vdsl palavrası

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4
Mesajlar: 3238
Kayıt: 23 Nis 2008, 15:57
cinsiyet: Erkek

vdsl palavrası

Mesaj gönderen modestus » 03 Tem 2008, 14:22

bir dergi forumunda okudum,bu derginin bilisim dünyasında söz sahibi bir kadrosu var,yazılar ufurtma degil,herseyin düzeltme ve geçici olarak yapıldıgı türkiyede bizler internetde dünya standardını yakalıyoruz diye sevinirken isin aslı bakın neymis.


Bu dedigimi biryere yazın: Türk Telekom’un derdi, hızlı internet saglamak filan degil. VDSL ile yapmak istedikleri, IP TV’ye geçisi saglamak. IP TV’yi Aydın Dogan getirmek istiyor, daha da fazla Bir sey söylemeye gerek yok herhalde! Aslında 8 Mbit gibi hızlara çıkmak ADSL2 ile mümkün; VDSL’e filan gerek yok. Buna ragmen, daha kotalı ve 1 Mbit gibi uyduruk hızlarla bile yerlerde sürünen yurtdısı çıkısının VDSL ile nakavt olacagını tahmin etmek hiç de zor degil. Ama dedigim gibi, VDSL , IP TV için gerekli ve adamların yurtdısı çıkısını ve Internet kullanıcısını iplemedigi su günkü manzaradan söyleyebiliriz. Eger VDSL yerine, ADSL hizmetini iyilestirseler ve yurtdısı çıkıs kapasitesini arttırsalardı, Internet kullanıcıları rahatlayacaktı.

VDSL2, ilk etapta 30Mbit hızla gelecek. Türk Telekom, VDSL2 ile birlikte, Internet baglantı ücretlerinin “düsecegini” müjdelemis. Ama kotalar yerinde oldugu için sorun yok; yani artık kotalı ADSL kullananlar, daha hızlı yasayıp daha genç ölecekler; tek fark, defin ücretlerinin biraz daha ucuz olacak olması.
VDSL2 ve altyapı sorunu

VDSL’in en büyük sorunu, 55 Mbit hıza çıkıldıgında, santralle verinin aktarılacagı mesafenin 300 metreyi geçemiyor olması. Aslına bakarsanız, bu kısıtlama, bu kadar yogun olmasa da, ADSL’de de var. Gerek ADSL, gerek VDSL2 bakır telefon kablolarını kullanıyor; ancak mesafeyi artırmak için, alıcı ile verici (santral ve Internet kullanıcısının modemi diyebiliriz) arasına fiber optik kablo döseniyor. Fiber optik kablodaki kayıplar çok daha az oldugundan, iletim mesafesi bu sekilde artırılabiliyor. Yoksa sadece bakır kablo ile, ADSL’de 1 Mbit baglantı bile, 1 km ile sınırlı. (Rakamları yaklasık olarak veriyorum; zira hava sıcaklıgı bile bu mesafeyi ve hızı etkileyen bir faktör)

Hal böyle olunca, Türk Telekom, VDSL2 portlarını satabilmek için birçok yerde fiber optik kablo dösemek zorunda kalacak. Aslında büyük sehirlerde altyapı söylenildigi kadar kötü degil; özellikle de zengin, Internet kullanıcısının yogun ve kümelenmis oldugu bölgelerde. Yine de, mevcut altyapı dogru dürüst ADSL / ADSL2 hizmeti saglamak için bile yeterli degil; bütün bu verilerin ısıgında, en azından 2008′in basını baz alarak, ben ancak 500 metre yarıçaplı bir alanda VDSL2 hizmetine geçilebilecegini, ancak altyapının iyilesmesi ile bu mesafenin artabilecegini düsünüyorum.

Yalnız, IP TV dengeyi biraz bozabilir. Örnegin, IP TV hizmeti almak isteyen bir blok, belli bir altyapı maliyetini üstlenmeye razı olursa ve VDSL limitlerinin çok fazla dısında degilse, bu bloga VDSL gelebilir. Zira, Aydın Dogan’ın özellikle Digitürk’ü bertaraf etmek için bu oyunu çok hırslı oynayacagını düsünebiliriz.

Türkiye’nin yurtdısı Internet çıkısı yerlerde sürünüyor…

Sanırım bazı yerlerde pilot VDSL uygulaması baslandı. 30Mbit hızlardan bahsediyoruz. Ne olacagını söyleyeyim: yurtdısı çıkısı artırılmazsa, birsüre sonra Google’ı bile açamaz hale geliriz. Zaten, gün içinde bile baglantı hızları vadedilen hızların yarısına düsüyor zaman zaman…

Benim bildigim Türk Telekom, yurtdısı çıkısını artırmak için kolay kolay parmagını kıpırdatmaz. Keza, İtalya’da da durum böyledir. Peki neden VDSL’i getirdiler derseniz, açıklaması basit: IPTV istiyorlar, Dogan grubu bu ise çuvalla para harcamaya hazır. Yani o yatırım biz Internet’te gezip tozalım diye degil, bir de IP TV’ye para verelim diye yapılıyor. Yayın, yurtiçinde yapılacagı için, yurtdısı çıkısını da artırmaya gerek yok. Tatlı para yani.

Sizce Türkiye’nin toplam yurtdısı bant genisliginin ne kadarını YouTube kaplıyor? İyimser bir tahminle %40 diyorum. Hatta %60 bile diyebiliriz. “Atıyorsun” diyen varsa, Türk Telekom’da “saglam” bir tanıdıgı olanlara sorsun. %30′un altında bir rakam gelirse, bilgisayarımı filan bir fukaraya verip bu islerden elimi etegimi çekecegim.

Etrafınızdaki insanların ne kadar YouTube kullandıklarına bakın (artık bakamazsınız hos!). YouTube’un 5-6 dakikası yaklasık 20MB bant genisligi götürüyor. Harddiskindeki MP3′ü çalmaya üsenip arkada YouTube’dan klibini oynatanları biliyorum.

Kısacası, çogumuz kan aglarken (Tahtakale’de bayagı takıldım!) Türk Telekom bayram ediyor…

Umarım Telia Sonera bir sekilde gelir ve bu tantanadan kurtuluruz…


alıntıCevapla