Google'ın Uzay yarışı: Uzay herkesindir...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 677
Kayıt: 13 Şub 2007, 08:56
Konum: Arizona/Finiks

Google'ın Uzay yarışı: Uzay herkesindir...

Mesaj gönderen yazgüneşi » 24 Haz 2008, 08:29

Google'ın Uzay yarısı: Uzay herkesindir...
Resim
http://www.chip.com.tr/video/Google-aya ... r_288.html
Google'ın destekledigi ilginç bir proje, Uzay arastırmalarına çok farklı bir boyut kazandıracak.


Neil Amstrong, Ay'a ilk ayak bastıgında "Bu benim için küçük, insanlık için büyük bir adım" demisti. Ay'ın bir sonraki ziyaretçisi ise bize e-posta atmaya hazırlanıyor.

X PRIZE Foundation ve Google tarafından yürütülen Lunar X Prize projesi, 31 Aralık 2012 tarihine kadar Ay'a bir ya da birkaç robot göndermeyi amaçlıyor. Proje kapsamında düzenlenen yarısma, Dünyanın dört bir kösesinden katılan takımların, kendi çabaları ve bulacakları mali destek yardımıyla Ay'a kendi robotlarını göndermeleri üzerine kurulmus. 20 Milyon Dolar ödüllü yarısmada takımların yapması gereken, Ay'a bir robot göndermek, bu robotun Ay üzerinde 500 metre ya da daha uzun bir mesafede hareket ettirmek ve çektigi fotograf ya da videoları Dünya'ya göndermesini saglamak. Eger takımlar amaçlarına 31 Aralık 2012'den sonra ulasırlarsai bu durumda 15 milyon Doların sahibi olacak. Son sansları ise 2014 yılı...

Ay'a robot gönderme fikri, X PRIZE Foundation'ın baskanı Peter Diamandis ve Google'ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page arasında geçen sohbetler sırasında ortaya çıkmıs. X PRIZE'ın iletisim direktörü Becky Ramsey, yaptıgı açıklamada Uzay'ın herkese açık olması gerektigini, her isteyenin istedigi gibi Dünya dısına çıkmakta serbest olmasını savunduklarını söylüyor.
Google Lunar X Prize, ile gücünü Dünya dısında da kanıtlamak isteyen Google, NASA tarafından destekleniyor.
NASA, Google’ın Ay ile ilgili Web sitesine , Apollo inisleri ile ilgili fotograflar ve bilgi grafikleri ekledigini açıkladı.
Bu eklemeler, Aralık 2006’da beraber internet projeleri yapmak için Space Act anlasması imzalayan NASA ve Google arasında süregelen bir ortaklıktan kaynaklanıyor. Örnegin NASA, Google Earth’e Landsat uydu alıcıları vasıtasıyla çekilmis resimler de eklemisti.
Güncellenmis sitede, yüksek çözünürlükte ay haritaları ve Apollo’dan içerikler var. Örnegin; panoramik resimler, sesler, video’lar ve astronotların aktivitelerinin açıklamaları var. Ayrıca sitede, Ay’ın çesitli bölümleri ile ilgili grafikler de var, bunlar Ay ile ilgili simülasyon’lar hazırlayanların isine yarayabilir.
“NASA’nın amacı, Google Moon’un daha ise yarar bir Ay haritalama platformu haline gelmesi, çünkü bunlar gelecekte internet üzerinden yapılacak uygulamalar için temel olusturacak. Tıpkı Google Maps’te olusturulan diger birçok uygulama gibi…” diyor NASA’nın Ames Research Center’ı stratejik is gelistirme yöneticisi Chris Kemp.
Google ve X Prize, kısa bir süre önce; Ay yüzeyine ilk robot gemiyi çıkartan ve en az 500 metre dolastırabilen ilk takıma 20 milyon dolar ödeyeceklerini açıkladı. (Ayrıca ikincilere 5 milyon dolar ve ekstra basarılar için de 5 milyon dolar ödeyecekl
NASA, GoBu eklemeler, Aralık 2006’da beraber iamzlında süregkaynaklanıyor. Örnegin NASA, Google Earth’e Landsat uydu alıcıları vasıtas
Güncellenmis sitede, yüksek çözünürlükte ay haritApollo’dan içerikler var. Örnegin; panoramik resimler, sesler, video’lar ve astronotların aktivitelerinin açıklamaları var. Ayrıca sitede, Ay’ın çesitli bölümleri ile ilgili grafikler de var, bunlar Ay ile ilgili simülasyon’lar hazırlayanların isine yarayabilir.
“NASA’nın amacı, Google Moon’un daha ise yarar bir Ay haritalama platformu haline gelmesi, çünkü bunlar gelecekte internet üzerinden yapılacak uygulamalar için temel olusturacak. Tıpkı Google Maps’te olusturulan diger birçok uygulama gibi…” diyor NASA’nın Ames Research Center’ı stratejik is gelistirme yöneticisi Chris Kemp.
Google ve X Prize, kısa bir süre önce; Ay yüzeyine ilk robot gemiyi çıkartan ve en az 500 metre dolastırabilen ilk takıma 20 milyon dolar ödeyeceklerini açıkladı. (Ayrıca ikincilere 5 milyon dolar ve ekstra basarılar için de 5 milyon dolar ödeyecekler.)


Google’ın Ay ile ilgili Web sitesine


Web sitesiadresi


http://www.google.com/moon/Cevapla