HDMI kablo nedir acaba? Son zamanlarda çokça duyar oldum.

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1234
Kayıt: 06 Nis 2006, 16:30
cinsiyet: Erkek
İletişim:

HDMI kablo nedir acaba? Son zamanlarda çokça duyar oldum.

Mesaj gönderen editci » 28 Haz 2008, 19:25

HDMI kablo nedir acaba? Son zamanlarda çokça duyar oldum. Ne ise yarar? Bende kullanabilirmiyim?Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2308
Kayıt: 15 Mar 2006, 10:10
cinsiyet: Erkek
Konum: Muğla / Bodrum / Gümbet
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir » 02 Tem 2008, 21:41

Resim

Her evde bulunan ve bir çogumuzun saatlerce basından kalkamadıgımız televizyonlar herhalde en yavas evrim geçiren elektronik cihazlar oldular. Son günlerde gelisen görüntüleme teknolojileri ve dijital uydular sayesinde oturma odalarımızın degismez parçası televizyonlarımızda çaga uygun halde bir ilerleme gösteriyorlar. su an yayılma hızı, yüksek maliyetleri nedeni ile pek hızlı olmasada HDTV, gelecegin televizyon standartı olacak. Düsük çüzünürlükteki görüntüler yerlerinini yüksek netlikte ve çok iyi ses kalitesine sahip kayıtlara bırakacaklar.

HDTV ve kaliteli ses kodlama evlerimizde bizlere sinema kalitesinde seyir vaad ediyorlar fakat ses ve görüntü kalitesindeki artıs nedeniyle HDTV oldukça fazla miktarda bant genisligine ihtiyaç duymakta. Kullanılan teknolojilerde görüntü ve sesden kayıp olmaması amacı ile veri hiç sıkıstırılmadan ve dijital olarak HDTV destekli alıcıya gönderiliyor. Arada sıkıstırma ve dijital-analog dönüsüm yasanmadıgı için elde edilebilecek en üst basarım saglanmıs oluyor.

Fakat vericiden alıcıya görüntü aktarımı bildigimiz s-video yada komposit kablolarla yapılamayacak kadar yüksek bant genisligine ihtiyaç duymakta. simdiye kadar pahalı ve tam benimsenmemis olan DVI yüksek kalitedeki görüntünün tasınması için tek yoldu fakat sektörde önemi yeni anlasılan ve tek olma ve yolunda emin adımlarla giden HDMI görüntü ve ses aktarım teknolojisi, DVI ın yerini alamaya hazır.


HDMI'ın pin sayısı ve sırası olarak yapısı, DVI la birebir aynı. Fakat paketlenmesi ve görüntüye ek olarak birde ses aktarabilmesi HDMI'ı DVI'dan bariz bir sekilde ayıran farklar. HDMI, 5Gbps gibi oldukça yüksek bir bant genisligi sunuyor. 1080p çözünürlügündeki görüntü ve 8 Kanal 192 Khz de kodlanmıs sesin 4Gbps dan daha az bir bant genisligine ihtiyaç duydugunu düsünürsek, HDMI hem bu günün hemde gelecegin görüntü ve ses aktarım standartı gibi duruyor.

Kaliteli bir DVI kablonun fiyatı 100$ a kadar çıkarken, basit yapısı ile iki (2) metrelik bir HDMI kablonun ortalama fiyatı 20$ civarında. Ayrıca DVI da uzun mesafelere aktarım mümkün olmazken, HDMI kayıpsız bir sekilde 15 metreye kadar görüntü ve ses aktarabilmekte. Oldukça küçük bir yapıya sahip olması notebook ve benzeri tasınabilir cihazlardada kullanılabilmesini kolaylastırıyor.

HDMI'ın getirdigi bir özellikte bu teknolojinin çift taraflı isleyebilmesi, yani alıcıdan monitöre görüntü aktarımı yapılırken monitörden alıcıyada bilgi aktarımı gerçeklestirilebiliyor. Bu su an için ne ise yarayabilirki diyebilirsiniz fakat dokunmatik ekranlarda en azından ek kablolama derdini ortadan kaldıracaktır veya ileride çıkacak daha degisik ve akılcı tasarımlara simdiden hazır olmasıda ayrı bir avantaj.

HDMI aslında 2002 yılında 1.0 versiyonu, 2004 yılında da gelistirmelerle 1.1 versiyonu standartlasmıs bir teknoloji fakat günümüzde HDTV yayınların ve televizyonların artması ile üreticiler için önem kazanmaya basladı zira kaba görünüslü ve sadece görüntü aktarabilen, pahalı DVI yerine ince, zarif ve ses aktarım kabiliyetleri olan ucuz bir teknoloji olan HDMI, hem üretim maliyetlerini düsürmekte hemde geriye olan uyumlulugu sayesinde cihazı eski yeni bütün çevre birimleri ile kullanılabilir kılmakta. HDMI'ın DVI a göre belkide en büyük özelliklerinden biride Intel'in gelistirdigi HDCP içerik koruma güvenlik yeteneklerine sahip olması, böylece tasınan verinin kayıt altına alınması veya çogaltılması engellenmis oluyor. Ayrıca bu sayede bilgisayarlara nihayet tam güvenli paralı içerik dagıtılabilecek.

Philips ve benzeri büyük firmaların HDTV uyumlu HDMI çıkısa sahip alıcıları duyurulmus durumda.Ayrıca Microsoft Media Center ile, Intel ise Multimedia PC ile bu teknolojiyi destekleyen devler arasında. Bizlere daha yüksek kalitede ses ve görüntüyü daha küçük boyutları ile göz zevkimizi bozmadan saglayabilecek HDMI arkasındaki büyük firmaların destegi ve sagladıgı band genisliginin ileriye dönük bir sekilde yüksek olması ile hızlı bir sekilde yayılacaktır.

alıntıdır
ne olduğu nasıl olduğu önemli değildir,nedenlerin bir anlamı yoktur. sonuçlar önemlidir. sonuca gitmek önemlidir.

Kullanıcı avatarı
netqolik
Bit
Bit
Mesajlar: 29
Kayıt: 05 Tem 2008, 21:08

Mesaj gönderen netqolik » 06 Tem 2008, 10:10

yararlı bilgiler tesekkürler

Cevapla