsünebilenler milletlerini yasamak ve ilerlemek imkanlarına kavustururlar."

"Bu ulusu ben degil içimizdeki ruh, damarımızdaki kan kurtarmıstır."

"Biz uygarlıktan,ilimden ve fenden kuvvet alıyor ve ona göre yürüyoruz."

" Dünyada her sey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürsit ilimdir , fendir. İlim ve fennin haricinde mürsit aramak gaflettir, cehalettir,dogruyoldan çıkmaktır "

"Esini mutlu edecek herkes evlenmelidir. Çoluk çocuk sahibi olmalıdır "

"Çocuk sevgisi insan için bir ihtiyaçtır."

"Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmus bir milletiz."

"Korku üzerine egemenlik kurulamaz."

"Her ilerlemenin ve kurtulusun anası özgürlüktür."

"Tarihimiz en mutlu dönemi, hükümdarlarımızın halife olmadıkları zamandır."

"Milletin saltanat ve hakimiyet makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisidir."

"Efendiler biz hayat ve istiklal isteyen bir milletiz. Ve yalnız ve ancak bunun için hayatımızı yok etmeyi göze alırız."

"Hayatta tam mutluluk ve esenlik ancak gelecek kusakların için çalısmakta bulunabilir."

"Millete efendilik yoktur. Ona hizmet etmek vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur."

"Medeniyet öyle kuvvetli bir ısıktır ki, ona ilgisiz kalanları, mahveder."

"Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar."

benim sözümü tekrar ediniz."

"Hiçbir zafer gaye degildir. Zafer ancak kendisinden daha büyük bir gayeyi elde etmek için vasıtadır. Her büyük zaferin kazanılmasından sonra yeni bir alem dogmalıdır. Yoksa yalnızbasına zafer bosa gitmis bir gayrettir."

"Yorulmadan beni takip edeceginizi söylüyorsunuz; yorulmak dogaldır. Benim sizden istedigim sey, yorulmamak degil, yoruldugunuz zaman da, ilerlemektir."

"Dünyanın her tarafında ögretmenler insan toplulugunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır."

"Türkler bütün medeni milletlerin dostudurlar."

"Ben düsündüklerimi, sevdiklerime oldugu gibi söylerim."

"Hakikati konusmaktan korkmayınız."

"Tatbik eden, icra eden, karar verenden daima daha kuvvetlidir; lüzumuna inandıgımız bir isi derhal yapmalıyız.’’

"Fikirler, siddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez."

İnsanlar daima yüksek, temiz ve mukaddes hedeflere yürümelidirler. Bu sekilde yürüyenler, ne kadar büyük fedakârlık yaparlarsa, yükselirler.
1926

Medenî dünya çok ilerdedir. Buna yetismek, o medeniyet dairesine dahil olmak mecburiyetindeyiz. Batının her türlü medenî eserlerini de alacagız.
1925

Biz, Batı medeniyetini bir taklitçilik yapalım diye almıyoruz. Onda iyi olarak gördüklerimizi, kendi bünyemize uygun buldugumuz için, dünya medeniyet seviyesi içinde benimsiyoruz.

Benim kanaatim o idi ki, ve daima o oldu ki dünyada insan diye yasamak istiyenler, insan olmak vasıflarını ve kudretini kendilerinde görmelidirler... Bu ugurda her türlü fedakârlıga razı olmalıdırlar. Yoksa hiçbir medenî millet, onları kendi sırasında ve safında görmek istemez.
1926

" Ben ölürsem, soylu milletimizin beraber yürüdügümüz yoldan asla ayrılmayacagına eminim ;
Bununla gönlüm rahat… "