ADSL ve telefon hizmeti ayrılacak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

ADSL ve telefon hizmeti ayrılacak

Mesaj gönderen uçs » 04 Tem 2008, 17:51

Nevsehir ve Kocaeli'nde mahkemeler telefon ve ADSL hizmetinin ayrı ayrı verilebilecegine karar verdi. Telekom, Kocaeli'nde mahkeme kararını uygulamadı.

Nevsehir’de yasayan Bülent Duran’ın Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne yaptıgı basvuru, Heyet tarafından kabul edilerek, telefon ve internet hizmetlerinin ayrı ayrı verilecegi karara baglandı. Türk Telekom, Hakem Heyeti’nin bu kararına itiraz ederek dava açtı. Davayı gören Nevsehir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi (Tüketici Mahkemesi Sıfatıyla) , Türk Telekom’un itirazını reddederek, iki hizmetin birbirinden bagımsız olarak verilebilecegine hükmetti. Daha önce Kocaeli'nde yasanan süreçte ise, tüketici mahkemeyi kazanmasına ragmen, Türk Telekom kararı uygulamadı.

Nevsehir Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararında, yapılan teknik inceleme sonucu, bilirkisini görüsü söyle oldu: “Telefondan bagımsız olarak ADSL hizmeti verilmesinin teknik olarak mümkün oldugunu, ADSL internet baglantısı için telefon hattı baglantısı kurulmasının gerekli olmadıgını belirttikleri anlasılmıstır.”

Telefon ve internet hizmetinin birbirinden farklı sunulabileceginin bilirkisi tarafından tespitinin ardından karar, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 5’inci maddesine dayandırılarak verildi.

Türk Telekom’un, Nevsehir Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin kararının iptaline iliskin açtıgı davanın sonucu su sekilde açıklandı; “… baska bir mal veya hizmetin satın alınmasına baglı kılamayacagının öngörüldügü, bu durumda sadece ADSL hizmetinden yararlanmak isteyen tüketicinin, bunun için ayrıca sabit telefon aboneligini gerektiren uygulamanın yasal dayanagının bulunmadıgı kanaati ve böylece kararın yerinde oldugu düsüncesiyle hakem heyeti kararına itiraza iliskin davanın reddine karar vermek gerekmistir.”

Belent Duran, gerekçeli kararın Türk Telekom’a iletilmesinden sonra islem yapılmasını bekleyecegini, telefon hattının kapatılmaması durumunda, icra takibi yoluyla islem yaptırılacagını belirtti.
Cihan Haber Ajansı’ndan Mehmet Güler’in konuyla ilgili aktardıgı gelisme

Nevsehir’den gelen bu habere yeni bir gelisme de Kocaeli’nden eklendi

Daha önce Kocaeli’nde Yunus Abdullahoglu uygulamaya itiraz etmis, Kocaeli Tüketici Hakem Heyeti, hizmetin ayrı ayrı verilebilecegine hükmetmisti. Bu konuyla ilgili gelisme de bugün Cihan Haber Ajansı tarafından duyuruldu. Kocaeli’ndeki Tüketici Hakem Heyeti’nin kararını mahkemeye veren ve mahkemeyi kaybeden Türk Telekom burada bir adım ileri giderek kararı uygulamadı.

MAHKEME KARARI UYGULANMIYOR
Cihan Haber Ajansı’ndan Mehmet Güler’in konuyla ilgili aktardıgı gelisme

Karara ragmen sadece ADSL'yi baglamayan Türk Telekom'a tazminat davası açtı

Kocaeli'de bir tüketicinin sadece ADSL'yi baglamak için verdigi hukuk mücadelesini ikinci kez kazandı. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ve mahkemenin kararına ragmen sadece ADSL'yi baglamayan Türk Telekom'a 25 bin YTL'lik tazminat davası açtı.

Kocaeli'de ikamet eden Yunus Abdullahoglu isimli vatandas, 2005 yılında ADSL'ye basvurdu. Evine çekilen 1878011035P nolu ADSL hattın yanında 233 xx xx nolu telefon da baglandı. Telefonu hiç kullanmadan her ay 12 YTL civarında sabit para ödeyen Abdullahoglu, Türk Telekom Kocaeli Alemdar subesi'ne ADSL hattının kalması ve telefon hattının iptal edilmesi için dilekçe verdi. Olumsuz cevap alınca 10 Ocak 2007 tarihinde Kocaeli Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne basvurdu. Heyet, yaptıgı incelemede 12 Mart tarihinde su kararı verdi: "Bilirkisinin teknik raporunda Türk Telekom'un altyapısının sabit telefon olmadan da ADSL kullanımına müsait oldugu görülmüstür. Bu yüzden 4077 sayılı kanunun 5'inci maddesi geregince bir mal veya hizmetin satısı baska bir mal veya hizmetin satın almasına baglanmayacagından tüketicinin telefon hattının iptali talebinin haklılıgına, Türk Telekomu'un hattı iptal etmesine karar vermistir."

TELEKOM MAHKEME KARARINI UYGULAMADI
Bu kararı alan Abdullahoglu, 04 Mayıs tarihinde heyetten aldıgı kararla birlikte Telekom'a tekrar bir dilekçe ile basvurdu. Dilekçe üzerine Tük Telekom, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin kararını iptal etmek dava açtı. Bu davayı da kaybedince Abdullahoglu, tekrar bir dilekçe ile Türk Telekom'a basvurarak evine sadece ADSL baglanmasını istedi. sirketin iki mahkeme kararına ragmen geregini yapmaması üzerine Abdullahoglu bu sefer Türk Telekom aleyhine tazminat davası açtı. 3 yıldır hukuk mücadelesi veren Abdullahoglu, sirketin mahkemeleri dikkate almadıgını ve simdiye kadar kazanılmıs hakları vermedigi gerekçesi ile 25 bin YTL tazminat davası açtıgını söyledi. Abdullahoglu, "Mahkemeleri kazandıktan sonra sirkete basvurdum bana sadece ADSL baglayın diye. Ama görevliler çok sert cevap verdi. Ne yaparsanız yapın biz size böyle bir hizmet vermeyecegiz diyorlar. sirket resmen tekel konumunda ve kanunları da dinlemiyor. Ama ben bu davayı sonuna kadar takip edecegim." dedi.

Abdullahoglu'nun kazandıgı hukuk mücadelesinin uygulamaya geçmesi durumunda 10 milyona yakın ADSL kullanıcısı, her ay 12 bin YTL civarındaki sabit ücreti ödemeden hizmet alabilecek. (CHA)

Kullanıcı avatarı
Heartbreaker
Bit
Bit

Mesaj gönderen Heartbreaker » 04 Tem 2008, 18:22

dogrusuda bu zaten

Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen modestus » 04 Tem 2008, 18:26

burası türkiye ve bunlarda eskiya,dagdakini hallettiler sıra sehirdekilere geldi.
simdi bu karar genellessin ben hemen dilekçe veriyorum telefonu kapatmak için,avrupa ülkelerinde veya amerikada mahkeme kararını hiçe sayıp müsteriyi geri çevireceksin ticari hayatını bitirirler,..cep telefonları adamları iyiden iyiye zarara soktu,hem 1980 kablo teknolojisiyle hizmet ver hemde zorla geri kalmıs ses sistemini data sistemiyle kakalamaya çalıs. :evil:
bilgi için tesekkürler.

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 05 Tem 2008, 00:02

Bende ayırmak istiyorum dsl ile telefon hattımı ne yani benimde mi dava açıp avukat kurnazlarına para kaçırıcam
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
artung
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen artung » 06 Ağu 2008, 19:37

adsl almak için önce telefon almak gerekmemeli bencede bennsadece adsl abonesi olacagım.ev telefonu istemiyorum ama ne yazıkki telekom kasıyor ister al ister alma.satarsan en önemli kurumunu olacagı bu

uçs
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen uçs » 07 Ağu 2008, 01:24

artung yazdı:adsl almak için önce telefon almak gerekmemeli bencede bennsadece adsl abonesi olacagım.ev telefonu istemiyorum ama ne yazıkki telekom kasıyor ister al ister alma.satarsan en önemli kurumunu olacagı bu
Bu sistem satılmadan öncede böyleydi malesef.. :!:

Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 07 Ağu 2008, 14:22

Bu ülkede Türk Telekom kadar üçkagıtçı milleti bu kadar soymaktan zevk alan bir sirket görmedim daha.
Adam tabiki mahkeme kararını uygulamaz çünkü isine gelmiyo.Eger uygularsa Aç köpek gibi milleti soyan Türk Telekomu kim doyuracak??
Resim