Kücük yesil Adamlar yok ama..

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Kücük yesil Adamlar yok ama..

Mesaj gönderen uçs » 24 Haz 2008, 01:53

Dünyada olaganüstü zor kosullarda yasayan mikroorganizmalar Mars'ta da yasayabilir mi?
Resim
Dünyada olaganüstü zor kosullarda yasayan mikroorganizmaların olması, NASA tarafından Mars'ın kuzey kutbuna indirilen Phoenix'in de burada benzer yasam formları bulması ihtimalini düsündürüyor.

Portland Devlet Üniversitesi Olaganüstü Kosullardaki Yasam Biçimleri Merkezinden Kenneth Stedman, Mars'ta bulunması umut edilen yasam biçiminin mikrobik canlılar oldugunu, orada ''küçük yesil adamlar'' bulunmayacagını vurguluyor.

Son yıllarda yapılan arastırmalarda, ''ekstremofiller (extremophiles)'' olarak gruplandırılan, dünyadaki olaganüstü kosullarda bile yasamayı basaran mikroorganizmalara rastlandı. Bunlar arasında, sili'de sudan tamamen uzak, kupkuru Atacama çölünde, ABD'deki Yellowstone Milli Parkındaki sıcak su kaynaklarında, Pasifik Okyanusunun, günesten uzak tabanındaki volkanik dehlizlerde veya aside benzer göl sularında bulunan yasam formları da var. Bu yasam formlarına dünyada kayaların içinde, buzullar içine yüzyıllarca sıkısmıs durumda kalmıs halde bile rastlanabiliyor.

Dünyada yasamın sürebildigi bu bu bölgelerindeki çevresel kosulların, Mars'ın, Phoenix'in indigi kuzey kutbunun veya günes sistemindeki diger gezegenlerdeki bazı bölgelerin ''aynası'' olabilecegi düsünülüyor.

Yüksek dozdaki radyasyon bombardımanına maruz kalan Mars yüzeyinde bu tür bir yasam biçiminin olmayacagı üzerinde genel bir fikir birligi bulunmasına karsın, yüzeyin hemen 5 cm. altından itibaren mikroorganizmaların bulunabilecegi düsünülüyor.

Kosulları, dünyanın kutup bölgelerinin benzeri oldugu düsünülen Mars Kuzey Kutbunda bulunan buz içerisinde mikroorganizma olabilecegine ihtimal veriliyor. NASA 2005 yılında yaptıgı açıklamada, Alaska'da buz içerisinde 32.000 yıl boyunca hareketsiz kalmıs bakterilerin, buzun çözülmesiyle yasamlarına devam ettiklerinin belirledigini açıklamıstı. Penn State Üniversitesi de bu ayın basında, Grönland'da buzul içerisinde yüksek basınç ve düsük oksijende en az 120.000 yıl kalmıs bakterilere, laboratuvarda yeniden hayat vermeyi basardıklarını açıklamıstı.

AACevapla