İnternette sınırları kaldıran devrim

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

İnternette sınırları kaldıran devrim

Mesaj gönderen uçs » 01 Tem 2008, 17:56

Resim
İnternet için sınırlamaları tamamen kaldıran devrim gibi bir karar alındı. Com, net ve org gibi zorunlu alan adlarına artık kisisel veya kurumsal adlar da verilebilecek.

İnternetin düzenleyici kurulusu olan Icann, .com» ya da .net» gibi üst düzey alan adlarını kapsayan sıkı kuralların gevsetilmesi kararını onayladı. Karar uyarınca, firmalar markalarını İnternet adresine dönüstürebilecek. Bireyler de, kendi adları üzerinden, baska bir esi olmayan alan adlarına sahip olabilecek. Karar, Arap ve Asya alfabelerindeki alan adlarına da izin veriyor.

İnternet hakkında bir tür düzenleyici olarak görev yapan ve kısa adı Icann olan İnternet Tahsisli Adlar ve Sayılar Kurumu'nun genel müdürü Dr. Paul Twomey, Sadece Roma karakterleri degil, herhangi bir karakter setinin, herkes için uygulanabilir olmasını saglıyoruz dedi. Twomey, bu kararın İnternet'in on yıllar boyunca süregelen isleyis biçimindeki en önemli degisiklik anlamına geldigini söyledi.

SINIRLAMALAR KALKIYOR

Icann genel müdürü, Bunun, dünyanın degisik yerlerinde farklı etkileri olacak. Bu degisim, gruplar, toplumlar ve

isletmelerin kendi kimliklerini çevrimiçi olarak yansıtmalarını saglayacak dedi. Halihazırda üst düzey alan adları .tr» (Türkiye) ve .uk» (İngiltere) örneklerinde oldugu gibi ülkelerle, .com» örneginde oldugu gibi ticaretle, .net» ve .org» örneklerinde oldugu gibi kurumsal örgütlerle sınırlanmıs durumda. Sınırlamaların üstesinden gelmek için bazı sirketler mevcut sistemde yer alan kendilerini çagrıstıran uzantıları tercih ediyor.

SEÇENEKLER SINIRSIZ

Yeni plana göre bu yılın sonuna kadar yüzlerce yeni alan adı da olusturulabilecek. Bu sayı, gelecekte ise binleri bulabilecek. Bireyler bir is planı ya da teknik kapasiteye sahip oldukları takdirde, kendi adlarında ya da istedikleri harf kombinasyonunda üst düzey alan adı kaydı yaptırabilecek. sirketler de kendi markalarına dayalı adresler alabilecek.

Yeni safakCevapla