ADSL hattınızı kullandırmayın

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

ADSL hattınızı kullandırmayın

Mesaj gönderen uçs » 26 Haz 2008, 01:39

ADSL kullanıcılarının hizmet haklarını paylasmasının çok ciddi riskleri beraberinde getirdigini belirtiliyor.
Manisa İl Telekom Yöneticisi Resul Aydın, ADSL kullanıcılarının hizmet haklarını ikinci, üçüncü sahıslarla paylasmasının çok ciddi riskleri beraberinde getirdigini söyledi.

Türkiye'de birçok internet kullanıcısı hakkında, hiç ilgisi olmadıgı halde, sanal ortamda islenen suçlar nedeniyle yasal islem yapıldıgını vurgulayan Aydın, "ADSL hattını paylasan abone, komsusunun bilgisayarla isledigi suçu sahiplenmis demektir" dedi.

Özellikle apartman dairelerinde alt üst oturan komsuların, gözükmeyecek sekilde havalandırma bosluklarından kablolar çekerek tek abonelikle çoklu ADSL kullanıcısı haline geldigini, bazı kullanıcıların da kablosuz ag üzerinden tek sifre ile internet hizmetini kullanmayı tercih ettigini söyleyen Aydın, Manisa'da son yıllarda sikayetlerin iyice arttıgını dile getirdi. Resul Aydın, son olarak Alasehir İlçesi'nde bir ADSL abonesinin, illegal paylasım nedeniyle, komsusu yüzünden `çocuk istismarı' ve `çocuk pornosu' suçlamasıyla karsı karsıya kaldıgını belirtti. Aydın, "ADSL hattını apartmandaki komsularıyla ortak kullanan pekçok kisi var. Bu tip kullanıcıları tespit etmeye çalısıyoruz. Ama havalandırma boslukları gibi yerlerden çekilen hatları belirlememiz mümkün degil. O yüzden sunun bilinmesi gerekiyor; ADSL hattını paylasan abone, komsusunun bilgisayarla isledigi suçu sahiplenmis demektir. Eger komsunuz çok iyi bir bilgisayar hackerı ise, hesaplardaki paraları kolaylıkla bosaltabilecek kabiliyete sahipse, ummadıgınız anda sanal ortamda bir numaralı banka soyguncusu olabilirsiniz" diye konustu.

ADSL hattı paylasımının ayrıca bilgisayarları da tehdit ettigini kaydeden Aydın, "Hattı ortak kullandıgınız komsunuzun bilgisayarına virüs girdiginde, dogal olarak sizin bilgisayarınız da tehdit altındadır. Bunun yanı sıra kablosuz modem kullananların da dikkatli olması gerekiyor. İllegal paylasımdan dogan olumsuz durumların yasanmaması için modemlerin çıkısları mutlaka sifrelenmeli" dedi.


SamanyoluKullanıcı avatarı
ilkeryilmaz
Byte4
Byte4
Mesajlar: 163
Kayıt: 24 Mar 2007, 11:42
Konum: sakarya

Mesaj gönderen ilkeryilmaz » 26 Haz 2008, 14:33

aman abi bizde baskasının adsl sini kullanıyoz

yapma etme :D

Cevapla