Yeni nesil Kati Halli Diskler

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Yeni nesil Kati Halli Diskler

Mesaj gönderen uçs » 01 Tem 2008, 02:52

Bilgisayarlarımızın donanımlarının hızları sürekli ilerlerliyor.
Moore yasasına göre her 18 ayda bir islemci içindeki transistör miktarı ikiye katlarken, birbiri ardına yeni nesil ekran kartları çıkarken, anakartlar yeni chipsetler sunarken, RAM bile DDR2 derken DDR3 ile hızlarını katlarken, bilmem farkında mısınız ama sabit disklerimiz deyim yerindeyse yerinde sayıyor.

Son zamanlarda disklerdeki en büyük degisim arayüz ile yasanmıstır. Sık kullanılan IDE arayüzü yerini önce SATA sonra SATAII arayüzüne bırakmıstır.
3.0GB/s gibi yüksek teorik veri transfer hızına sahip olan bu arayüz ile sorun her ne kadar bir miktar bertaraf edilse de tamamen giderilememistir.

Yeni nesil disklerin hızları; veriyolu hızlanması, önbellek arttırımı ve yeni dikey kayıt teknolojisi ile artsa da aslında en güçsüz kaldıkları erisim sürelerinde devrimsel ilerleme kaydedilememistir. Nedir bu erisim süresi? Diskten bir veri istendiginde diskin okuma kafası plakanın belli bir bölgesine gider. Bir sonraki veri ise bu noktayı her zaman takip etmez. Plakanın farklı bir noktasındaki yeni verinin okunması için kafa plaka üzerinde hareket etmelidir. İste bu hareket için geçen zaman erisim süresidir.

Erisim süreleri 10.000RPM ve 15.000 RPM diskler tarafından gelistirilse de bu gelisim halen yetersiz kalmakta ve titresim ses ve fiyatı yüksek ölçüde arttırmaktadır. Örnegin Western Digital Raptor serisi ile 10.000RPM diskler üretmis ve bu disklerde erisim süresini kısaltmıstır. Ancak bu disklerin kapasitesinin düsük, sesinin ve fiyatının yüksek olusu dolayısı ile sadece bir kesim performans merakı/ihtiyacı olan kullanıcı dısında ragbet görmemistir.

İste bu noktada devreye katı halli diskler yani Solid State Drive (SSD) girmektedir. Peki nedir bu diskler, bildigimiz sabit disklerden farkı nedir?
Bu diskler bildigimiz mekanik sabit disklerden tamamen farklıdır. su anda kullandıgımız USB Flash bellekler gibi flas bellek teknolojisini kullanmaktadır. Hiç bir mekanik aksam olmadıgı için ses seviyesi 0 db ile rakipsizdir. Mekanik aksam barındırmadıgı için hareket eden bir kafa yoktur ve dolayısıyla erisim süreleri çok düsüktür; Günümüzdeki kimi katı halli disklerde erisim süreleri 0.1ms lere kadar düsmektedir ki bu rakam en hızlı mekanik disklerde bile 6-7ms civarlarındadır (Ör. Bu aralar çok popüler olan Seagate ST3500320AS ve ST3250410AS 12-16ms erisim süresine sahiptir) Ayırca mekanik disklerin harcadıkları enerji ile kıyaslandıgında SSD diskler için "cimri" tabirini kullanmamız da yanlıs olmaz sanırım. Tüm bu artılara bir de daha uzun MTBF, yani kullanım süresini eklersek sanırım ne demek istedigimiz daha iyi anlasılmıs olur.

Neden o halde hala mekanik diskler kullanıyoruz?
Merak etmeyin en çok 2 yıla kadar SSD diskler bilgisayarlarımızın vazgeçilmez parçası haline gelecekler. Intel, Samsung, Toshiba, RiData, MTron, Transcend, OCz, Patriot, A-Data, Supertalent, STEC gibi onlarca marka bu pazardan payını kapabilmek için var güçleriyle çalısıyor. Henüz kapasitelerinin düsük olmasına, hızlarının gelistirilmesine, yüksek fiyatlarına ragmen önümüzdeki günlerde bu sorunların azalmasıyla bu disklerin adını sık sık duyacagımız kesin.

ALINTIDIRKullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 01 Tem 2008, 03:45

harbiden ha hdd konusu çok önemli ibr konu hakkında sistemi dogrudan etkileyen bir yapı
Tabular Yıkılmaz

enkidu
Bit
Bit
Mesajlar: 2
Kayıt: 21 May 2007, 01:57

Mesaj gönderen enkidu » 02 Tem 2008, 02:29

evet bencede önemli bir konu, hele su cizirti bazen o kadar rahatsiz edici oluyorki.

Cevapla