Bell Labs, cepte projektöre oynuyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Bell Labs, cepte projektöre oynuyor

Mesaj gönderen uçs » 24 Haz 2008, 01:51

Resim
Alcatel-Lucent’a baglı çalısan Bell Laboratuvarları, lazer teknolojisini kullanarak gelistirdigi mikroprojektör uygulamasıyla, cep telefonlarının projektöre dönüsmesinin önünü açıyor
23 Haziran 2008 Pazartesi
İsmini telefonun icadı ile tanınan Alexander Graham Bell’den alan Alcatel-Lucent’e baglı Bell Laboratuvarları (Bel Labs) üzerinde çalıstıgı yeni nesil teknolojilerle yakın zamanda kullanıcıların hayatında önemli degisiklikler yaratmaya hazırlanıyor.
Bünyesindeki bilim adamlarının gelistirdigi yeniliklerle bugüne kadar 6 ayrı Nobel Ödülü alan Bell Labs’in New Jersey’deki (ABD) merkezinde görüstügümüz bilim adamları, teknoloji dünyasındaki yenilikleri, projelerini ve hedeflerini paylastı. 2009 yılının ortasında bitecek
su anda Ar-Ge asaması tamamlanan ve tasarımında sona gelinen mikroprojektör adlı yeni bir ürün sayesinde cep telefonlarına 0.8 santimetre büyüklügünde bir devre eklenerek, cihazın lazer teknolojisiyle çalısan bir projektöre dönüsmesi saglanıyor. Bu sayede herhangi bir video kaydını veya filmi duvara ya da farklı bir yüzeye yansıtarak daha genis ekranda izlemek mümkün oluyor.
Bu konuda çalısma yürüten arastırmacıların verdigi bigilere göre ürün en geç 2009 yılı ortalarında piyasaya çıkmıs olacak. Bu ürünü gelistirirken önlerindeki en büyük sorunun pil süresiyle ilgili oldugunu belirten arastırmacılar, bu sorunu da lazer teknolojisi kullanarak asmayı basardıklarını söyledi. Daha da genis bant!
Cep telefonuna entegre edilecek olan mikroprojektör, su anda 2-3 metre mesafeye kadar görüntü kalitesi bakımından oldukça basarılı sonuç veriyor.
Alcatel-Lucent’ın cep telefonu üretim isinde olmadıgını belirten Bell Labs yetkilileri, mikroprojektor teknolojisi için Nokia, Sony Ericsson ve Samsung gibi cep üreticileriyle temas içinde olduklarını ifade ediyor.
5 yıl önce genisbant ile 100 Mbit’lik internet hızını yakaladıklarını ve bu alanda ciddi ilerleme kaydettiklerini belirten Bell Labs arastırmacıları, internette bant genisligini daha da genisletmenin pesinde kosuyor.
Bunun yanı sıra Bell Labs, ABD’nin gündemindeki 'internet çökecek’ konusu üzerine de yeni nesil bir altyapı üzerinde çalısmalarını sürdürüyor. İnternetin yükünü tüm dünya geneline yaymak için çalısma baslatıldıgını söyleyen Bell Labs’in bilim adamlarından sorumlu Baskanı Rod Alferness, hedeflerinin gelecegin teknolojilerinin altına imza atmak oldugunu belirtti.
Alferness, konuyla ilgili sunları söyledi: “ABD yeni jenerasyon internet konusunda bir program yürütüyor. Biz de bu konu üzerine bir arastırma yapıyoruz. Kapasitelerin artırılmasına çalısıyoruz. Alternatif senaryolar üzerine de çalısıyoruz. Kullanıma göre internet yogunlugunu dagıtma konusuna odaklanmıs durumdayız.” Her eve farklı TV reklamı!
Bell Labs’in üzerinde çalıstıgı konulardan birisi de genisbant internet üzerinden saglanan TV yayıncılıgıyla birlikte hayata geçirilmesi planlanan yeni reklam modeli.
Fiberoptik kablolar üzerinden saglanan genisbant sayesinde kullanıcıların TV izleme alıskanlıklarının rahatça analiz edilebilecegini belirten arastırmacılar, gelistirdikleri yeni bir cihaz sayesinde TV kanallarının kullanıcının ihtiyaçlarına özel reklamları sadece ona yönelik yayımlayabilecegini belirtiyor.
Böylece tüm evlere aynı reklam yerine farklı reklamların gitmesi saglanacak. Bu yolla televizyon üzerinden hedefe yönelik direkt reklam yapılması planlanıyor. Bell Laboratuvarları Türkiye’ye gelir mi?
Bell Labs’in bilim adamlarından sorumlu Baskanı Rod Alferness, bünyesinde 25 bini askın arastırmacıyı bulunduran Bell Labs’in 32 bin 686 patentinin 25 bininin aktif olarak kullanıldıgını açıkladı.
2006’da Bell Labs’e ayrılan bütçenin 2.7 milyar dolar oldugunun altını çizen Alferness, Bell Labs’in bugüne kadar altına imza attıgı buluslar arasında transistör, dijital bilgisayar, C dili, Unix, günes hücreli enerji kaynagı ve lazer gibi teknolojiler bulundugunu iletti.
Bell Labs’in ABD’nin yanı sıra dünyanın pek çok farklı bölgesinde arastırma merkezleri kurdugunu söyleyen Alferness, son yıllarda bazı merkezleri, planlanan basarı yakalanamadıgı için kapattıklarını açıkladı. Bunlardan birinin de Yananistan’daki merkez oldugunu ifade eden Alferness, simdi gündemlerinde yeniden yapılanma planı çerçevesinde yeni merkezler açmanın oldugunu anlattı. 'Bu alanda yeni bir atılım sürecine hazırlanıyoruz’ diyen Alferness, Türkiye’nin de bu kapsamda degerlendirilecegini aktardı. Silikona, kuantum ile alternatif geliyor
Bell Labs’in üzerinde çalıstıgı diger bir alan olan kuantum bilgisayar sistemleri sayesinde de karmasık sifrelerin gelistirilmesi ve çözümlenmesinin saglanacagı belirtiliyor.
su anda bilgisayarlarda silikon kullanıldıgını, bu yüzden Kuantum islemci için istenilen düzeyin yakalanamadıgını belirten arastırmacılar, Bell Labs’te kurulan bir mekezde silikona alternatif olacak grafit adlı bir ürünün tasarımda kullanılması için yogun olarak çalısıldıgını belirtiyolar.
Projede önemli asama kaydedildigini belirten arastırmacılar, konunun oldukça karmasık bir yapıya sahip oldugunu bu yüzden 'son noktanın’ ne zaman atılacagının öngörülemedigini aktarıyor. İste ilk videofon!
Son dönemde Türk Telekom’un Cem Yılmaz’ın rol aldıgı tanıtım kampanyasıyla duyurdugu sabit hatlarda görüntülü telefon (videofon) teknolojisi, 1964’te Bell Labaratuvarları’nda gelistirildi.Cevapla